Central Florida Regional

From Science Olympiad Student Center Wiki
Jump to: navigation, search

The Central Florida Regional, previously known as the Wekiva Regional, is a regional tournament serving the state's Lake, Seminole, Orange, Brevard, and Osceola counties. It is currently hosted at Ocoee High School in Ocoee, Florida, although the location of the tournament has changed frequently. Despite the frequent location changes, the tournament is always held somewhere in the Greater Orlando area. The regional brings in a sizable amount of teams in each division - around 30-40 per season, per division, making it one of Florida's most-attended regionals (the Southeast Florida Regional also has a similar, sizable amount of teams). Additionally, it is one of the state's longest-running regional tournaments (tied with the Southeast Florida Regional, which also started in 2008).

The regional has held trial events intermittently throughout the years. In one season (2010), the tournament even held 2 trial events in Division C. The tournament has generally held all events in recent years, with the exception of 2015, in which the Can't Judge a Powder event was not held in Division B. In the tournament's first two years the number of events not held in each division was high; since then, the number has remained very low.

The current Division B champion is Orlando Science Schools (specifically, the Orlando Science Middle School). This school is currently holding a 6-year streak as the tournament champion. They do well at the state-level tournament and have advanced to Nationals in many of the recent years. The current Division C champion is Orlando Science Schools (specifically, the Orlando Science High School). Unlike the middle school, this is the first time the high school won the regional tournament.

Central Florida Regional
State Florida
Location Ocoee High School
Year Started 2008
Date January 19, 2019
B Champion Orlando Science Schools
C Champion Orlando Science Schools
Website








Results

Division B

Division B Results
Year Champion Runner-Up Third Place Date Teams State bids
School States Place School States Place School States Place
2008 Windy Ridge K-8 School (30) 6th (244) Narcoossee Community School (33) 9th (290) Heritage Middle School (37) 11th (367) 23 21
2009 Windy Ridge K-8 School (99) 2nd (161) Edgewood Jr./Sr. High School (110) 8th (349) Narcoossee Community School1 (157) 9th (362) 36 33
2010 Windy Ridge K-8 School (185) 2nd (211) Orlando Science Schools (204) 3rd (231) West Shore Jr./Sr. High School (222) 5th (268) 38 30
2011 Orlando Science Schools (166) 2nd (177) Galaxy Middle School (167) 4th (261) Heritage Middle School (212) 3rd (204) 41 22
2012 Orlando Science Schools (103) 1st (168) Heritage Middle School (138) 9th (330) Galaxy Middle School (163) 6th (296) 34 12
2013 Trinity Preparatory School (95) 2nd (208) Orlando Science Schools (95) 1st (194) Stonewall Jackson Middle School (119) 7th (332) 1/19/13 22 10
2014 Orlando Science Schools (80) 1st (170) Arbor Ridge School (122) 16th (433) Trinity Preparatory School (122) 13th (395) 1/18/14 22 9
2015 Orlando Science Schools (62) 2nd (185) Lake Nona Middle School (139) 9th (308) Arbor Ridge School (149) 34th (397) 1/17/15 19 8
2016 Orlando Science Schools (75) 3rd (174) Jackson Middle School2 (170) 16th (333) Holy Family Catholic School (174) 36th (409) 1/16/16 26 9
2017 Orlando Science Schools (100) 2nd (152) Seminole Science Charter School (143) 8th (319) Windy Ridge School3 (184) 30th (406) 1/14/17 32 11
2018 Orlando Science Schools (123) 3rd (166) Sanford Middle School (143) 6th (257) Trinity Preparatory School (170) 14th (321) 1/13/18 38 9
2019 Orlando Science Schools (70) 1st (73) Sanford Middle School (118) 7th (265) Seminole Science Charter School4 (144) 11th (296) 1/19/19 35 7
1 Windy Ridge K-8 School's second team came third with 131 points
2 Orlando Science Schools' second team (Team 2) came second with 122 points
3 Orlando Science Schools' second team came third with 146 points
4 Orlando Science Schools' second team (Team Charmander) came third with 137 points

