2011 Wisconsin State Tournament

From Scioly.org
Jump to: navigation, search
2011 Wisconsin State Tournament
General Information
Map Lua error in Module:Location_map at line 517: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/World" does not exist.
Host B: UW-Oshkosh
C: UW-Stout
Total teams B: 45
C: 50
Division B Champion Hamilton Middle School
Division C Champion Menomonie High School
Date B: April 30, 2011
C: April 2, 2011
Results
Division B
1st Hamilton Middle School 116
2nd Menomonie Middle School 201
3rd Eagle School of Madison 278
Division C
1st Menomonie High School 60
2nd Madison West High School 119
3rd Boyceville High School 136
2010 2011 2012

The Division B State Tournament was held on April 30, 2011 at UW-Oshkosh. At this tournament Hamilton Middle School won their second consecutive state tournament with Menomonie Middle School finishing as the state runner-up for the first time since 2011. Eagle School of Madison earned the third place trophy for the first time in school history, falling back from the 2010 State Runner-Up Team.

The Division C State Tournament was held at UW-Stout in Menomonie, WI on April 2, 2011. Menomonie High School recaptured the state tournament by defeating Madison West High School. Boyceville High School finished as the third place team for the third consecutive year.

Tournament Results

The top team in each division qualified for the 2011 National Tournament. Regional champions are highlighted green.

Division B

School Regional Place Points
Hamilton Middle School A Waunakee Regional 1 116
Menomonie Middle School A West Regional 2 201
Eagle School of Madison A Waunakee Regional 3 278
Waunakee Middle School Waunakee Regional 4 289
Eagle School of Madison B Waunakee Regional 5 299
Badger Ridge Middle School Waunakee Regional 6 302
Mount Horeb Middle School A Waunakee Regional 7 320
Hamilton Middle School B Waunakee Regional 8 323
Classical Middle School East Central Regional 9 347
Hartford Central Middle School A East Central Regional 10 358
Boyceville Middle School A West Regional 11 369
Platteville Middle School Waunakee Regional 12 369
Sparta Meadowview Middle School A West Regional 13 373
Marshall Middle School East Central Regional 14 386
Oregon Middle School A Waunakee Regional 15 388
Edgewood Middle School A Waunakee Regional 16 421
Madison Country Day School Waunakee Regional 17 434
Nikolay Middle School Waunakee Regional 18 451
Rice Lake Middle School West Regional 19 484
Glenwood City Middle School West Regional 20 499
Menomonie Middle School B West Regional 21 526
Mount Horeb Middle School B Waunakee Regional 22 526
Whitehorse Middle School Waunakee Regional 23 561
Prairie School Waunakee Regional 24 567
Boyceville Middle School B West Regional 25 584
Hartford Central Middle School B East Central Regional 26 586
Fort Atkinson St. Joseph School Waunakee Regional 27 588
Sparta Meadowview Middle School B West Regional 28 597
St. Lucy's School East Central Regional 29 608
Johnson Creek Middle School East Central Regional 30 618
Hortonville Middle School East Central Regional 31 688
Stanley Boyd Middle School A West Regional 32 692
Oregon Middle School B Waunakee Regional 33 693
Edgewood Middle School B Waunakee Regional 34 702
Webb Middle School East Central Regional 35 710
St. John's Lutheran School East Central Regional 36 729
Glacial Drumlin Middle School Waunakee Regional 37 763
DC Everest Middle School East Central Regional 38 768
Stanley Boyd Middle School B West Regional 39 784
Eleva Strum Middle School West Regional 40 818
Edgewood Middle School C Waunakee Regional 41 819
Fritsche Middle School East Central Regional 42 846
Akira Toki Middle School Waunakee Regional 43 858
Butternut Middle School West Regional 44 896
Shorewood Intermediate School East Central Regional 45 1058
Regional champion

Division C

School Regional Place Points
Menomonie High School A West Regional 1 60
Madison West High School A 2 119
Boyceville High School A West Regional 3 136
Menomonie High School B West Regional 4 139
Marshfield High School A North Regional 5 150
Marshall High School 6 155
Wausau West High School North Regional 7 182
Verona High School A 8 208
Brookfield Central High School 9 253
Mount Horeb High School 10 253
Medford High School A West Regional 11 273
Slinger High School 12 304
Prairie School 13 311
DC Everest High School North Regional 14 327
Marshfield High School B North Regional 15 332
Sparta High School West Regional 16 348
Spring Valley High School West Regional 17 367
Lakeland Union High School North Regional 18 376
Menomonie High School C West Regional 19 386
Turner High School 20 414
Cambridge High School A 21 424
Marshfield High School C North Regional 22 425
Sheboygan North High School 23 425
Nathan Hale High School 24 433
Neenah High School North Regional 25 436
Medford High School B West Regional 26 443
Baraboo High School 27 451
Verona High School B 28 454
Glenwood City High School West Regional 29 455
Washington Park High School 30 460
Boyceville High School B West Regional 31 463
Fort Atkinson High School 32 495
Butternut High School West Regional 33 502
Pittsville High School North Regional 34 512
Tomah High School West Regional 35 536
Athens High School North Regional 36 548
Tremper High School 37 564
Whitnall High School 38 556
Madison West High School B 39 588
Platteville High School 40 650
Indian Trail Academy High School A 41 652
Indian Trail Academy High School B 42 654
Oregon High School 43 662
Stevens Point Area High School North Regional 44 691
Chippewa Falls High School West Regional 45 695
Edgewood High School 46 715
Eleva-Strum High School West Regional 47 771
Wisconsin Dells High School 48 779
Shorewood High School 49 795
Madison Memorial High School 50 1020
Regional champion

Full Scores

Division B
Division C

External Links