Difference between revisions of "Indiana"

From Scioly.org
Jump to: navigation, search
(Teams)
m (tidying up history section for punctuation and readability/awkwardness)
 
(211 intermediate revisions by 47 users not shown)
Line 1: Line 1:
Indiana has been one of the largest participants in Science Olympiad for many years now, claiming 2 slots at the national competition for the last 7+ years.
+
Indiana has been one of the largest participants in Science Olympiad for many years now, with Division B claiming 2 slots at the national competition each year, and Division C claiming 2 slots at the national competition until 2015. Two National Tournaments have been held in this state as well, both of which occurred at Indiana University Bloomington (always referred to as "IU" by Indiana residents) in 1995 and 2006.
  
 
{{SOInfoBox
 
{{SOInfoBox
 
|State name=Indiana
 
|State name=Indiana
|Member since=
+
|Member since=1985
 
|Number B teams=
 
|Number B teams=
 
|Member C teams=
 
|Member C teams=
|Total teams=147
+
|Total teams=194
|States location=IUPUI for 2009
+
|States location=Purdue University West Lafayette
|B champs=Stanley Clark Middle School
+
|B champs=[[Thomas Jefferson Middle School]]
|C champs=Bloomington High School North
+
|C champs=[[Carmel High School]]
 +
|website=https://www.indianascienceolympiad.org/
 +
|State={{PAGENAME}}
 
}}
 
}}
  
Line 15: Line 17:
  
 
==History==
 
==History==
Indiana Science Olympiad has existed for a long time.  This is mostly just a test page for now, not to mention me not knowing a whole lot of history off the top of my head.  Thomas Jefferson Middle School has dominated the B division for most of its existence, though Batchelor and Ben Franklin have been known to make runs in the past, while Stanley Clark has been the uprising new challenger in recent years.
+
The state is home to [[National Tournament Winners|national champion]] Thomas Jefferson Middle School, which won in [[University of Southern Colorado 1993|1993]].
  
In division C, Carmel, Bloomington High Schools North and South, and Valparaiso have been known to do very well, all 4 usually in the top 6 at the state competition.
+
[[Thomas Jefferson Middle School]] has dominated Division B for most of its existence, although Batchelor and Ben Franklin have been known to make runs in the past. The Stanley Clark School, [[Wilbur Wright Middle School|Wilbur Wright]], [[Tri-North Middle School|Tri-North]], [[Raymond Park Middle School]], and [[Chesterton Middle School]] have become rising challengers in recent years. The competition between established champion Thomas Jefferson and newer contenders reached a new level of intensity in 2019, a year where both Thomas Jefferson and Raymond Park set the record for lowest scores. Thomas Jefferson won 1st place with 50 points, and Raymond Park got 2nd place with 66 points. Both scores remain state records today.
 +
 
 +
In Division C, [[Bloomington High School North]], [[Bloomington High School South]] and [[Valparaiso High School]] have programs with extensive histories, almost always placing in the top 10 at the state tournament in any given year.  Other historically strong programs include Carmel High School and North Central High School. 
 +
 
 +
Beginning in the early 2010s, several northern Indiana schools had grown into formidable forces for the state title, most notably [[Northridge High School (Indiana)|Northridge High School]] and [[Munster High School]], each of which has won a state championship. [[Lake Central High School]] and John Adams High School have also proved top contenders in the last 5 years. After a streak of placing 4th place, Lake Central placed 3rd at the 2017 state tournament, and 2nd in 2018. Likewise, John Adams surpassed traditional favorites when it broke into the top 5 in 2018.
 +
 
 +
In 2013, [[Munster High School]] dominated the state tournament winning by a record-breaking margin of 79 points under the 2nd place school, [[Bloomington High School North]]. They went on to win the 2014 State Tournament, and continued their victory with a win at the 2015 State Tournament. In 2015, they broke the previous state record with a score of 61 as well as gold medals in 11 out of 23 main events, setting a new record for most gold medals at a tournament. The Munster team would go on to secure a monumental finish at the 2015 National Science Olympiad competition at the University of Nebraska-Lincoln, where they placed 6th in the nation overall—one of the highest placing Division C teams in the history of Indiana. Despite losing to Carmel in 2016, Munster swiftly reclaimed the state title in 2017, where they once again broke their own record again, scoring only 59 points at the state tournament.
 +
 
 +
In both 2018 and 2019, Carmel High School took the state title. This was first time where Carmel achieved two consecutive wins at the Indiana state tournament.
  
 
===Past State Champions===
 
===Past State Champions===
Line 23: Line 33:
 
This is a record of the past state champions and runners up, and their respective places at the national competition.  Scores at the state competition shown in parentheses.
 
This is a record of the past state champions and runners up, and their respective places at the national competition.  Scores at the state competition shown in parentheses.
  
