2014 Wisconsin State Tournament

From Scioly.org
Jump to: navigation, search
2014 Wisconsin State Tournament
General Information
Map Lua error in Module:Location_map at line 517: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/World" does not exist.
Host B: UW-Oshkosh
C: UW-Stout
Total teams B: 37
C: 43
Division B Champion Hamilton Middle School
Division C Champion Menomonie High School
Date B: March 29, 2014
C: April 5, 2014
Results
Division B
1st Hamilton Middle School 100
2nd Waunakee Middle School 131
3rd Menomonie Middle School 191
Division C
1st Menomonie High School 70
2nd Madison West High School 123
3rd Boyceville High School 151
2013 2014 2015

The Division B State Tournament was held on March 29th, 2014 at UW-Oshkosh. At this tournament Hamilton Middle School won their fifth consecutive state tournament with Waunakee Middle School also finishing at the state runner-up for the second year in a row. Menomonie Middle School had their highest finish at the state tournament since 2011 and improved to the third place team in the state after a 19th place finish at the state tournament in 2013.

The Division C State Tournament was held on April 5th at UW-Stout in Menomonie, WI. Menomonie High School regained the state title by defeating Madison West High School. Boyceville High School regained the third place trophy after a fourth place finish the previous year.

Tournament Results

The top team in each division qualified for the 2014 National Tournament. Regional champions are highlighted green.

Division B

School Regional Place Points
Hamilton Middle School East Central Regional 1 100
Waunakee Middle School East Central Regional 2 131
Menomonie Middle School West Regional 3 191
Boyceville Middle School West Regional 4 211
Sennett Middle School East Central Regional 5 213
Medford Middle School East Central Regional 6 226
Nikolay Middle School East Central Regional 7 250
Eagle School of Madison East Central Regional 8 258
Badger Ridge Middle School East Central Regional 9 320
Marshall Middle School East Central Regional 10 328
Madison Country Day School East Central Regional 11 338
Mount Horeb Middle School East Central Regional 12 346
Platteville Middle School East Central Regional 13 349
Rice Lake Middle School West Regional 14 368
Classical Middle School East Central Regional 15 381
Stanley Boyd Middle School West Regional 16 395
Hartford Central Middle School East Central Regional 17 400
East Troy Middle School East Central Regional 18 461
Spring Valley Middle School West Regional 19 480
Johnson Creek Middle School East Central Regional 20 489
Bessie Allen Middle School East Central Regional 21 516
All Saints Catholic School East Central Regional 22 522
Shorewood Intermediate School East Central Regional 23 555
Fort Atkinson St. Joseph School East Central Regional 24 558
St. Lucy's School East Central Regional 25 564
St. John's Lutheran School East Central Regional 26 564
Oaklawn Elementary School West Regional 27 568
Edgewood Middle School East Central Regional 28 608
John Muir Middle School West Regional 29 622
New Lisbon Middle School East Central Regional 30 633
Kenosha STEM Middle School East Central Regional 31 635
MHLT Elementary School West Regional 32 735
Oregon Middle School East Central Regional 33 747
Webb Middle School East Central Regional 34 755
Glacial Drumlin Middle School East Central Regional 35 809
Glenwood City Middle School West Regional 36 813
Elmwood Middle School West Regional 37 844
Regional champion

Division C

School Regional Place Points
Menomonie High School West Regional 1 70
Madison West High School South Central Regional 2 123
Boyceville High School West Regional 3 151
Medford High School North Regional 4 168
Verona High School 5 179
Wausau West High School North Regional 6 235
Prairie School 7 265
Waunakee High School 8 281
Shell Lake High School West Regional 9 305
Cambridge High School 10 307
New Richmond High School West Regional 11 314
Brookfield Central High School 12 326
Spring Valley High School West Regional 13 350
Slinger High School 14 360
Nathan Hale High School 15 381
Oregon High School 16 384
Marshall High School 17 405
Lakeland Union High School North Regional 18 411
Waterford Union High School 19 421
Elk Mound High School West Regional 20 422
Hartford Union High School 21 426
Beloit Turner High School 22 429
Neenah High School North Regional 23 435
Poynette High School 24 477
Shorewood High School 25 488
Brookfield East High School 26 511
Platteville High School 27 520
Denmark High School 28 522
Madison Country Day School 29 534
Pittsville High School North Regional 30 560
Sheboygan North High School 31 579
Athens High School North Regional 32 579
Stevens Point Area High School North Regional 33 646
Saint Croix Central High School West Regional 34 666
Chippewa Falls High School West Regional 35 679
Stanley Boyd High School West Regional 36 711
Colfax High School West Regional 37 758
Eleva-Strum High School West Regional 38 811
Edgewood High School 39 890
Clear Lake High School West Regional 40 897
Glenwood City High School West Regional 41 942
Middleton High School 42 994
Baraboo High School 43 1035
Mount Horeb High School 43 1035
Regional champion

Full Scores

Division B
Division C

External Links