New York 2019

User avatar
ET2020
Member
Member
Posts: 67
Joined: April 16th, 2018, 11:35 am
Division: C
State: NY
Location: FM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: New York 2019

Post by ET2020 » January 27th, 2019, 2:08 pm

Does anyone know where I could find past years regional results for New York?
Fayetteville Manlius High School
2020 Events: Astronomy, Code, Dynamic, PPP

Flavorflav
Member
Member
Posts: 1376
Joined: February 5th, 2006, 7:06 am
Division: Grad
State: NY
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: New York 2019

Post by Flavorflav » January 28th, 2019, 8:50 am

ET2020 wrote:Does anyone know where I could find past years regional results for New York?
They are on Ezra.

Flavorflav
Member
Member
Posts: 1376
Joined: February 5th, 2006, 7:06 am
Division: Grad
State: NY
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: New York 2019

Post by Flavorflav » January 28th, 2019, 8:52 am

islipscioly wrote:The top six schools make it to states. Since Ward Melville had two teams in the top five, the B team does not go. Islip is the last team from ELI that will represent the region at states.
Oops, my bad - I miscounted. You are correct, of course, Islip made it.

User avatar
string
Member
Member
Posts: 6
Joined: January 31st, 2019, 8:53 pm
Division: C
State: NY
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: New York 2019

Post by string » January 31st, 2019, 9:12 pm

Hi, new to the forums here.

Was wondering if there's anyone else from the Lake Erie/Niagara region here?
2017: Optics, Astronomy, Electric Vehicle
2018: Optics, Astronomy, Mission Possible (Duct Tape Challenge, SciQuiz Bowl, Parisitology)
2019: Fermi, Codebusters, Circuit Lab, Boomilever

User avatar
lumosityfan
Exalted Member
Exalted Member
Posts: 396
Joined: July 14th, 2012, 7:00 pm
Division: Grad
State: TX
Pronouns: He/Him/His
Location: Houston, TX
Has thanked: 77 times
Been thanked: 53 times

Re: New York 2019

Post by lumosityfan » February 1st, 2019, 8:45 pm

Hey everyone! If the internet cooperates and I have time, I will keep track of medals for tomorrow's NYC Division C Regional here: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing (Speaking of which good luck!)
John P. Stevens Class of 2015 (Go Hawks!)
Columbia University Class of 2019 (Go Lions!)

User avatar
Name
Member
Member
Posts: 411
Joined: January 21st, 2018, 4:41 pm
Division: C
State: NY
Pronouns: He/Him/His
Location: Syosset
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: New York 2019

Post by Name » February 2nd, 2019, 2:33 pm

Nassau East results
1. Syosset
2. Jericho
3. Hicksville
4. JFK
5. Syosset B
6. Island Trees
7. Division
8. Wantagh
9. MacArthur
10. Hicksville B
Top 6 qualify (up to division)
South Woods MS, Syosset HS '21
Favorite Past Events: Microbe, Invasive, Matsci, Fermi <3
Events!: Astro :?: , Code <3 , Fossils :cry:

2019-2020 Season
Cornell/LISO/Duke/MIT/Regionals/Brown/SOUP
Astro: 2/4/2/10/2/2/3
Code: 9/1/2/1/1/1/1
Fossils: 16/13/6/9/2/3/8

Success is not an option, it is an obligation.

User avatar
kate!
Member
Member
Posts: 442
Joined: October 11th, 2017, 12:07 pm
Division: C
State: NY
Pronouns: She/Her/Hers
Location: Ward Melville HS
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: New York 2019

Post by kate! » February 2nd, 2019, 4:24 pm

February 2 Regionals Results:

Capital District Division C Regional:
1. Columbia White (58)
2. Columbia Blue (115)
3. Bethlehem Central A (122)
4. Ballston Spa A (160)
5. Niskayuna Red (186)
6. Maple Hill A (216)