{| class="wikitable"
+
{{State tournament results box
! <big>Year</big> !! <big>Division B Champion</big> !! <big>B Champ Nats Place</big> !! <big>Division B Runner-up</big> !!  <big>B Runner-up Nats Place</big> !! <big>Division C Champion</big> !! <big>C Champ Nats Place</big> !! <big>Division C Runner-up</big> !! <big>C Runner-up Nats Place</big>
+
|1985={{Strb row
|-
+
|div_b_champ=Gavit Middle School
|1988 || || || Thomas Jefferson Middle School || || || || ||
+
|div_b_champ_nats=11th
|-
+
|div_b_runnerup=Charleston Middle School
|1989 || ||   || Thomas Jefferson Middle School || || || ||  || 
+
|div_b_runnerup_nats=19th
|-
+
|div_c_champ=Gavit High School
|1990 || Thomas Jefferson Middle School || 21  || || || || || ||
+
|div_c_champ_nats=22nd
|-
+
|div_c_runnerup=Seymour High School
|1991 || Thomas Jefferson Middle School || 31 || || || || || ||
+
|div_c_runnerup_nats=24th
|-
+
}}
|1992 || Thomas Jefferson Middle School || 10  || || || || || ||
+
|1986={{Strb row
|-
+
|div_b_champ=Gavit Middle School
|1993 || Thomas Jefferson Middle School || 1 || || || || || ||
+
|div_b_champ_nats=9th
|-
+
|div_b_runnerup=
|1994 || ||   || Thomas Jefferson Middle School || 8 || || || ||
+
|div_b_runnerup_nats=N/A
|-
+
|div_c_champ=Gavit High School
|1995 || Thomas Jefferson Middle School || || || || || || ||
+
|div_c_champ_nats=29th
|-
+
|div_c_runnerup=
|1996 || Thomas Jefferson Middle School || T-1 || || || || ||  ||
+
|div_c_runnerup_nats=N/A
|-
+
}}
|1997 || Thomas Jefferson Middle School || 8 || || || || || ||
+
|1987={{Strb row
|-
+
|div_b_champ=
|1998 || Thomas Jefferson Middle School || 16 || || || || || ||
+
|div_b_champ_nats=
|-
+
|div_b_runnerup=
|1999 || Thomas Jefferson Middle School || 4 || Benjamin Franklin Middle School ||25  || Bloomington High School South  || 12 || Valparaiso High School || 11
+
|div_b_runnerup_nats=
|-
+
|div_c_champ=North Central High School
|2000 || Thomas Jefferson Middle School || 2 || Batchelor Middle School || || Carmel High School ||  || Bloomington High School South |
+
|div_c_champ_nats=24th
|-
+
|div_c_runnerup=
|2001 || Thomas Jefferson Middle School || 3 || Benjamin Franklin Middle School || 14 || Bloomington High School South || 25 || Bloomington High School North ||  14
+
|div_c_runnerup_nats=N/A
|-
+
}}
|2002 || Batchelor Middle School ||  || Thomas Jefferson Middle School || 3 || || ||  || 
+
|1988={{Strb row
|-
+
|div_b_champ=Carmel Clay Middle School
|2003 || Thomas Jefferson Middle School || 2  || Benjamin Franklin Middle School || 22 || Bloomington High School North || 24 || Carmel High School || 26
+
|div_b_champ_nats=
|-
+
|div_b_runnerup=Thomas Jefferson Middle School
|2004 || Thomas Jefferson Middle School || 4 || Benjamin Franklin Middle School || 18 || Bloomington High School North || 23 || Carmel High School || 15
+
|div_b_runnerup_nats=
|-
+
|div_c_champ=North Central High School
|2005 || Thomas Jefferson Middle School || 2  || Stanley Clark Middle School || 14 || Bloomington High School North || 25 || Bloomington High School South || 36
+
|div_c_champ_nats=17th
|-
+
|div_c_runnerup=
|2006 || Thomas Jefferson Middle School || 10 || Wilbur Wright Middle School || 20 || Bloomington High School South || 35 || Northridge High School || 28
+
|div_c_runnerup_nats=N/A
|-
+
}}
|2007 || Thomas Jefferson Middle School (94) || 11  || Wilbur Wright Middle School (124) || 22 || Bloomington High School North (130) || 15 || Valparaiso High School (137) || 11
+
|1989={{Strb row
|-
+
|div_b_champ=Gavit Middle School
|2008 || Stanley Clark Middle School || 21  || Thomas Jefferson Middle School || 15 ||Bloomington High School North  || 10 || Valparaiso High School || 11
+
|div_b_champ_nats=25th
|}
+
|div_b_runnerup=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_runnerup_nats=N/A
 +
|div_c_champ=Gavit High School
 +
|div_c_champ_nats=33rd
 +
|div_c_runnerup=
 +
|div_c_runnerup_nats=N/A
 +
}}
 +
|1990={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats=21st
 +
|div_b_runnerup=
 +
|div_b_runnerup_nats=
 +
|div_c_champ=Gavit High School
 +
|div_c_champ_nats=24th
 +
|div_c_runnerup=
 +
|div_c_runnerup_nats=N/A
 +
}}
 +
|1991={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats=29th
 +
|div_b_runnerup=Clay Junior High School
 +
|div_b_runnerup_nats=27th
 +
|div_c_champ=Gavit High School
 +
|div_c_champ_nats=35th
 +
|div_c_runnerup=North Central High School
 +
|div_c_runnerup_nats=16th
 +
}}
 +
|1992={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats=12th
 +
|div_b_runnerup=
 +
|div_b_runnerup_nats=N/A
 +
|div_c_champ=North Central High School
 +
|div_c_champ_nats=22nd
 +
|div_c_runnerup=Gavit High School
 +
|div_c_runnerup_nats=41st
 +
}}
 +
|1993={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats='''1st'''
 +
|div_b_runnerup=Clay Junior High School
 +
|div_b_runnerup_nats=8th
 +
|div_c_champ=North Central High School
 +
|div_c_champ_nats=15th
 +
|div_c_runnerup=The Indiana Academy
 +
|div_c_runnerup_nats=43rd
 +
}}
 +
|1994={{Strb row
 +
|div_b_champ=Clay Junior High School
 +
|div_b_champ_nats=10th
 +
|div_b_runnerup=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_runnerup_nats=8th
 +
|div_c_champ=North Central High School
 +
|div_c_champ_nats=26th
 +
|div_c_runnerup=The Indiana Academy
 +
|div_c_runnerup_nats=37th
 +
}}
 +
|1995={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats=5th
 +
|div_b_runnerup=Clay Junior High School
 +
|div_b_runnerup_nats=3rd
 +
|div_c_champ=North Central High School
 +
|div_c_champ_nats=10th
 +
|div_c_runnerup=Bloomington High School South
 +
|div_c_runnerup_nats=15th
 +
}}
 +
|1996={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats=2nd
 +
|div_b_runnerup=
 +
|div_b_runnerup_nats=N/A
 +
|div_c_champ=[[North Central High School]]
 +
|div_c_champ_nats=6th
 +
|div_c_runnerup=Carmel High School
 +
|div_c_runnerup_nats=9th
 +
}}
 +
|1997={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats=8th
 +
|div_b_runnerup=
 +
|div_b_runnerup_nats=N/A
 +
|div_c_champ=Bloomington High School South
 +
|div_c_champ_nats=7th
 +
|div_c_runnerup=Carmel High School
 +
|div_c_runnerup_nats=11th
 +
}}
 +
|1998={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats=16th
 +
|div_b_runnerup=
 +
|div_b_runnerup_nats=N/A
 +
|div_c_champ=Bloomington High School South
 +
|div_c_champ_nats=19th
 +
|div_c_runnerup=Carmel High School
 +
|div_c_runnerup_nats=15th
 +
}}
 +
|1999={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats=4th
 +
|div_b_runnerup=Benjamin Franklin Middle School
 +
|div_b_runnerup_nats=25th
 +
|div_c_champ=Bloomington High School South
 +
|div_c_champ_nats=12th
 +
|div_c_runnerup=Valparaiso High School
 +
|div_c_runnerup_nats=11th
 +
}}
 +
|2000={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats=2nd
 +
