Difference between revisions of "Minnesota"
Tailsfan101 (talk | contribs) |
Ccandy2023 (talk | contribs) |
||
Line 92: | Line 92: | ||
|2018 || [[Chippewa Middle School (Minnesota)|Chippewa]] || 23 || [[Friedell]] || N/A || [[Mounds View]] || 5 || [[Wayzata]] || N/A | |2018 || [[Chippewa Middle School (Minnesota)|Chippewa]] || 23 || [[Friedell]] || N/A || [[Mounds View]] || 5 || [[Wayzata]] || N/A | ||
|- | |- | ||
− | |2019 || [[Chippewa Middle School (Minnesota)|Chippewa]] || || | + | |2019 || [[Chippewa Middle School (Minnesota)|Chippewa]] || || [[Friedell]] || N/A || [[Mounds View]] || || [[Wayzata]] || N/A |
|} | |} | ||
Revision as of 19:17, 24 April 2019
Minnesota | |
---|---|
General Information | |
Member of SO since | 1984 |
Total teams | 107 |
Division B Champion | Chippewa Middle School |
Division C Champion | Mounds View High School |
State Tournament Location | Division B: St. Olaf College
Division C: Bethel University |
Website | www |
History
Minnesota Science Olympiad was founded in 1985 and joined the Minnesota Academy of Science in 1995. Minnesota Science Olympiad has since grown to host 100 registered teams at seven regional tournament sites. In 2011, Minnesota received a second Division C nationals berth for the first time since 2002.
Past State Champions
Year | Division B Champion | B Champ Nats Place | Division B Runner-up | B Runner-up Nats Place | Division C Champion | C Champ Nats Place | Division C Runner-up | C Runner-up Nats Place |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1985 | N/A | Forest Lake | 12 | Apple Valley | 15 | |||
1986 | N/A | Apple Valley | 8 | N/A | ||||
1987 | N/A | Totino-Grace | 32 | Red Wing Central | 23 | |||
1988 | Scott Highlands | 39 | N/A | White Bear Lake | 29 | Red Wing Central | 24 | |
1989 | N/A | Apple Valley | 38 | White Bear Lake | 20 | |||
1990 | Apple Valley | 34 | White Bear Lake | 31 | ||||
1991 | Woodbury | 32 | N/A | White Bear Lake | 31 | N/A | ||
1992 | Twin Bluff | 35 | N/A | Apple Valley | 37 | N/A | ||
1993 | Twin Bluff | 12 | N/A | White Bear Lake | 24 | N/A | ||
1994 | Twin Bluff | 4 | N/A | Stillwater | 38 | N/A | ||
1995 | Twin Bluff | 19 | N/A | Lakeville | 37 | N/A | ||
1996 | N/A | Lakeville | 23 | N/A | ||||
1997 | Twin Bluff | 27 | N/A | Lakeville | 19 | N/A | ||
1998 | Kenwood Trail | 21 | N/A | Lakeville | 10 | N/A | ||
1999 | Twin Bluff | 36 | N/A | Lakeville | 5 | Apple Valley | N/A | |
2000 | Kenwood Trail | 11 | N/A | Lakeville | 3 | Apple Valley | N/A | |
2001 | Twin Bluff | 34 | N/A | Apple Valley | 29 | Lakeville | N/A | |
2002 | Delano | 38 | N/A | Apple Valley | 31 | Waseca | 30 | |
2003 | Kenwood Trail | 31 | N/A | Chaska | 36 | Mounds View | N/A | |
2004 | Delano | 29 | N/A | Mounds View | 42 | N/A | ||
2005 | Delano | 41 | N/A | Mounds View | 29 | Century | N/A | |
2006 | Delano | 32 | N/A | Mounds View | 38 | St. Paul Academy | N/A | |
2007 | Delano | 50 | Northfield | N/A | St. Paul Academy | 45 | St. Paul Central | N/A |
2008 | Kenwood Trail | 43 | N/A | Mounds View | 28 | St. Paul Central | N/A | |
2009 | Kenwood Trail | 43 | Lake Junior | N/A | Eastview | 29 | Wayzata | N/A |
2010 | Kenwood Trail | 41 | Delano | N/A | Eastview | 20 | Wayzata | N/A |
2011 | Kenwood Trail | 43 | Delano | N/A | Mounds View | 15 | Eastview | 19 |
