Difference between revisions of "Minnesota"

From Science Olympiad Student Center Wiki
Jump to: navigation, search
(Past State Champions)
(Past State Champions)
 
(104 intermediate revisions by 21 users not shown)
Line 4: Line 4:
 
|Number B teams=
 
|Number B teams=
 
|Member C teams=
 
|Member C teams=
|Total teams=89
+
|Total teams=107
|States location=University of St. Thomas
+
|States location=Division B: St. Olaf College
|B champs=Kenwood Trail Middle School
+
Division C: Bethel University
|C champs=Eastview High School
+
|B champs=[[Chippewa Middle School (Minnesota)|Chippewa Middle School]]
 +
|C champs=[[Mounds View High School]]
 +
|website=http://www.minnesotaso.org/
 
}}
 
}}
  
Line 14: Line 16:
 
==History==
 
==History==
  
Minnesota Science Olympiad was officially recognized by the Minnesota Academy of Science in 1995 (although it was established in 1985).
+
Minnesota Science Olympiad was founded in 1985 and joined the [http://mnmas.org/ Minnesota Academy of Science] in 1995.  Minnesota Science Olympiad has since grown to host 100 registered teams at seven regional tournament sites.  In 2011, Minnesota received a second [[Division C]] nationals berth for the first time since 2002.
 
 
http://www.mnmas.mnmas.org/AboutMAS_History.asp
 
  
 
===Past State Champions===
 
===Past State Champions===
Line 24: Line 24:
 
! <big>Year</big> !! <big>Division B Champion</big> !! <big>B Champ Nats Place</big> !! <big>Division B Runner-up</big> !!  <big>B Runner-up Nats Place</big> !! <big>Division C Champion</big> !! <big>C Champ Nats Place</big> !! <big>Division C Runner-up</big> !! <big>C Runner-up Nats Place</big>
 
! <big>Year</big> !! <big>Division B Champion</big> !! <big>B Champ Nats Place</big> !! <big>Division B Runner-up</big> !!  <big>B Runner-up Nats Place</big> !! <big>Division C Champion</big> !! <big>C Champ Nats Place</big> !! <big>Division C Runner-up</big> !! <big>C Runner-up Nats Place</big>
 
|-  
 
|-  
|1988 ||  ||  ||  || || Forest Lake || || ||
+
|1985 ||  ||  ||  || N/A || Forest Lake || 12 || Apple Valley || 15
 
|-
 
|-
|1989 ||  ||   ||  || || Apple Valley || ||  ||
+
|1986 ||  || ||  || N/A || Apple Valley || 8 ||  || N/A
 
|-
 
|-
|1990 ||  ||   ||  || || Totino-Grace ||  || ||
+
|1987 ||  || ||  || N/A || Totino-Grace || 32 || Red Wing Central || 23
 
|-
 
|-
|1991 ||  ||   ||  || || White Bear Lake || || ||
+
|1988 || Scott Highlands || 39 ||  || N/A || White Bear Lake || 29 || Red Wing Central|| 24
 
|-
 
|-
|1992 ||  ||   ||  || || Apple Valley || || ||
+
|1989 ||  || ||  || N/A || Apple Valley || 38 || White Bear Lake || 20
 
|-
 
|-
|1993 ||  ||   ||  ||  || White Bear Lake || || ||   
+
|1990 ||  || ||  ||  || Apple Valley || 34 || White Bear Lake ||  31
 
|-
 
|-
|1994 || ||   || || || Stillwater || ||  ||
+
|1991 || Woodbury || 32 || || N/A || White Bear Lake || 31 ||  || N/A
 
|-
 
|-
|1995 || ||   ||  || || Lakeville || ||  ||
+
|1992 || Twin Bluff || 35 ||  || N/A || Apple Valley || 37 ||  || N/A
 
|-
 
|-
|1996 || ||   ||  || || Lakeville || ||  ||
+
|1993 || Twin Bluff || 12 ||  || N/A || White Bear Lake || 24 ||  || N/A
 
