2014 Georgia State Tournament

From Science Olympiad Student Center Wiki
Jump to: navigation, search

The 2014 Georgia State Competition was held on March 22nd at Southern Polytechnic State University (now part of Kennesaw State University) for both Division B and Division C.

Tournament Results

Scoring was done in alignment with the national scoring guidelines, with the exception that all teams ranked below 15th place in an event received 16 points for that event. In both divisions, Write It Do It was awarded medals but did not count toward the team score due to a lack of available materials for doers, causing potential cheating issues, and Entomology was not run because the event supervisor was discovered to be in Australia on the day of the tournament. The top two teams in each division qualified for the 2014 National Tournament. Regional champions are shown in bold (incomplete data).

Division B

School Regional Place Points
J.C. Booth Middle School Columbus State University 1st 63
Dodgen Middle School Georgia State University 2nd 70
Fulton Science Academy UNG-Gainesville 3rd 79
River Trail Middle School Georgia State University 4th 170
Holy Innocents Episcopal School 5th 190
Elkins Pointe Middle School 6th 198
Eagles Home Educators UNG-Gainesville 7th 205
Rising Starr Middle School 8th 217
St. John the Evangelist School Columbus State University 9th 240
Kittredge Magnet School Georgia State University 10th 243
Blackmon Road Middle School Columbus State University 11th 248
Lakeside Middle School Georgia State University 12th 250
Simpson Middle School 13th 263
Flat Rock Middle School 14th 263
East Cobb Middle School Georgia State University 15th 264
Sutton Middle School 16th 264
Tucker Middle School 17th 273
South Effingham Middle School 18th 277
Trickum Middle School UNG-Gainesville 19th 278
Campbell Middle School 20th 279
Madras Middle School 21st 292
Whitewater Middle School 22nd 293
Gatewood School 23rd 306
The Galloway School 24th 340

Division C

School Regional Place Points
Brookwood High School UNG-Dahlonega 1st 107
Gwinnett School of Mathematics, Science, and Technology Emory University 2nd 122
Chattahoochee High School GPC-Clarkston 3rd 128
Northview High School GPC-Clarkston 4th 148
Walton High School UNG-Dahlonega 5th 151
Duluth High School GPC-Clarkston 6th 167
Lakeside High School (Evans) 7th 188
Westminster High School Emory University 8th 201
McIntosh High School 9th 218
North Springs Charter High School 10th 218
Parkview High School Emory University 11th 234
Chamblee Charter High School GPC-Clarkston 12th 235
Starr's Mill High School UNG-Dahlonega 13th 238
Paideia School 14th 241
Milton High School Emory University 15th 248
Johns Creek High School 16th 261
Lambert High School UNG-Dahlonega 17th 267
Columbus High School 18th 289
Northgate High School 19th 300
South Effingham High School 20th 306
Thomas County Central High School 21st 310
Riverwood International High School 22nd 312
Valwood School 23rd 321
Westminster Upper School of Augusta Emory University 24th 357

Full Scores

Division B Rankings
Division C Rankings