2012 | Delano | 55 | Friedell | N/A | Mounds View | 22 | Eastview | N/A |
2013 | Friedell | 40 | Sauk Rapids-Rice | N/A | Mounds View | 7 | Eastview | N/A |
2014 | Chippewa | 29 | Highview | N/A | Mounds View | 2 | Wayzata | N/A |
2015 | Chippewa | 17 | Friedell | N/A | Mounds View | 5 | Wayzata | N/A |
2016 | Chippewa | 21 | Friedell | N/A | Mounds View | 10 | Wayzata | N/A |
2017 | Chippewa | 24 | Friedell | N/A | Mounds View | 7 | Wayzata | N/A |
2018 | Chippewa | 23 | Friedell | N/A | Mounds View | 5 | Wayzata | N/A |
2019 | Chippewa | Friedell | N/A | Mounds View | Wayzata | N/A |
Competitions
Invitationals
Division C
- Gopher Invitational (B) - 1/5/19 - University of Minnesota-Twin Cities - [1]
- Many Minnesota teams attend the Boyceville Invitational (B&C) and UW-RF Border Battle Invitational (C), both in Wisconsin
2019 Regional Competition Sites
Division B
- Chippewa Middle School
- Ellis Middle School
- University of Minnesota
Division C
- Century High School
- Eastview High School
- Minnesota State University - Moorhead
- Minnetonka High School
- Mounds View High School
2019 State Competition Sites
Division B
- Chippewa Middle School
Division C
- Bethel University
Competing Teams
Division B (2014)
(All teams qualify for state)
- Century
- Chippewa (4)
- Delano
- Ellis
- Friedell (3)
- Hastings
- Highview (2)
- Horizon
- Kenwood Trail (3)
- Lake
- Minnetonka East (2)
- Minnetonka West (2)
- Providence Academy (4)
- Pine Island
- Paideia
- Northfield
- Randolph
- St. Thomas Academy
- Sauk Rapids-Rice (2)
- Shakopee East
- St. Louis Park (2)
- St. Ambrose
- Triton
Division C (2016)
Inver Hills Community College
(8 schools qualify for state)
- Apple Valley
- Eagan
- Eastview (2)
- Farmington
- Bloomington Jefferson (2)
- Bloomington Kennedy
- Lakeville North
- Lakeville South
- Orono
- Rosemount
Minnesota State University - Moorhead
(4 schools qualify for state)
Mounds View High School
(7 schools qualify for state)
- Cretin-Derham Hall
- Mounds View (7)
- Irondale
- St. Anthony Village
- Spring Lake Park (2)
- St. Paul Academy
- Totino-Grace (2)
- Woodbury (2)
Minnetonka High School
(6 schools qualify for state)
- Blake (2)
- Delano
- Eden Prairie (3)
- Minnetonka (3)
- Mound Westonka
- St. Louis Park
- Wayzata (3)
Rochester Century High School
(8 schools qualify for state)
- Austin
- Bethlehem Academy
- Rochester Century (2)
- Faribault (2)
- Rochester John Marshall
- Rochester Mayo (2)
- Randolph
- Red Wing
- Stewartville (2)
- Triton
- Waseca (2)
Past Years' Competing Teams
<spoiler text="2013 Competing Teams">
Division B
(All schools qualify for state)
Minnesota State University - Moorhead
Providence Academy - Plymouth
- Bethlehem Academy
- Delano
- Highview (2)
- Kenwood Trail (2)
- Providence Academy (3)
- Randolph
- Shakopee East
- Shakopee West
Minnetonka East Middle School - Minnetonka
- Ellis
- Friedell (3)
- Lake
- Minnetonka East (2)
- Minnetonka West
- Northfield
- Paideia
- Pine Island (3)
- St. Ambrose
- St. Louis Park
- Sauk Rapids
- Triton
Division C
Bethel University
(9 schools qualify for state)
- Blaine
- Cretin-Derham Hall (A,B)
- Delano
- Mounds View (A,B,C,D,E)
- Mound Westonka
- North St. Paul
- Orono (A,B)
- St. Louis Park
- St. Paul Academy
- St. Paul Central (A,B)
- Totino-Grace (A,B)
- Wayzata (A,B,C)
Inver Hills Community College
(8 schools qualify for state)