|-
 
|-
|1997 || ||   ||  || || Lakeville || ||  ||
+
|1994 || Twin Bluff || 4 ||  || N/A || Stillwater || 38 ||  || N/A
 
|-
 
|-
|1998 || ||   ||  || || Lakeville || ||  ||
+
|1995 || Twin Bluff || 19 ||  || N/A || Lakeville || 37 ||  || N/A
 
|-
 
|-
|1999 || Red Wing-Twin Bluff ||  36 ||  || || Lakeville || 5 || Apple Valley || N/A  
+
|1996 || ||  ||  || N/A || Lakeville || 23 || || N/A  
 
|-
 
|-
|2000 || Kenwood Trail || 11 ||  || || Lakeville || 3 || Apple Valley || N/A  
+
|1997 || Twin Bluff || 27 ||  || N/A || Lakeville || 19 || || N/A  
 
|-
 
|-
|2001 || Twin Bluff || 34 ||  || || Apple Valley || 29 || Lakeville || N/A
+
|1998 || Kenwood Trail || 21 ||  || N/A || Lakeville || 10 || || N/A  
 
|-
 
|-
|2002 || Delano || 38 ||  ||  ||Apple Valley  || 31 || Waseca || 30
+
|1999 || Twin Bluff || 36 ||  || N/A || Lakeville || 5 || Apple Valley || N/A
 
|-
 
|-
|2003 || Kenwood Trail || 31 ||  ||  || Chaska || 36 || || N/A  
+
|2000 || Kenwood Trail || 11 ||  || N/A || Lakeville || 3 || Apple Valley || N/A  
 
|-
 
|-
|2004 || Delano || 29 ||  ||  || Mounds View || 42 || || N/A  
+
|2001 || Twin Bluff || 34 ||  || N/A || Apple Valley || 29 || Lakeville || N/A
 
|-
 
|-
|2005 || Delano || 41 ||  ||  || Mounds View || 29 || Century || N/A
+
|2002 || Delano || 38 ||  || N/A ||Apple Valley  || 31 || Waseca || 30
 
|-
 
|-
|2006 || Delano || 32  ||  ||  || Mounds View || 38 || St. Paul Academy || N/A  
+
|2003 || Kenwood Trail || 31 ||  || N/A  || Chaska || 36 || Mounds View || N/A
 +
|-
 +
|2004 || Delano || 29 ||  || N/A  || Mounds View || 42 ||  || N/A
 +
|-
 +
|2005 || Delano || 41 ||  || N/A  || Mounds View || 29 || Century || N/A
 +
|-
 +
|2006 || Delano || 32  ||  ||  N/A || Mounds View || 38 || St. Paul Academy || N/A  
 
|-
 
|-
 
|2007 || Delano  || 50  || Northfield || N/A || St. Paul Academy || 45 || St. Paul Central || N/A  
 
|2007 || Delano  || 50  || Northfield || N/A || St. Paul Academy || 45 || St. Paul Central || N/A  
 
|-
 
|-
|2008 || Kenwood Trail || 43  ||  ||  || Mounds View || 28 || St. Paul Central  || N/A  
+
|2008 || Kenwood Trail || 43  ||  || N/A || Mounds View || 28 || St. Paul Central  || N/A  
 
|-
 
|-
 
|2009 || Kenwood Trail || 43 || Lake Junior || N/A || Eastview || 29 || Wayzata || N/A
 
|2009 || Kenwood Trail || 43 || Lake Junior || N/A || Eastview || 29 || Wayzata || N/A
 
|-
 
|-
 
|2010 || Kenwood Trail || 41 || Delano || N/A || Eastview || 20 || Wayzata || N/A
 