Division C

Division C Results
Year Champion Runner-Up Third Place Date Teams State bids
School States Place School States Place School States Place
2008 Ocoee High School (23) 8th (288) Wekiva High School (62) Did not attend Winter Springs High School (71) 6th (276) 17 17
2009 Ocoee High School (48) 3rd (204) West Shore Jr./Sr. High School (56) 5th (213) Edgewood Jr./Sr. High School (65) 9th (280) 11 10
2010 Ocoee High School (157) 6th (296) West Shore Jr./Sr. High School (161) 4th (257) Edgewood Jr./Sr. High School (164) 10th (318) 25 20
2011 Olympia High School (190) 11th (392) West Shore Jr./Sr. High School (190) 6th (322) Edgewood Jr./Sr. High School (192) 27th (614) 27 18
2012 Olympia High School (128) 3rd (193) West Shore Jr./Sr. High School (162) 14th (409) University High School (199) 11th (386) 27 15
2013 Ocoee High School (157) 8th (338) Olympia High School (162) 5th (281) Celebration High School1,2 (175) 19th (425) 1/19/13 24 9
2014 Seminole High School (130) 8th (296) Trinity Preparatory School (167) 9th (344) Ocoee High School (189) 19th (481) 1/18/14 28 8
2015 Seminole High School (107) 6th (281) Olympia High School (159) 7th (282) Trinity Prepatory School (161) 4th (263) 1/17/15 29 9
2016 Olympia High School (195) 6th (277) Trinity Preparatory School (196) 4th (260) Orlando Science Schools (201) 11th (308) 1/16/16 35 10
2017 Lake Nona High School (154) 9th (302) Trinity Preparatory School (165) 8th (293) Timber Creek High School (173) 11th (305) 1/14/17 35 7
2018 Olympia High School (134) 6th (241) Orlando Science Schools (151) 3rd (173) Lake Nona High School (170) 7th (257) 1/13/18 42 8
2019 Orlando Science Schools (83) 4th (156) Olympia High School (143) 7th (289) Lake Nona High School3,4 (230) 15th (364) 1/19/19 38 6
1 Olympia High School's second team came third with 164 points
2 Olympia High School's third team came fourth with 173 points
3 Orlando Science Schools' second team (Team Red) came third with 146 points
4 Orlando Science Schools' third team (Team White) came fourth with 203 points

Participating Schools

Division B

Arbor Ridge School
Bridgewater Middle School
College Park Middle School
Edward W. Bok Academy
Holy Family Catholic School
Innovation Middle School
Jackson Middle School
Lake Nona Middle School
Legacy Middle School
Liberty Middle School
Markham Woods Middle School
Narcoossee Middle School
Odyssey Middle School
Orlando Science Schools
Pineapple Cove Classical Academy
River City Science Academy
Sanford Middle School
Seminole Science Charter School
South Creek Middle School

Division C

Celebration High School
Cypress Creek High School
Dr. Phillips High School
Edgewater High School
Hagerty High School
Hanies City High School
Holy Trinity Episcopal Academy
Lake Nona High School
Lake Wales High School
Ocoee High School
Olympia High School
Orlando Science Schools
Osceola High School
Seminole High School
Timber Creek High School
Trinity Preparatory School
West Orange High School
Windermere High School
Winter Park High School

Events

Trial Events

2019

Division B: Detector Building
Division C: Detector Building
Trial Events in Past Years

2018

Division B: No trial event was held
Division C: No trial event was held

2017

Division B: Quadrotor
Division C: Quadrotor

2016

Division B: Bright Ideas
Division C: Bright Ideas

2011 - 2015

Division B: No trial event was held
Division C: No trial event was held

2010

Division B: Helicopters
Division C: Protein Modeling, Microbe Mission

2009

Division B: Picture This
Division C: No trial event was held

2008

Division B: No trial event was held
Division C: No trial event was held

Events Not Held

2016 - 2019

Division B
All events were held
Division C
All events were held

Location History

Location History
Year Location
2008 Wekiva High School
Apopka, FL
2009 Cypress Creek High School
Orlando, FL
2010
2011
2012
2013 Lake Nona Middle School
Orlando, FL
2014
2015 Lake Nona High School
Orlando, FL
2016
2017
2018
2019 Ocoee High School
Ocoee, FL
First season