|div_b_runnerup=Batchelor Middle School
 +
|div_b_runnerup_nats=13th
 +
|div_c_champ=Bloomington High School South
 +
|div_c_champ_nats=11th
 +
|div_c_runnerup=Carmel High School
 +
|div_c_runnerup_nats=31st
 +
}}
 +
|2001={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats=3rd
 +
|div_b_runnerup=Benjamin Franklin Middle School
 +
|div_b_runnerup_nats=14th
 +
|div_c_champ=Bloomington High School North
 +
|div_c_champ_nats=14th
 +
|div_c_runnerup=Bloomington High School South
 +
|div_c_runnerup_nats=25th
 +
}}
 +
|2002={{Strb row
 +
|div_b_champ=[[Batchelor Middle School]]
 +
|div_b_champ_nats=18th
 +
|div_b_runnerup=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_runnerup_nats=3rd
 +
|div_c_champ=Bloomington High School North (72)
 +
|div_c_champ_nats=13th
 +
|div_c_runnerup=Carmel High School (133)
 +
|div_c_runnerup_nats=26th
 +
}}
 +
|2003={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School (118)
 +
|div_b_champ_nats=2nd
 +
|div_b_runnerup=Benjamin Franklin Middle School (139)
 +
|div_b_runnerup_nats=22nd
 +
|div_c_champ=Bloomington High School North (108)
 +
|div_c_champ_nats=24th
 +
|div_c_runnerup=Carmel High School (150)
 +
|div_c_runnerup_nats=26th
 +
}}
 +
|2004={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School (97)
 +
|div_b_champ_nats=4th
 +
|div_b_runnerup=[[Benjamin Franklin Middle School]] (117)
 +
|div_b_runnerup_nats=18th
 +
|div_c_champ=Bloomington High School North (151)
 +
|div_c_champ_nats=23rd
 +
|div_c_runnerup=Carmel High School (159)
 +
|div_c_runnerup_nats=15th
 +
}}
 +
|2005={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School (110)
 +
|div_b_champ_nats=2nd
 +
|div_b_runnerup=The Stanley Clark School (145)
 +
|div_b_runnerup_nats=14th
 +
|div_c_champ=Bloomington High School North (84)
 +
|div_c_champ_nats=25th
 +
|div_c_runnerup=Bloomington High School South (135)
 +
|div_c_runnerup_nats=36th
 +
}}
 +
|2006={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School (116)
 +
|div_b_champ_nats=10th
 +
|div_b_runnerup=Wilbur Wright Middle School (154)
 +
|div_b_runnerup_nats=20th
 +
|div_c_champ=Bloomington High School South (131)
 +
|div_c_champ_nats=35th
 +
|div_c_runnerup=Northridge High School (133)
 +
|div_c_runnerup_nats=28th
 +
}}
 +
|2007={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School (94)
 +
|div_b_champ_nats=11th
 +
|div_b_runnerup=Wilbur Wright Middle School (124)
 +
|div_b_runnerup_nats=22nd
 +
|div_c_champ=Bloomington High School North (130)
 +
|div_c_champ_nats=15th
 +
|div_c_runnerup=Valparaiso High School (137)
 +
|div_c_runnerup_nats=11th
 +
}}
 +
|2008={{Strb row
 +
|div_b_champ=The Stanley Clark School
 +
|div_b_champ_nats=21st
 +
|div_b_runnerup=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_runnerup_nats=15th
 +
|div_c_champ=Bloomington High School North (95)
 +
|div_c_champ_nats=10th
 +
|div_c_runnerup=[[Valparaiso High School]] (97)
 +
|div_c_runnerup_nats=11th
 +
}}
 +
|2009={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats=8th
 +
|div_b_runnerup=The Stanley Clark School
 +
|div_b_runnerup_nats=23rd
 +
|div_c_champ=Bloomington High School North
 +
|div_c_champ_nats=21st
 +
|div_c_runnerup=Bloomington High School South
 +
|div_c_runnerup_nats=14th
 +
}}
 +
|2010={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School
 +
|div_b_champ_nats=9th
 +
|div_b_runnerup=Wilbur Wright Middle School
 +
|div_b_runnerup_nats=23rd
 +
|div_c_champ=Bloomington High School South (74)
 +
|div_c_champ_nats=13th
 +
|div_c_runnerup=Bloomington High School North (86)
 +
|div_c_runnerup_nats=16th
 +
}}
 +
|2011={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School (100)
 +
|div_b_champ_nats=12th
 +
|div_b_runnerup=The Stanley Clark School (134)
 +
|div_b_runnerup_nats=25th
 +
|div_c_champ=[[Northridge High School]] (123)
 +
|div_c_champ_nats=21st
 +
|div_c_runnerup=Bloomington High School South (144)
 +
|div_c_runnerup_nats=13th
 +
}}
 +
|2012={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School (90)
 +
|div_b_champ_nats=19th
 +
|div_b_runnerup=Wilbur Wright Middle School (104)
 +
|div_b_runnerup_nats=24th
 +
|div_c_champ=Bloomington High School North (135)
 +
|div_c_champ_nats=23rd
 +
|div_c_runnerup=[[Bloomington High School South]] (140)
 +
|div_c_runnerup_nats=25th
 +
}}
 +
|2013={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School (85)
 +
|div_b_champ_nats=19th
 +
|div_b_runnerup=[[The Stanley Clark School]]
 +
|div_b_runnerup_nats=37th
 +
|div_c_champ=Munster High School (87)
 +
|div_c_champ_nats=18th
 +
|div_c_runnerup=[[Bloomington High School North]] (166)
 +
|div_c_runnerup_nats=27th
 +
}}
 +
|2014={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School (95)
 +
|div_b_champ_nats=20th
 +
|div_b_runnerup=[[Wilbur Wright Middle School]] (107)
 +
|div_b_runnerup_nats=42nd
 +
|div_c_champ=Munster High School (78)
 +
|div_c_champ_nats=15th
 +
|div_c_runnerup=[[Whiting High School]] (162)
 +
|div_c_runnerup_nats=35th
 +
}}
 +
|2015={{Strb row
 +
|div_b_champ=Thomas Jefferson Middle School (82)
 +
|div_b_champ_nats=21st
 +
|div_b_runnerup=Chesterton Middle School (178)
 +
|div_b_runnerup_nats=N/A
 +
|div_c_champ=Munster High School (61)
 +
|div_c_champ_nats=6th
 +
|div_c_runnerup=Carmel High School (134)
 +
|div_c_runnerup_nats=N/A
 +
}}
 +
|2016={{Strb row
 +
|div_b_champ=[[Thomas Jefferson Middle School]] (96)
 +
|div_b_champ_nats=24th
 +
|div_b_runnerup=[[Chesterton Middle School]] (164)
 +
|div_b_runnerup_nats=N/A
 +
|div_c_champ=[[Carmel High School]] (116)
 +
|div_c_champ_nats=18th
 +
|div_c_runnerup=[[Munster High School]] (123)
 +
|div_c_runnerup_nats=N/A
 +
}}
 +
|2017={{Strb row
 +
|div_b_champ=[[Thomas Jefferson Middle School]] (83)
 +
|div_b_champ_nats=25th
 +
|div_b_runnerup=[[Raymond Park Middle School]] (185)
 +
|div_b_runnerup_nats=N/A
 +
|div_c_champ=[[Munster High School]] (59)
 +
|div_c_champ_nats=17th
 +
|div_c_runnerup=[[Bloomington High School South]] (139)
 +
|div_c_runnerup_nats=N/A
 +
}}
 +
|2018={{Strb row
 +
|div_b_champ=[[Thomas Jefferson Middle School]] (87)
 +
|div_b_champ_nats=17th
 +
|div_b_runnerup=[[Raymond Park Middle School]] (135)
 +
|div_b_runnerup_nats=N/A
 +
|div_c_champ=[[Carmel High School]] (77)
 +
|div_c_champ_nats=24th
 +
|div_c_runnerup=[[Lake Central High School]] (144)
 +
|div_c_runnerup_nats=N/A
 +
}}
 +
|2019={{Strb row
 +
|div_b_champ=[[Thomas Jefferson Middle School]] (50)
 +
|div_b_champ_nats=20th
 +
|div_b_runnerup=[[Raymond Park Middle School]] (66)
 +
|div_b_runnerup_nats=28th
 +
|div_c_champ=[[Carmel High School]] (108)
 +
|div_c_champ_nats=23rd
 +
|div_c_runnerup=[[Munster High School]] (110)
 +
|div_c_runnerup_nats=N/A
 +
}}
 +
|2020={{Strb row
 +
|condition=cancelled
 +
|condition_reason=the [[2019-20 Coronavirus outbreak]]
 +
}}
 +
}}
 +
 
 +
Note: Starting in 2015, Indiana is no longer sending two teams per division to nationals. This was due to WV's revival of their Science Olympiad program and Indiana's stagnation in number of teams participating relative to the other states that year and in those that followed. In 2019, Indiana sent two division B teams to Nationals.
  
 
==Competitions==
 
==Competitions==
  
===Invitationals===
+
===[[Invitationals]] for the 2020 Season===
  
:Riley Invitational
+
:[[Hammond Invitational]] (B) - Dec. 14, 2019
 +
:[[Manchester Invitational]] (B/C) - [https://www.manchester.edu/academics/colleges/college-of-pharmacy-natural-health-sciences/science-olympiad-invitational] - Jan. 11, 2020
 +
:[[Northridge Invitational]] (B/C) - [https://sites.google.com/a/mcsin-k12.org/northridgesoinvitational/] - Jan. 18, 2020
 +
:[[Raymond Park Invitational]] (B/C) - [https://sites.google.com/warren.k12.in.us/rpms-invitational/home] - Dec. 14, 2019
 +
:[[Valparaiso Invitational]] (B) - [http://valposcioly.com/] - January 11th, 2020
 +
:[[Whiting Invitational]] (C) - Dec. 7, 2019
  
===Regional Competitions===
+
===Defunct Invitationals===
 +
:[[Lake Central Invitational]] (C) - [https://web.archive.org/web/20190824195007/http://www.lcsoinvite.com/] - Jan. 26, 2019
  
:St. Joes
+
===Regional Competitions for the 2020 Season===
:Purdue West Lafayette
+
:[[Butler University Regional]] - [http://www.butler.edu/science-olympiad] - Feb. 29, 2020
:Indiana University Northwest
+
:[[Goshen College Regional]] - [https://www.goshen.edu/academics/science-olympiad/] - Feb. 8, 2020
 +
:[[Indiana University Northwest Regional]] - [http://www.iun.edu/%7eolympiad/] - Feb. 15, 2020
 +
:[[Ivy Tech Bloomington Regional]] - [http://faculty.ivytech.edu/~scote/ScienceOlympiadHome.html] - Feb. 1, 2020
 +
:[[Ivy Tech Lafayette Regional]] - [https://sites.google.com/site/ivytechlafso/] - Feb. 29, 2020
 +
:[[Ivy Tech Terre Haute Regional]] - [https://www.ivytech.edu/terrehaute/30051.html] - Feb. 8, 2020
 +
:[[Purdue University Northwest Regional]] - [http://webs.purduecal.edu/scienceolympiad/] - Feb. 8, 2020
 +
 
 +
===Defunct Regional Competitions===
 +
:[[IPFW Regional]] - [https://www.pfw.edu/departments/coas/scienceolympiad/] - Feb. 1, 2014
 +
:[[Vincennes University Regional]] - [https://web.archive.org/web/20160519142616/http://olympiad.vinu.edu/] - Feb. 13, 2016
 +
:[[St. Joseph's College Regional]] - [https://web.archive.org/web/20170415142813/http://www.saintjoe.edu/science-olympiad] - Feb. 25, 2017
  
 
===State Competition===
 
===State Competition===
  
:2009 location: IUPUI
+
:2006 location: Purdue (Main Campus/West Lafayette)
 +
:2007, 2011 location: Purdue Calumet
 +
:1992, 1999, 2009 location: IUPUI
 +
:1997-1998, 2000-2005, 2008, 2010, 2012 - 2019 location: IU
 +
:2020 location: <s>[https://purduescioly.org/ Purdue University WL, March 21, 2020]</s> ''Cancelled due to the [[2019-20 Coronavirus outbreak]].''
 +
 
 +
===State Tournament Results===
 +
 
 +
====Division B====
 +
:[[Media:2003_IN_B_Results.pdf|2003]]
 +
:[[Media:2004_IN_B_Results.pdf|2004]]
 +
:[[Media:2005_IN_B_Results.pdf|2005]]
 +
:[[Media:2006_IN_B_Results.pdf|2006]]
 +
:[[Media:2007_IN_B_Results.pdf|2007]]
 +
:[[Media:2008_IN_B_Results.pdf|2008]]
 +
:[[Media:2009_IN_B_Results.pdf|2009]]
 +
:[[Media:2010_IN_B_Results.pdf|2010]]
 +
:[[Media:2012_IN_B_Results.pdf|2012]]
 +
:[[Media:2013_IN_B_Results.pdf|2013]]
 +
:[[Media:2014_IN_B_Results.pdf|2014]]
 +
:[[Media:2015_IN_B_Results.pdf|2015]]
 +
:[[Media:2016_IN_B_Results.pdf|2016]]
 +
:[[Media:2017_IN_B_Results.pdf|2017]]
 +
:[[Media:2018_IN_B_Results.pdf|2018]]
 +
:[[Media:2019 IN B Results.pdf|2019]]
 +
 
 +
====Division C====
 +
:[[Media:2003_IN_C_Results.pdf|2003]]
 +
:[[Media:2004_IN_C_Results.pdf|2004]]
 +
:[[Media:2005_IN_C_Results.pdf|2005]]
 +
:[[Media:2006_IN_C_Results.pdf|2006]]
 +
:[[Media:2007_IN_C_Results.pdf|2007]]
 +
:[[Media:2008_IN_C_Results.pdf|2008]]
 +
:[[Media:2009_IN_C_Results.pdf|2009]]
 +
:[[Media:2010_IN_C_Results.pdf|2010]]
 +
:[[Media:2011_IN_C_Results.pdf|2011]]
 +
:[[Media:2012_IN_C_Results.pdf|2012]]
 +
:[[Media:2013_IN_C_Results.pdf|2013]]
 +
:[[Media:2014_IN_C_Results.pdf|2014]]
 +
:[[Media:2015_IN_C_Results.pdf|2015]]
 +
:[[Media:2016_IN_C_Results.pdf|2016]]
 +
:[[Media:2017_IN_C_Results.pdf|2017]]
 +
:[[Media:2018_IN_C_Results.pdf|2018]]
 +
:[[Media:2019 IN C Results.pdf|2019]]
  
 
==Teams==
 
==Teams==
  
'''Division B'''
+
===Division B===
 +
 
 +
====Butler====
 +
7 teams advanced to the state tournament in 2019-20.
  
 +
:[[Eastwood Middle School]]
 +
:[[Hauser Junior High School]]
 +
:[[Madison Junior High School]]
 +
:[[Park Tudor School]]
 +
:[[Raymond Park Middle School]]
 +
:[[Saint Simon the Apostle Catholic School]]
 +
:[[Saint Vincent de Paul Catholic School]]
 +
:[[Scottsburg Middle School]]
 +
:[[Southport Middle School]]
 +
:[[Tri-North Middle School]]
 +
:[[Westlane Middle School]]
 +
 +
====Goshen====
 +
4 teams advanced to the state tournament in 2019-20.
  
:[[Benjamin Franklin Middle School]]
 
 
:[[Bethany Christian Middle School]]
 
:[[Bethany Christian Middle School]]
:[[Boston Middle School]]
 
 
:[[Goshen Middle School]]
 
:[[Goshen Middle School]]
:[[Heritage Middle School]]
 
:[[Indian Springs Middle School]]
 
 
:[[LaSalle Intermediate Academy]]
 
:[[LaSalle Intermediate Academy]]
:[[LaVille Junior/Senior High School]]
 
 
:[[Manchester Junior High School]]
 
:[[Manchester Junior High School]]
:[[Pierre Moran Middle School]]
+
:[[Northridge Middle School (Indiana)|Northridge Middle School]]
:[[Stanley Clark Middle School]]
+
:[[Northview Middle School]]
 +
:[[The Stanley Clark School]]
 +
 
 +
====Indiana University Northwest====
 +
6 teams advanced to the state tournament in 2019-20.
 +
 
 +
:[[Chesterton Middle School]]
 +
:[[Griffith Middle School]]
 +
:[[Grimmer Middle School]]
 +
:[[Kahler Middle School]]
 +
:[[Kankakee Valley Middle School]]
 +
:[[Lowell Middle School]]
 +
:[[Our Lady of Grace School]]
 +
:[[St. Patrick Catholic School (Indiana)|St. Patrick Catholic School]]
 +
:[[Scott Middle School]]
 +
:[[Taft Middle School]]
 
:[[Thomas Jefferson Middle School]]
 
:[[Thomas Jefferson Middle School]]
  
'''Division C'''
+
====Ivy Tech Bloomington====
 +
:[[Batchelor Middle School]]
 +
:[[Brown County Intermediate School]]
 +
:[[Brown County Junior High School]]
 +
:[[Jackson Creek Middle School]]
 +
:[[North Harrison Middle School]]
 +
 
 +
====Ivy Tech Terre Haute====
 +
:[[Carlisle Middle School]]
 +
:[[Central Middle School (Indiana)|Central Middle School]]
 +
:[[St. Pope John Paul II Middle School]]
 +
:[[Sullivan Middle School]]
 +
 
 +
====Purdue University Northwest====
 +
:[[Benjamin Franklin Middle School]]
 +
:[[Colonel John Wheeler Middle School]]
 +
:[[Discovery Charter School]]
 +
:[[Eggers Middle School]]
 +
:[[Forest Ridge Academy]]
 +
:[[Hanover Central Middle School]]
 +
:[[Hebron Middle School]]
 +
:[[St. Mary Catholic Community School]]
 +
:[[St. Thomas More School]]
 +
:[[Westville Middle School]]
 +
:[[Wilbur Wright Middle School]]
 +
 
 +
====Purdue West Lafayette====
 +
:[[Central Middle School (Indiana)|Central Middle School]]
 +
:[[Indiana Math and Science Academy]]
 +
:[[New Community School]]
 +
:[[R.J. Baskett Middle School]]
 +
:[[Wainwright Middle School]]
 +
:[[West Lafayette Junior High School]]
 +
:[[Taft Middle School]]
 +
:[[Winamac Middle School]]
 +
 
 +
====St. Joseph's====
 +
 
 +
(Doesn't host anymore, please update if you know where a specific team goes)
 +
:[[North Judson/San Pierre Junior High School]]
 +
:[[Rensselaer Middle School]]
 +
:[[Saint Mary Catholic Community School]]
 +
:[[Saint Paul Catholic School]]
 +
:[[South Newton Junior High School]]
 +
:[[Tri-County Middle School]]
 +
 
 +
====Past teams====
 +
 
 +
Past teams are grouped by region.
 +
 
 +
''Butler''
 +
:[[Center Grove Middle School]]
 +
:[[Lynhurst 7th & 8th Grade Center]]
 +
:[[Sycamore Middle School]]
 +
:[[Traders Point Christian Academy Middle School]]
 +
:[[West Side Junior High School]]
 +
 
 +
''Indiana University Southeast'' (defunct)
 +
:[[Burris Laboratory School]]
 +
:[[Highland Hills Middle School]]
 +
:[[International School of Columbus]]
 +
:[[Mitchell Junior High School]]
 +
 
 +
''Purdue University Northwest''
 +
:[[Donald E. Gavit Middle School]]
 +
:[[Whiting Middle School]]
  
:[[Bethany Christian High School]]
+
===Division C===
 +
 
 +
==== [https://www.butler.edu/science-olympiad Butler University Regional] ====
 +
5 teams advanced to the state tournament in 2019-20.
 +
 
 +
:[[Avon High School]]
 
:[[Bloomington High School North]]
 
:[[Bloomington High School North]]
 
:[[Bloomington High School South]]
 
:[[Bloomington High School South]]
 
:[[Carmel High School]]
 
:[[Carmel High School]]
 +
:[[Hauser Senior High School]]
 +
:[[Mississinewa High School]]
 +
:[[Mt. Vernon High School]]
 +
:[[North Central High School]]
 +
:[[Park Tudor School]]
 +
:[[Union City Jr./Sr. High School]]
 +
:[[Union County High School]]
 +
:[[Indiana Math and Science Academy North]]
 +
 +
==== [https://www.goshen.edu/academics/science-olympiad/ Goshen College Regional] ====
 +
4 teams advanced to the state tournament in 2019-20.
 +
 +
:[[Bethany Christian High School]]
 
:[[Columbia City High School]]
 
:[[Columbia City High School]]
:[[La Lumiere High School]]
+
:[[John Adams High School]]
:[[La Porte High School]]
+
:[[Lake Central High School]]
:[[La Ville Senior High School]]
+
:[[LaLumiere High School]]
:[[Manchester Senior High School]]
+
:[[Manchester High School]]
 
:[[Mishawaka High School]]
 
:[[Mishawaka High School]]
:[[Northridge High School]]
+
:[[Northridge High School (Indiana)|Northridge High School]]
:[[Plymouth High School]]
+
:[[Penn High School]]
 +
 
 +
==== [http://www.iun.edu/science-olympiad/ IU Northwest Regional] ====
 +
5 teams advanced to the state tournament in 2019-20.
 +
 
 +
:[[Chesterton High School]]
 +
:[[Crown Point High School]]
 +
:[[East Noble High School]]
 +
:[[Highland High School]]
 +
:[[Lowell High School]]
 +
:[[Marian High School]]
 +
:[[Marquette High School]]
 +
:[[Merrillville High School]]
 +
:[[North Judson-San Pierre High School]]
 +
:[[Portage High School]]
 +
:[[Saint Joseph High School]]
 +
 
 +
==== [http://faculty.ivytech.edu/~scote/ScienceOlympiadHome.html Ivy Tech Regional] ====
 +
5 Teams Advance to State
 +
:[[Brown County High School]]
 +
:[[Brownstown Central High School]]
 +
:[[Columbus North High School]]
 +
:[[Floyd Central High School]]
 +
:[[Mitchell High School]]
 +
:[[New Albany High School (Indiana)|New Albany High School]]
 +
:[[Salem High School (Indiana)|Salem High School]]
 +
 
 +
====Ivy Tech Terre Haute====
 +
:[[Castle High School]]
 +
:[[Fishers High School]]
 +
:[[Linton-Stockton High School]]
 +
:[[Salem High School]]
 +
:[[Steel City Academy]]
 +
:[[Sullivan High School (Indiana)|Sullivan High School]]
 +
:[[Terre Haute North Vigo High School]]
 +
:[[Warren Central High School]]
 +
 
 +
==== [https://academics.pnw.edu/honors/initiatives/scienceolympiad/ Purdue Northwest Regional] ====
 +
6 Teams Advance to State
 +
:[[Bishop Noll Institute]]
 +
:[[George Rogers Clark High School]]
 +
:[[Donald E. Gavit High School]]
 +
:[[Hammond Academy of Science and Technology]]
 +
:[[LaPorte High School]]
 +
:[[Morton High School]]
 +
:[[Munster High School]]
 +
:[[North Judson San Pierre Jr/Sr High School]]
 +
:[[Rensselaer Central High School]]
 
:[[Riley High School]]
 
:[[Riley High School]]
 
:[[Valparaiso High School]]
 
:[[Valparaiso High School]]
 +
:[[Whiting High School]]
 +
:[[Westville High School]]
 +
 +
==== [http://web.ics.purdue.edu/~scienceo/ Purdue West Lafayette Regional] ====
 +
:[[Bishop Luers High School]]
 +
:[[Central Noble High School]]
 +
:[[Frankfort High School]]
 +
:[[McCutcheon High School]]
 +
:[[Mississinewa High School]]
 +
:[[North Vermillion High School]]
 +
:[[Pike High School]]
 +
:[[Scottsburg High School]]
 +
:[[South Newton High School]]
 +
:[[Southwood High School]]
 +
:[[Warren Central High School]]
 +
:[[West Lafayette High School]]
 +
 +
==== St. Joseph's College Regional (defunct) ====
 +
4 Schools Advance to State
 +
:[[Bishop Dwenger High School]]
 +
:[[John Adams High School]]
 +
:[[Indiana Academy]]
 +
:[[Peru High School]]
 +
:[[Winamac High School]]
 +
:[[Marian High School]]
 +
:[[Benton Central High School]]
 +
:[[Kankakee Valley High School]]
 +
:[[North Judson-San Pierre High School]]
 +
 +
 +
====Past teams ====
 +
 +
:[[Andrean High School]]
 +
:[[Beech Grove High School]]
 +
:[[Cardinal Ritter High School]]
 +
:[[Center Grove High School]]
 +
:[[Central High School (Indiana)|Central High School]]
 +
:[[Clay City High School]]
 +
:[[East Chicago Central High School]]
 +
:[[Edison Senior High School]]
 +
:[[Fountain Central High School]]
 +
:[[Griffith High School]]
 +
:[[Hanover High School]]
 +
:[[La Ville Senior High School]]
 +
:[[Madison Consolidated High School]]
 +
:[[Morton Senior High School]]
 +
:[[North Daviess High School]]
 +
:[[Plymouth High School (Indiana)|Plymouth High School]]
 +
:[[Rivet High School]]
 +
:[[Salem High School (Indiana)|Salem High School]]
 +
:[[Shenandoah High School]]
 +
:[[South Newton High School]]
 +
:[[Southport High School]]
 +
:[[Tri-County High School]]
 
:[[Warsaw Community High School]]
 
:[[Warsaw Community High School]]
 +
 +
==External Links==
 +
{{Template:Tournaments of Indiana}}
  
 
[[Category:State Pages]]
 
[[Category:State Pages]]

Latest revision as of 23:15, 9 July 2020

Indiana has been one of the largest participants in Science Olympiad for many years now, with Division B claiming 2 slots at the national competition each year, and Division C claiming 2 slots at the national competition until 2015. Two National Tournaments have been held in this state as well, both of which occurred at Indiana University Bloomington (always referred to as "IU" by Indiana residents) in 1995 and 2006.

Indiana
Indiana.svg
General Information
Member of SO since 1985
Total teams 194
Division B Champion Thomas Jefferson Middle School
Division C Champion Carmel High School
State Tournament Location Purdue University West Lafayette
Date
Website https://www.indianascienceolympiad.org/



History

The state is home to national champion Thomas Jefferson Middle School, which won in 1993.

Thomas Jefferson Middle School has dominated Division B for most of its existence, although Batchelor and Ben Franklin have been known to make runs in the past. The Stanley Clark School, Wilbur Wright, Tri-North, Raymond Park Middle School, and Chesterton Middle School have become rising challengers in recent years. The competition between established champion Thomas Jefferson and newer contenders reached a new level of intensity in 2019, a year where both Thomas Jefferson and Raymond Park set the record for lowest scores. Thomas Jefferson won 1st place with 50 points, and Raymond Park got 2nd place with 66 points. Both scores remain state records today.

In Division C, Bloomington High School North, Bloomington High School South and Valparaiso High School have programs with extensive histories, almost always placing in the top 10 at the state tournament in any given year. Other historically strong programs include Carmel High School and North Central High School.

Beginning in the early 2010s, several northern Indiana schools had grown into formidable forces for the state title, most notably Northridge High School and Munster High School, each of which has won a state championship. Lake Central High School and John Adams High School have also proved top contenders in the last 5 years. After a streak of placing 4th place, Lake Central placed 3rd at the 2017 state tournament, and 2nd in 2018. Likewise, John Adams surpassed traditional favorites when it broke into the top 5 in 2018.

In 2013, Munster High School dominated the state tournament winning by a record-breaking margin of 79 points under the 2nd place school, Bloomington High School North. They went on to win the 2014 State Tournament, and continued their victory with a win at the 2015 State Tournament. In 2015, they broke the previous state record with a score of 61 as well as gold medals in 11 out of 23 main events, setting a new record for most gold medals at a tournament. The Munster team would go on to secure a monumental finish at the 2015 National Science Olympiad competition at the University of Nebraska-Lincoln, where they placed 6th in the nation overall—one of the highest placing Division C teams in the history of Indiana. Despite losing to Carmel in 2016, Munster swiftly reclaimed the state title in 2017, where they once again broke their own record again, scoring only 59 points at the state tournament.

In both 2018 and 2019, Carmel High School took the state title. This was first time where Carmel achieved two consecutive wins at the Indiana state tournament.

Past State Champions

This is a record of the past state champions and runners up, and their respective places at the national competition. Scores at the state competition shown in parentheses.

Season Division B Division C
Champion Runner-Up Third Place Champion Runner-Up Third Place
Team Nats Place Team Nats Place Team Team Nats Place Team Nats Place Team
1985 Gavit Middle School 11th Charleston Middle School 19th Gavit High School 22nd Seymour High School 24th
1986 Gavit Middle School 9th N/A Gavit High School 29th N/A
1987 North Central High School 24th N/A
1988 Carmel Clay Middle School Thomas Jefferson Middle School North Central High School 17th N/A
1989 Gavit Middle School 25th Thomas Jefferson Middle School N/A Gavit High School 33rd N/A
1990 Thomas Jefferson Middle School 21st Gavit High School 24th N/A
1991 Thomas Jefferson Middle School 29th Clay Junior High School 27th Gavit High School 35th North Central High School 16th
1992 Thomas Jefferson Middle School 12th N/A North Central High School 22nd Gavit High School 41st
1993 Thomas Jefferson Middle School 1st Clay Junior High School 8th North Central High School 15th The Indiana Academy 43rd
1994 Clay Junior High School 10th Thomas Jefferson Middle School 8th North Central High School 26th The Indiana Academy 37th
1995 Thomas Jefferson Middle School 5th Clay Junior High School 3rd North Central High School 10th Bloomington High School South 15th
1996 Thomas Jefferson Middle School 2nd N/A North Central High School 6th Carmel High School 9th
1997 Thomas Jefferson Middle School 8th N/A Bloomington High School South 7th Carmel High School 11th
1998 Thomas Jefferson Middle School 16th N/A Bloomington High School South 19th Carmel High School 15th
1999 Thomas Jefferson Middle School 4th Benjamin Franklin Middle School 25th Bloomington High School South 12th Valparaiso High School 11th
2000 Thomas Jefferson Middle School 2nd Batchelor Middle School 13th Bloomington High School South 11th Carmel High School 31st
2001 Thomas Jefferson Middle School 3rd Benjamin Franklin Middle School 14th Bloomington High School North 14th Bloomington High School South 25th
2002 Batchelor Middle School 18th Thomas Jefferson Middle School 3rd Bloomington High School North (72) 13th Carmel High School (133) 26th
2003 Thomas Jefferson Middle School (118) 2nd Benjamin Franklin Middle School (139) 22nd Bloomington High School North (108) 24th Carmel High School (150) 26th
2004 Thomas Jefferson Middle School (97) 4th Benjamin Franklin Middle School (117) 18th Bloomington High School North (151) 23rd Carmel High School (159) 15th
2005 Thomas Jefferson Middle School (110) 2nd The Stanley Clark School (145) 14th Bloomington High School North (84) 25th Bloomington High School South (135) 36th
2006 Thomas Jefferson Middle School (116) 10th Wilbur Wright Middle School (154) 20th Bloomington High School South (131) 35th Northridge High School (133) 28th
2007 Thomas Jefferson Middle School (94) 11th Wilbur Wright Middle School (124) 22nd Bloomington High School North (130) 15th Valparaiso High School (137) 11th
2008 The Stanley Clark School 21st Thomas Jefferson Middle School 15th Bloomington High School North (95) 10th Valparaiso High School (97) 11th
2009 Thomas Jefferson Middle School 8th The Stanley Clark School 23rd Bloomington High School North 21st Bloomington High School South 14th
2010 Thomas Jefferson Middle School 9th Wilbur Wright Middle School 23rd Bloomington High School South (74) 13th Bloomington High School North (86) 16th
2011 Thomas Jefferson Middle School (100) 12th The Stanley Clark School (134) 25th Northridge High School (123) 21st Bloomington High School South (144) 13th
2012 Thomas Jefferson Middle School (90) 19th Wilbur Wright Middle School (104) 24th Bloomington High School North (135) 23rd Bloomington High School South (140) 25th
2013 Thomas Jefferson Middle School (85) 19th The Stanley Clark School 37th Munster High School (87) 18th Bloomington High School North (166) 27th
2014 Thomas Jefferson Middle School (95) 20th Wilbur Wright Middle School (107) 42nd Munster High School (78) 15th Whiting High School (162) 35th
2015 Thomas Jefferson Middle School (82) 21st Chesterton Middle School (178) N/A Munster High School (61) 6th Carmel High School (134) N/A
2016 Thomas Jefferson Middle School (96) 24th Chesterton Middle School (164) N/A Carmel High School (116) 18th Munster High School (123) N/A
2017 Thomas Jefferson Middle School (83) 25th Raymond Park Middle School (185) N/A Munster High School (59) 17th Bloomington High School South (139) N/A
2018 Thomas Jefferson Middle School (87) 17th Raymond Park Middle School (135) N/A Carmel High School (77) 24th Lake Central High School (144) N/A
2019 Thomas Jefferson Middle School (50) 20th Raymond Park Middle School (66) 28th Carmel High School (108) 23rd Munster High School (110) N/A
2020 Cancelled due to the 2019-20 Coronavirus outbreak


Note: Starting in 2015, Indiana is no longer sending two teams per division to nationals. This was due to WV's revival of their Science Olympiad program and Indiana's stagnation in number of teams participating relative to the other states that year and in those that followed. In 2019, Indiana sent two division B teams to Nationals.

Competitions

Invitationals for the 2020 Season

Hammond Invitational (B) - Dec. 14, 2019
Manchester Invitational (B/C) - [1] - Jan. 11, 2020
Northridge Invitational (B/C) - [2] - Jan. 18, 2020
Raymond Park Invitational (B/C) - [3] - Dec. 14, 2019
Valparaiso Invitational (B) - [4] - January 11th, 2020
Whiting Invitational (C) - Dec. 7, 2019

Defunct Invitationals

Lake Central Invitational (C) - [5] - Jan. 26, 2019

Regional Competitions for the 2020 Season

Butler University Regional - [6] - Feb. 29, 2020
Goshen College Regional - [7] - Feb. 8, 2020
Indiana University Northwest Regional - [8] - Feb. 15, 2020
Ivy Tech Bloomington Regional - [9] - Feb. 1, 2020
Ivy Tech Lafayette Regional - [10] - Feb. 29, 2020
Ivy Tech Terre Haute Regional - [11] - Feb. 8, 2020
Purdue University Northwest Regional - [12] - Feb. 8, 2020

Defunct Regional Competitions

IPFW Regional - [13] - Feb. 1, 2014
Vincennes University Regional - [14] - Feb. 13, 2016
St. Joseph's College Regional - [15] - Feb. 25, 2017

State Competition

2006 location: Purdue (Main Campus/West Lafayette)
2007, 2011 location: Purdue Calumet
1992, 1999, 2009 location: IUPUI
1997-1998, 2000-2005, 2008, 2010, 2012 - 2019 location: IU
2020 location: Purdue University WL, March 21, 2020 Cancelled due to the 2019-20 Coronavirus outbreak.

State Tournament Results

Division B

2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019

Division C

2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019

Teams

Division B

Butler

7 teams advanced to the state tournament in 2019-20.

Eastwood Middle School
Hauser Junior High School
Madison Junior High School
Park Tudor School
Raymond Park Middle School
Saint Simon the Apostle Catholic School
Saint Vincent de Paul Catholic School
Scottsburg Middle School
Southport Middle School
Tri-North Middle School
Westlane Middle School

Goshen

4 teams advanced to the state tournament in 2019-20.

Bethany Christian Middle School
Goshen Middle School
LaSalle Intermediate Academy
Manchester Junior High School
Northridge Middle School
Northview Middle School
The Stanley Clark School

Indiana University Northwest

6 teams advanced to the state tournament in 2019-20.

Chesterton Middle School
Griffith Middle School
Grimmer Middle School
Kahler Middle School
Kankakee Valley Middle School
Lowell Middle School
Our Lady of Grace School
St. Patrick Catholic School
Scott Middle School
Taft Middle School
Thomas Jefferson Middle School

Ivy Tech Bloomington

Batchelor Middle School
Brown County Intermediate School
Brown County Junior High School
Jackson Creek Middle School
North Harrison Middle School

Ivy Tech Terre Haute

Carlisle Middle School
Central Middle School
St. Pope John Paul II Middle School
Sullivan Middle School

Purdue University Northwest

Benjamin Franklin Middle School
Colonel John Wheeler Middle School
Discovery Charter School
Eggers Middle School
Forest Ridge Academy
Hanover Central Middle School
Hebron Middle School
St. Mary Catholic Community School
St. Thomas More School
Westville Middle School
Wilbur Wright Middle School

Purdue West Lafayette

Central Middle School
Indiana Math and Science Academy
New Community School
R.J. Baskett Middle School
Wainwright Middle School
West Lafayette Junior High School
Taft Middle School
Winamac Middle School

St. Joseph's

(Doesn't host anymore, please update if you know where a specific team goes)

North Judson/San Pierre Junior High School
Rensselaer Middle School
Saint Mary Catholic Community School
Saint Paul Catholic School
South Newton Junior High School
Tri-County Middle School

Past teams

Past teams are grouped by region.

Butler

Center Grove Middle School
Lynhurst 7th & 8th Grade Center
Sycamore Middle School
Traders Point Christian Academy Middle School
West Side Junior High School

Indiana University Southeast (defunct)

Burris Laboratory School
Highland Hills Middle School
International School of Columbus
Mitchell Junior High School

Purdue University Northwest

Donald E. Gavit Middle School
Whiting Middle School

Division C

Butler University Regional

5 teams advanced to the state tournament in 2019-20.

Avon High School
Bloomington High School North
Bloomington High School South
Carmel High School
Hauser Senior High School
Mississinewa High School
Mt. Vernon High School
North Central High School
Park Tudor School
Union City Jr./Sr. High School
Union County High School
Indiana Math and Science Academy North

Goshen College Regional

4 teams advanced to the state tournament in 2019-20.

Bethany Christian High School
Columbia City High School
John Adams High School
Lake Central High School
LaLumiere High School
Manchester High School
Mishawaka High School
Northridge High School
Penn High School

IU Northwest Regional

5 teams advanced to the state tournament in 2019-20.

Chesterton High School
Crown Point High School
East Noble High School
Highland High School
Lowell High School
Marian High School
Marquette High School
Merrillville High School
North Judson-San Pierre High School
Portage High School
Saint Joseph High School

Ivy Tech Regional

5 Teams Advance to State

Brown County High School
Brownstown Central High School
Columbus North High School
Floyd Central High School
Mitchell High School
New Albany High School
Salem High School

Ivy Tech Terre Haute

Castle High School
Fishers High School
Linton-Stockton High School
Salem High School
Steel City Academy
Sullivan High School
Terre Haute North Vigo High School
Warren Central High School

Purdue Northwest Regional

6 Teams Advance to State

Bishop Noll Institute
George Rogers Clark High School
Donald E. Gavit High School
Hammond Academy of Science and Technology
LaPorte High School
Morton High School
Munster High School
North Judson San Pierre Jr/Sr High School
Rensselaer Central High School
Riley High School
Valparaiso High School
Whiting High School
Westville High School

Purdue West Lafayette Regional

Bishop Luers High School
Central Noble High School
Frankfort High School
McCutcheon High School
Mississinewa High School
North Vermillion High School
Pike High School
Scottsburg High School
South Newton High School
Southwood High School
Warren Central High School
West Lafayette High School

St. Joseph's College Regional (defunct)

4 Schools Advance to State

Bishop Dwenger High School
John Adams High School
Indiana Academy
Peru High School
Winamac High School
Marian High School
Benton Central High School
Kankakee Valley High School
North Judson-San Pierre High School


Past teams

Andrean High School
Beech Grove High School
Cardinal Ritter High School
Center Grove High School
Central High School
Clay City High School
East Chicago Central High School
Edison Senior High School
Fountain Central High School
Griffith High School
Hanover High School
La Ville Senior High School
Madison Consolidated High School
Morton Senior High School
North Daviess High School
Plymouth High School
Rivet High School
Salem High School
Shenandoah High School
South Newton High School
Southport High School
Tri-County High School
Warsaw Community High School

External Links