- Apple Valley
- Blake (A,B)
- Bloomington Jefferson (A,B)
- Bloomington Kennedy
- Eagan
- East Ridge
- Eastview (A,B,C)
- Eden Prairie (A,B)
- Minnetonka (A,B)
- St. Paul Harding
- Rosemount
- Woodbury (A,B)
University of Minnesota-Rochester
(8 schools qualify for state)
- Austin
- Bethlehem Academy
- Rochester Century (A,B)
- Faribault (A,B)
- John Marshall
- Lakeville North
- Lakeville South
- Northfield (A,B)
- Randolph
- Red Wing
- Rochester Mayo (A,B)
- Stewartville
- Triton
- Waseca
Minnesota State University-Moorhead
(5 schools qualify for state)
- Bemidji
- Climax-Shelly
- Hawley (A,B)
- Moorhead
- Norman County West
- Osakis (A,B)
- Roseau
</spoiler> <spoiler text="2012 Competing Teams">
Division B
(All schools qualify for state)
Byron
Lakeville
- Capitol Hill
- Kenwood Trail (A,B,C)
- Shakopee JHS
- Shakopee MS (Black, Red)
Minnetonka
- Delano
- Highview
- Lake (Blue, White)
- Minnetonka Middle East (Blue, White)
- Providence (Blue, Gold, White)
- Sauk Rapids
Division C
Bethel University
(12 schools qualify for state)
- Blaine (A,B)
- Cretin-Derham Hall
- Delano (A,B)
- Harbor City International
- Minnehaha Academy
- Mounds View (A,B,C,D)
- Mound Westonka
- North St. Paul
- Orono
- Providence Academy
- St. Anthony Village
- St. Paul Academy
- St. Paul Central (A,B)
- St. Paul Harding
- Totino-Grace (A,B)
- Wayzata (A,B,C)
Inver Hills Community College
(8 schools qualify for state)
- Apple Valley
- Belle Plaine
- Blake (A,B)
- Bloomington Jefferson (A,B)
- Bloomington Kennedy
- Eagan
- Eastview (A,B,C)
- Eden Prairie (A,B)
- Minnetonka (A,B)
- St. Louis Park
- Woodbury (A,B)
University of Minnesota-Rochester
(9 schools qualify for state)
- Austin
- Rochester Century
- Faribault (A,B)
- John Marshall
- Lakeville North
- Lakeville South
- Northfield (A,B)
- Randolph
- Rochester Mayo
- Stewartville
- Triton (A,B)
- Waseca
University of Minnesota-Twin Cities
This regional competition was canceled for 2012.
Minnesota State University-Moorhead
(4 schools qualify for state)
</spoiler> <spoiler text="2011 Competing Teams">
Division B
- Belle Plaine
- Bethlehem Academy
- Byron
- Capitol Hill (Blue, Green)
- Century
- Chippewa
- Delano
- Ellis (Red, White)
- Friedell (A,B)
- Hastings
- Horizon
- Kenwood Trail (A,B)
- Lake (Blue, White)
- Minnetonka East (1,2)
- Nicollet
- Providence Academy (Gold, Blue, White)
- Randolph
- Sauk Rapids Rice
- Shakopee (Red, Black, White)
- Triton
Division C
Bethel University
- Blaine (A,B)
- Cretin-Derham Hall
- Mounds View (A,B,C)
- North (St. Paul)
- St. Anthony Village (A,B)
- St. Paul Academy
- St. Paul Central (A,B)
- St. Paul Harding
- Totino-Grace
Inver Hills Community College
- Apple Valley
- Eagan
- East Ridge
- Eastview (A,B,C)
- Eden Prairie (A,B)
- Bloomington Jefferson (A,B)
- Bloomington Kennedy
- Lakeville North
- Lakeville South
- Rosemount
- Woodbury (A,B)
University of Minnesota-Rochester
- Austin
- Bethlehem Academy (A,B)
- Rochester Century
- Faribault (A,B)
- Fillmore Central
- John Marshall
- Rochester Mayo
- Northfield (A,B)
- Randolph
- Triton (A,B)
- Waseca
University of Minnesota-Twin Cities
- Blake
- Delano (A,B)
- Harbor City International
- Minnehaha Academy
- Minnetonka (A,B)
- Mound Westonka
- Orono
- Providence Academy (A,B)
- St. Louis Park
- Wayzata (A,B,C,D)
Minnesota State University-Moorhead
</spoiler>