Lake Erie-Niagara Division C Regional:
(Bolded teams will be attending states).
1. Williamsville East A (161)
2. St. Joseph's Collegiate Institute A (175)
3. Williamsville North A (197)
4. Williamsville East B (247)
5. Clarence A (268)
6. St. Joseph's Collegiate Institute B (304)
7. Williamsville North B (341)
8. Kenmore West A (342)

Nassau East Division C Regional:
(Bolded teams will be attending states).
1. Syosset A (137)
2. Jericho A (166)
3. Hicksville A (173)
4. John F. Kennedy A (175)
5. Syosset B (176)
6. Island Trees A (199)
7. Division A (223)

(Results for other regionals that happened today will be posted when they are updated on Ezra.)
Last edited by kate! on February 3rd, 2019, 6:22 am, edited 1 time in total.
Two years ago I knew stuff about rocks, minerals, experiments, and ecosystems, yay!
Last year I knew stuff about amphibians, reptiles, freshwater, and more experiments, yay again!
Now I know stuff about oceanography, saltwater, birds, and fossils, yay for the third time!

User avatar
lumosityfan
Exalted Member
Exalted Member
Posts: 396
Joined: July 14th, 2012, 7:00 pm
Division: Grad
State: TX
Pronouns: He/Him/His
Location: Houston, TX
Has thanked: 77 times
Been thanked: 53 times

Re: New York 2019

Post by lumosityfan » February 2nd, 2019, 6:16 pm

NYC Division C Regionals Results: (Top 8 go to states) (by school)

1. Stuyvesant HS (goes to States)
2. Staten Island Tech HS (goes to States)
3. Townsend Harris HS (goes to States)
4. The Collegiate School (goes to States)
5. Brooklyn Tech HS (goes to States)
6. Hunter College HS (goes to States)

Not sure exactly 7 or 8 although I think one of them is Bronx Science.
John P. Stevens Class of 2015 (Go Hawks!)
Columbia University Class of 2019 (Go Lions!)

User avatar
JasperKota
Exalted Member
Exalted Member
Posts: 188
Joined: October 22nd, 2015, 8:01 pm
Division: C
State: NY
Location: WEHS
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: New York 2019

Post by JasperKota » February 3rd, 2019, 6:18 am

string wrote:Hi, new to the forums here.

Was wondering if there's anyone else from the Lake Erie/Niagara region here?
Hello, welcome to the forums! There aren't many of us unfortunately.

Lake Erie/Niagara regionals results: https://www.ezratech.us/competition/new ... 19/results

Qualified for states:
1. Williamsville East
2. St Joseph's
3. Williamsville North
4. Clarence HS
5. Kenmore West

A few surprises this year, North did really well compared to the past and I think Clarence qualified over Canisius for the first time in a few years.
2020 Events: Fossils, Gravity Vehicle, Wright Stuff, Ping Pong Parachute
2019 Events: Fossils, Mousetrap Vehicle, Wright Stuff
2018 Events: Helicopters, Mousetrap Vehicle, Parasitology, WIDI
2017 Events: Ecology, Invasives, Wright Stuff
2016 Events: Crave the Wave, Dynamic Planet, Invasives

BroNiSciGuy
Member
Member
Posts: 70
Joined: March 16th, 2003, 1:59 pm
Division: C
State: NY
Location: Kellenberg Memorial HS
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Re: New York 2019

Post by BroNiSciGuy » February 3rd, 2019, 8:30 am

Nassau West Regional Results
Bold are the State Qualifiers. All 23 events counted.

1. Great Neck South A (94)
2. Chaminade A (122)
3. Kellenberg A (125)
4. Roslyn A (169)
5. Great Neck South C (225)
6. Great Neck South B (232)
7. Schreiber (240)
8. Manhasset B (253)
9. Horace Mann A (259)
10. Great Neck North A (352)
Last edited by BroNiSciGuy on February 3rd, 2019, 9:45 am, edited 1 time in total.
Coach, Kellenberg Memorial HS, NY
Regional Site Coordinator, Nassau West, NY
State Event Supervisor, NY
President, NYSSO Board of Directors
National Event Supervisor, USA

Post Reply

Return to “2019 Regionals & States”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest