Indiana

From Scioly.org
Revision as of 19:30, 30 June 2020 by Tailsfan101 (talk | contribs) (Past State Champions)
Jump to: navigation, search

Indiana has been one of the largest participants in Science Olympiad for many years now, claiming 2 slots at the national competition until 2015. Two National Tournaments have been held in this state as well, both of which occurred at Indiana University Bloomington (always referred to as "IU" by Indiana residents) in 1995 and 2006.

Indiana
Indiana.svg
General Information
Member of SO since
Total teams 194
Division B Champion Thomas Jefferson Middle School
Division C Champion Carmel High School
State Tournament Location Purdue University West Lafayette
Date
Website https://www.indianascienceolympiad.org/



History

The state is home to national champion Thomas Jefferson Middle School, which won in 1993.

Thomas Jefferson Middle School has dominated the B division for most of its existence, though Batchelor and Ben Franklin have been known to make runs in the past. The Stanley Clark School, Wilbur Wright, Tri-North, Raymond Park Middle School, and Chesterton Middle School have been rising new challengers in recent years. In 2019, both Thomas Jefferson and Raymond Park set the record for lowest scores. Thomas Jefferson won 1st with 50 points, and Raymond Park got 2nd place with 66 points. Both state records.

In division C, Bloomington High School North, Bloomington High School South and Valparaiso High School have programs with extensive histories, almost always placing in the top 10 at the state tournament in any given year. Other historically strong programs include Carmel High School and North Central High School.

In recent years several northern Indiana schools have become significant contenders, most notably Northridge High School and Munster High School - each of which have won a state championship. Lake Central High School and John Adams High School have also become contenders in the last 5 years. In 2018, Lake Central placed 2nd at the state tournament (after placing 4th from 2014 - 2016 and 3rd in 2017) and John Adams broke into the top 5.

In 2013 Munster High School dominated the state tournament winning by a record-breaking margin of 79 points under the 2nd place school (Bloomington High School North). They went on to win the 2014 State Championship, and then recently the 2015 State Championship. In 2015, they broke the previous state record with a score of 61, and also broke the record for most golds won (11). In 2017, they broke their own record again, scoring only 59 points at the state tournament. At the 2015 National Science Olympiad competition at the University of Nebraska-Lincoln, Munster High School placed 6th in the nation overall, one of the highest placing Division C teams in Indiana history.

Past State Champions

This is a record of the past state champions and runners up, and their respective places at the national competition. Scores at the state competition shown in parentheses.

