2009 Wisconsin State Tournament

From Scioly.org
Jump to: navigation, search
2009 Wisconsin State Tournament
General Information
Map Lua error in Module:Location_map at line 517: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/World" does not exist.
Host B: UW-Oshkosh
C: UW-Stout
Total teams B: 56
C: 48
Division B Champion Menomonie Middle School
Division C Champion Menomonie High School
Date B: April 25, 2009
C: April 4, 2009
Results
Division B
1st Menomonie Middle School 155
2nd Marshall Middle School 164
3rd Badger Ridge Middle School 339
Division C
1st Menomonie High School 46
2nd Madison West High School 67
3rd Boyceville High School 162
2008 2009 2010

The Division B State Tournament was held on April 25, 2009 at UW-Oshkosh. At this tournament Menomonie Middle School won their first state tournament since 2006 with Marshall Middle School finishing as the state runner-up after winning the state tournament the previous year. Badger Ridge Middle School earned the third place trophy for the second time in school history.

The Division C State Tournament was held at UW-Stout in Menomonie, WI on April 4, 2009. Menomonie High School won their second consecutive state title by defeating Madison West High School. In the process, Menomonie High School scored a team and overall tournament record score of only 46 points, earning top five finishes in all 20 scored events. Boyceville High School finished as the third place team for the first time in school history, rising from a ninth place finish at the previous year's state tournament.

Tournament Results

The top team in each division qualified for the 2009 National Tournament. Regional champions are highlighted green.

There were no regional tournaments for Division B in Wisconsin until 2010.

Division B

School Place Points
Menomonie Middle School A 1 155
Marshall Middle School 2 164
Badger Ridge Middle School 31 339
Eagle School of Madison 4 339
Waunakee Middle School 5 343
Edgewood Middle School A 61 364
Eagle School of Madison B 7 364
Platteville Middle School 8 366
Mount Horeb Middle School A 9 371
Fort Atkinson St. Joseph School 10 375
Sparta Meadowview Middle School 11 399
Pilgrim Park Middle School B 12 507
Hortonville Middle School 13 508
Pilgrim Park Middle School A 14 517
Pilgrim Park Middle School C 151 528
Hartford Central Middle School 16 528
Boyceville Middle School A 17 546
Spring Valley Middle School 18 551
Shorewood Intermediate School A 191 555
Menomonie Middle School B 20 555
Johnson Creek Middle School 21 557
St. Vincent Palotti Middle School 22 611
Akira Toki Middle School 23 615
Prairie School 24 626
St. Lucy's School 251 634
Mount Horeb Middle School B 26 634
Shorewood Intermediate School B 27 639
Bessie Allen Middle School 28 644
Edgewood Middle School B 29 646
Patrick Marsh Middle School B 30 656
Lake Country School 31 663
Patrick Marsh Middle School A 32 715
Oregon Middle School 33 773
Stanley Boyd Middle School 34 779
Jack Young Middle School 35 801
McKinley Middle School C 36 805
Marshfield Middle School A 37 838
Rice Lake Middle School 38 851
DC Everest Middle School B 39 866
Boyceville Middle School B 40 881
Tomah Middle School 41 927
Thomas Jefferson Middle School 42 929
Washington Middle School 43 945
Sennett Middle School 44 985
DC Everest Middle School A 45 993
Oaklawn Academy 46 1028
Armitage Academy 47 1029
McKinley Middle School B 48 1049
Cherokee Heights Middle School 49 1073
Eleva Strum Middle School 50 1092
Patrick Marsh Middle School C 51 1128
Classical Middle School 52 1147
Fritsche Middle School 53 1265
Pardeeville Middle School 54 1266
McKinley Middle School A 55 1288
Marshfield Middle School B 55 1288

1 A nontraditional tiebreaking technique was used at this tournament and the details are no longer available.

Division C

School Regional Place Points
Menomonie High School A West Regional 1 46
Madison West High School A 2 67
Boyceville High School A West Regional 3 162
Menomonie High School B West Regional 4 187
Marshfield High School A North Regional 5 195
DC Everest High School North Regional 6 211
Madison LaFollette High School 7 229
Brookfield Central High School 8 231
Slinger High School 9 232
Madison West High School B 10 238
Medford High School A West Regional 11 244
Chippewa Falls High School West Regional 12 268
McFarland High School 13 268
Nathan Hale High School 14 279
Prairie School 15 281
Marshall High School 16 282
Madison Memorial High School 17 284
Marshfield High School B North Regional 18 306
Chilton High School 19 314
Verona High School 20 316
Spring Valley High School West Regional 21 345
Boyceville High School B West Regional 22 353
Wausau West High School North Regional 23 362
Tomah High School 24 367
Butternut High School A North Regional 25 380
Athens High School North Regional 26 392
Stevens Point Area High School 27 410
Bruce High School West Regional 28 434
Pittsville High School North Regional 29 436
Glenwood City High School West Regional 30 443
Medford High School B West Regional 31 472
Butternut High School B North Regional 32 474
Boyceville High School C West Regional 33 486
Neenah High School 34 498
Oshkosh West High School 35 499
Port Edwards High School 36 554
Indian Trail Academy High School B 37 570
Tremper High School 38 582
Mosinee High School North Regional 39 596
Indian Trail Academy High School A 40 626
JI Case High School 41 660
Fond du Lac High School North Regional 42 660
Horlick High School 43 710
Washington Park High School 44 768
Lodi High School 45 850
Wisconsin Dells High School 46 911
Edgewood High School A 47 980
Edgewood High School B 47 980
Regional champion

Full Scores

Division B
Division C

External Links