2013 Georgia State Tournament

From Science Olympiad Student Center Wiki
Jump to: navigation, search

The 2013 Georgia State Competition was held on March 16th at Southern Polytechnic State University (now part of Kennesaw State University) for both Division B and Division C.

Tournament Results

Scoring was done in alignment with the national scoring guidelines, with the exception that all teams ranked below 15th place in an event received 16 points for that event. The top two teams in each division qualified for the 2013 National Tournament. Regional champions are shown in bold (incomplete data).

Division B

School Regional Place Points
J.C. Booth Middle School Georgia State University 1st 76
Dodgen Middle School UNG-Gainesville 2nd 104
Fulton Science Academy UNG-Gainesville 3rd 142
Rising Starr Middle School Gordon College 4th 169
Kittredge Magnet School Gordon College 5th 203
Augusta Area Homeschoolers UNG-Gainesville 6th 205
Holy Innocents Episcopal School Gordon College 7th 205
Lakeside Middle School UNG-Gainesville 8th 229
Elkins Pointe Middle School Georgia State University 9th 239
Eagles Home Educators UNG-Gainesville 10th 247
River Trail Middle School Coweta County 11th 250
Simpson Middle School Georgia State University 12th 260
Blackmon Road Middle School Columbus State University 13th 273
St. John the Evangelist School Columbus State University 14th 288
John S. Davidson Fine Arts Magnet School Georgia State University 15th 290
Rex Mill Middle School Gordon College 16th 297
Gatewood School South Georgia State College 17th 306
Campbell Middle School Coweta County 18th 311
South Effingham Middle School UNG-Gainesville 19th 324
Richards Middle School Columbus State University 20th 331
The Galloway School Georgia State University 21st 331
Flint River Academy Columbus State University 22nd 334
Thomasville Scholars Academy South Georgia State College 23rd 344
Arlington Christian Academy Coweta County 24th 351

Division C

School Regional Place Points
Brookwood High School UNG-Dahlonega 1st 103
Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology Macon State College 2nd 158
Chattahoochee High School GPC-Clarkston 3rd 162
Chamblee Charter High School GPC-Clarkston 4th 169
Walton High School UNG-Dahlonega 5th 172
Northview High School GPC-Clarkston 6th 186
Duluth High School GPC-Clarkston 7th 211
Lakeside High School (Evans) East Georgia State College 8th 218
Westminster Schools Emory University 9th 235
Parkview High School Macon State College 10th 245
McIntosh High School UNG-Dahlonega 11th 247
Paideia School Macon State College 12th 271
The Walker School Emory University 13th 238
Lambert High School UNG-Dahlonega 14th 274
Westminster Upper School of Augusta Emory University 15th 291
Starr's Mill High School UNG-Dahlonega 16th 293
Mill Creek High School Emory University 17th 293
Thomas County Central High School Abraham Baldwin Agricultural College 18th 300
Columbus High School Abraham Baldwin Agricultural College 19th 303
Alpharetta High School Emory University 20th 310
East Coweta High School Macon State College 21st 312
John S. Davidson Fine Arts Magnet School East Georgia State College 22nd 338
South Effingham High School East Georgia State College 23rd 344
Valwood School Abraham Baldwin Agricultural College 24th 347

Full Scores

Division B Rankings
Division C Rankings