Season Division B Division C
Champion Runner-Up Third Place Champion Runner-Up Third Place
Team Nats Place Team Nats Place Team Team Nats Place Team Nats Place Team
1985 Gavit Middle School 11th Charleston Middle School 19th Gavit High School 22nd Seymour High School 24th
1986 Gavit Middle School 9th N/A Gavit High School 29th N/A
1987 North Central High School 24th N/A
1988 Carmel Clay Middle School Thomas Jefferson Middle School North Central High School 17th N/A
1989 Gavit Middle School 25th Thomas Jefferson Middle School N/A Gavit High School 33rd N/A
1990 Thomas Jefferson Middle School 21st Gavit High School 24th N/A
1991 Thomas Jefferson Middle School 29th Clay Junior High School 27th Gavit High School 35th North Central High School 16th
1992 Thomas Jefferson Middle School 12th N/A North Central High School 22nd Gavit High School 41st
1993 Thomas Jefferson Middle School 1st Clay Junior High School 8th North Central High School 15th The Indiana Academy 43rd
1994 Clay Junior High School 10th Thomas Jefferson Middle School 8th North Central High School 26th The Indiana Academy 37th
1995 Thomas Jefferson Middle School 5th Clay Junior High School 3rd North Central High School 10th Bloomington High School South 15th
1996 Thomas Jefferson Middle School 2nd N/A North Central High School 6th Carmel High School 9th
1997 Thomas Jefferson Middle School 8th N/A Bloomington High School South 7th Carmel High School 11th
1998 Thomas Jefferson Middle School 16th N/A Bloomington High School South 19th Carmel High School 15th
1999 Thomas Jefferson Middle School 4th Benjamin Franklin Middle School 25th Bloomington High School South 12th Valparaiso High School 11th
2000 Thomas Jefferson Middle School 2nd Batchelor Middle School 13th Bloomington High School South 11th Carmel High School 31st
2001 Thomas Jefferson Middle School 3rd Benjamin Franklin Middle School 14th Bloomington High School North 14th Bloomington High School South 25th
2002 Batchelor Middle School 18th Thomas Jefferson Middle School 3rd Bloomington High School North (72) 13th Carmel High School (133) 26th
2003 Thomas Jefferson Middle School (118) 2nd Benjamin Franklin Middle School (139) 22nd Bloomington High School North (108) 24th Carmel High School (150) 26th
2004 Thomas Jefferson Middle School (97) 4th Benjamin Franklin Middle School (117) 18th Bloomington High School North (151) 23rd Carmel High School (159) 15th
2005 Thomas Jefferson Middle School (110) 2nd The Stanley Clark School (145) 14th Bloomington High School North (84) 25th Bloomington High School South (135) 36th
2006 Thomas Jefferson Middle School (116) 10th Wilbur Wright Middle School (154) 20th Bloomington High School South (131) 35th Northridge High School (133) 28th
2007 Thomas Jefferson Middle School (94) 11th Wilbur Wright Middle School (124) 22nd Bloomington High School North (130) 15th Valparaiso High School (137) 11th
2008 The Stanley Clark School 21st Thomas Jefferson Middle School 15th Bloomington High School North (95) 10th Valparaiso High School (97) 11th
2009 Thomas Jefferson Middle School 8th The Stanley Clark School 23rd Bloomington High School North 21st Bloomington High School South 14th
2010 Thomas Jefferson Middle School 9th Wilbur Wright Middle School 23rd Bloomington High School South (74) 13th Bloomington High School North (86) 16th
2011 Thomas Jefferson Middle School (100) 12th The Stanley Clark School (134) 25th Northridge High School (123) 21st Bloomington High School South (144) 13th
2012 Thomas Jefferson Middle School (90) 19th Wilbur Wright Middle School (104) 24th Bloomington High School North (135) 23rd Bloomington High School South (140) 25th
2013 Thomas Jefferson Middle School (85) 19th The Stanley Clark School 37th Munster High School (87) 18th Bloomington High School North (166) 27th
2014 Thomas Jefferson Middle School (95) 20th Wilbur Wright Middle School (107) 42nd Munster High School (78) 15th Whiting High School (162) 35th
2015 Thomas Jefferson Middle School (82) 21st Chesterton Middle School (178) N/A Munster High School (61) 6th Carmel High School (134) N/A
2016 Thomas Jefferson Middle School (96) 24th Chesterton Middle School (164) N/A Carmel High School (116) 18th Munster High School (123) N/A
2017 Thomas Jefferson Middle School (83) 25th Raymond Park Middle School (185) N/A Munster High School (59) 17th Bloomington High School South (139) N/A
2018 Thomas Jefferson Middle School (87) 17th Raymond Park Middle School (135) N/A Carmel High School (77) 24th Lake Central High School (144) N/A
2019 Thomas Jefferson Middle School (50) 20th Raymond Park Middle School (66) 28th Carmel High School (108) 23rd Munster High School (110) N/A
2020 Cancelled due to 2019-20 Coronavirus outbreak


Note: Starting in 2015, Indiana is no longer sending two teams per division to nationals. This was due to WV's revival of their Science Olympiad program and Indiana's stagnation in number of teams participating relative to the other states that year and in those that followed. In 2019, Indiana sent two division B teams to Nationals.

Competitions

Invitationals for the 2020 Season

Hammond Invitational (B) - Dec. 14, 2019
Manchester Invitational (B/C) - [1] - Jan. 11, 2020
Northridge Invitational (B/C) - [2] - Jan. 18, 2020
Raymond Park Invitational (B/C) - [3] - Dec. 14, 2019
Valparaiso Invitational (B) - [4] - January 11th, 2020
Whiting Invitational (C) - Dec. 7, 2019

Defunct Invitationals

Lake Central Invitational (C) - [5] - Jan. 26, 2019

Regional Competitions for the 2020 Season

Butler University Regional - [6] - Feb. 29, 2020
Goshen College Regional - [7] - Feb. 8, 2020
Indiana University Northwest Regional - [8] - Feb. 15, 2020
Ivy Tech Bloomington Regional - [9] - Feb. 1, 2020
Ivy Tech Lafayette Regional - [10] - Feb. 29, 2020
Ivy Tech Terre Haute Regional - [11] - Feb. 8, 2020
Purdue University Northwest Regional - [12] - Feb. 8, 2020

Defunct Regional Competitions

IPFW Regional - [13] - Feb. 1, 2014
Vincennes University Regional - [14] - Feb. 13, 2016
St. Joseph's College Regional - [15] - Feb. 25, 2017

State Competition

2006 location: Purdue (Main Campus/West Lafayette)
2007, 2011 location: Purdue Calumet
1992, 1999, 2009 location: IUPUI
1997-1998, 2000-2005, 2008, 2010, 2012 - 2019 location: IU
2020 location: Purdue University WL, March 21, 2020 Cancelled due to the 2019-20 Coronavirus outbreak.

State Tournament Results

Division B

2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019

Division C

2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019

Teams

Division B

Butler

7 teams advanced to the state tournament in 2019-20.

Eastwood Middle School
Hauser Junior High School
Madison Junior High School
Park Tudor School
Raymond Park Middle School
Saint Simon the Apostle Catholic School
Saint Vincent de Paul Catholic School
Scottsburg Middle School
Southport Middle School
Tri-North Middle School
Westlane Middle School

Goshen

4 teams advanced to the state tournament in 2019-20.

Bethany Christian Middle School
Goshen Middle School
LaSalle Intermediate Academy
Manchester Junior High School
Northridge Middle School
Northview Middle School
The Stanley Clark School

Indiana University Northwest

6 teams advanced to the state tournament in 2019-20.

Chesterton Middle School
Griffith Middle School
Grimmer Middle School
Kahler Middle School
Kankakee Valley Middle School
Lowell Middle School
Our Lady of Grace School
St. Patrick Catholic School
Scott Middle School
Taft Middle School
Thomas Jefferson Middle School

Ivy Tech Bloomington

Batchelor Middle School
Brown County Intermediate School
Brown County Junior High School
Jackson Creek Middle School
North Harrison Middle School

Ivy Tech Terre Haute

Carlisle Middle School
Central Middle School
St. Pope John Paul II Middle School
Sullivan Middle School

Purdue University Northwest

Benjamin Franklin Middle School
Colonel John Wheeler Middle School
Discovery Charter School
Eggers Middle School
Forest Ridge Academy
Hanover Central Middle School
Hebron Middle School
St. Mary Catholic Community School
St. Thomas More School
Westville Middle School
Wilbur Wright Middle School

Purdue West Lafayette

Central Middle School
Indiana Math and Science Academy
New Community School
R.J. Baskett Middle School
Wainwright Middle School
West Lafayette Junior High School
Taft Middle School
Winamac Middle School

St. Joseph's

(Doesn't host anymore, please update if you know where a specific team goes)

North Judson/San Pierre Junior High School
Rensselaer Middle School
Saint Mary Catholic Community School
Saint Paul Catholic School
South Newton Junior High School
Tri-County Middle School

Past teams

Past teams are grouped by region.

Butler

Center Grove Middle School
Lynhurst 7th & 8th Grade Center
Sycamore Middle School
Traders Point Christian Academy Middle School
West Side Junior High School

Indiana University Southeast (defunct)

Burris Laboratory School
Highland Hills Middle School
International School of Columbus
Mitchell Junior High School

Purdue University Northwest

Donald E. Gavit Middle School
Whiting Middle School

Division C

Butler University Regional

5 teams advanced to the state tournament in 2019-20.

Avon High School
Bloomington High School North
Bloomington High School South
Carmel High School
Hauser Senior High School
Mississinewa High School
Mt. Vernon High School
North Central High School
Park Tudor School
Union City Jr./Sr. High School
Union County High School
Indiana Math and Science Academy North

Goshen College Regional

4 teams advanced to the state tournament in 2019-20.

Bethany Christian High School
Columbia City High School
John Adams High School
Lake Central High School
LaLumiere High School
Manchester High School
Mishawaka High School
Northridge High School
Penn High School

IU Northwest Regional

5 teams advanced to the state tournament in 2019-20.

Chesterton High School
Crown Point High School
East Noble High School
Highland High School
Lowell High School
Marian High School
Marquette High School
Merrillville High School
North Judson-San Pierre High School
Portage High School
Saint Joseph High School

Ivy Tech Regional

5 Teams Advance to State

Brown County High School
Brownstown Central High School
Columbus North High School
Floyd Central High School
Mitchell High School
New Albany High School
Salem High School

Ivy Tech Terre Haute

Castle High School
Fishers High School
Linton-Stockton High School
Salem High School
Steel City Academy
Sullivan High School
Terre Haute North Vigo High School
Warren Central High School

Purdue Northwest Regional

6 Teams Advance to State

Bishop Noll Institute
George Rogers Clark High School
Donald E. Gavit High School
Hammond Academy of Science and Technology
LaPorte High School
Morton High School
Munster High School
North Judson San Pierre Jr/Sr High School
Rensselaer Central High School
Riley High School
Valparaiso High School
Whiting High School
Westville High School

Purdue West Lafayette Regional

Bishop Luers High School
Central Noble High School
Frankfort High School
McCutcheon High School
Mississinewa High School
North Vermillion High School
Pike High School
Scottsburg High School
South Newton High School
Southwood High School
Warren Central High School
West Lafayette High School

St. Joseph's College Regional (defunct)

4 Schools Advance to State

Bishop Dwenger High School
John Adams High School
Indiana Academy
Peru High School
Winamac High School
Marian High School
Benton Central High School
Kankakee Valley High School
North Judson-San Pierre High School


Past teams

Andrean High School
Beech Grove High School
Cardinal Ritter High School
Center Grove High School
Central High School
Clay City High School
East Chicago Central High School
Edison Senior High School
Fountain Central High School
Griffith High School
Hanover High School
La Ville Senior High School
Madison Consolidated High School
Morton Senior High School
North Daviess High School
Plymouth High School
Rivet High School
Salem High School
Shenandoah High School
South Newton High School
Southport High School
Tri-County High School
Warsaw Community High School

External Links