|2010 || Kenwood Trail || 41 || Delano || N/A || Eastview || 20 || Wayzata || N/A
 +
|-
 +
|2011 || Kenwood Trail || 43 || Delano || N/A || Mounds View ||  15  || Eastview || 19
 +
|-
 +
|2012 || Delano || 55 || Friedell || N/A || Mounds View || 22 || Eastview || N/A
 +
|-
 +
|2013 || Friedell || 40 ||Sauk Rapids-Rice  || N/A || Mounds View || 7  || Eastview || N/A
 +
|-
 +
|2014 || Chippewa || 29 || Highview || N/A || Mounds View || 2 || Wayzata || N/A
 +
|-
 +
|2015 || [[Chippewa Middle School (Minnesota)|Chippewa]] || 17 || [[Friedell]] || N/A || [[Mounds View]] || 5 || [[Wayzata]] || N/A
 +
|-
 +
|2016 || [[Chippewa Middle School (Minnesota)|Chippewa]] || 21 || [[Friedell]] || N/A || [[Mounds View]] || 10 || [[Wayzata]] || N/A
 +
|-
 +
|2017 || [[Chippewa Middle School (Minnesota)|Chippewa]] || 24 || [[Friedell]] || N/A || [[Mounds View]] || 7 || [[Wayzata]] || N/A
 +
|-
 +
|2018 || [[Chippewa Middle School (Minnesota)|Chippewa]] || 23 || [[Friedell]] || N/A || [[Mounds View]] || 5 || [[Wayzata]] || N/A
 +
|-
 +
|2019 || [[Chippewa Middle School (Minnesota)|Chippewa]] || 30  || [[Friedell]] || N/A || [[Mounds View]] || 17 || [[Wayzata]] || N/A
 
|}
 
|}
  
 
==Competitions==
 
==Competitions==
  
 
+
===[[Invitationals]]===
===Invitationals===
 
 
====Division C====
 
====Division C====
:Lake Conference- January
+
:[[Gopher Invitational]] (B) - 1/5/19 -  University of Minnesota-Twin Cities - [https://sciolyumn.wordpress.com/registration/]
:Wayzata Invitational- January
+
:Many Minnesota teams attend the [[Boyceville Invitational]] (B&C) and [[UW-RF Border Battle Invitational]] (C), both in [[Wisconsin]]
  
===Regional Competitions===
+
===2019 Regional Competition Sites===
  
====Division C Regionals====
+
====Division B====
  
:Bethel University
+
:Chippewa Middle School
:Inver Hills CC
+
:Ellis Middle School
:Rochester
 
 
:University of Minnesota
 
:University of Minnesota
  
===Division C State Competitions===
+
====Division C====
: Location:  University of St. Thomas
 
  
==Teams==
+
:Century High School
 +
:Eastview High School
 +
:Minnesota State University - Moorhead
 +
:Minnetonka High School
 +
:Mounds View High School
  
 +
===2019 State Competition Sites===
 +
====Division B====
 +
:Chippewa Middle School
  
===Division B===
+
====Division C====
 +
:Bethel University
  
:[[Bethlehem Academy]]
+
==Competing Teams==
:[[Byron]]
+
===Division B (2014)===
:[[Capitol Hill]]
+
(All teams qualify for state)
:[[Delano]]
+
:[[Century Middle School|Century]]
 +
:[[Chippewa Middle School (Minnesota)|Chippewa]] (4)
 +
:[[Delano Middle School|Delano]]
 
:[[Ellis]]
 
:[[Ellis]]
 +
:[[Friedell]] (3)
 
:[[Hastings]]
 
:[[Hastings]]
 +
:[[Highview]] (2)
 
:[[Horizon]]
 
:[[Horizon]]
:[[John Adams]]
+
:[[Kenwood Trail]] (3)
:[[Kellogg]]
 
:[[Kenwood Trail Black, Red, 3]]
 
 
:[[Lake]]
 
:[[Lake]]
:[[Minnetonka East]]
+
:[[Minnetonka East]] (2)
 +
:[[Minnetonka West]] (2)
 +
:[[Providence Academy]] (4)
 +
:[[Pine Island]]
 +
:[[Paideia]]
 
:[[Northfield]]
 
:[[Northfield]]
:[[Osakis]]
 
:[[Providence Academy Blue, Gold, White]]
 
 
:[[Randolph]]
 
:[[Randolph]]
:[[Robert J. Elkington1, 2]]
+
:[[St. Thomas Academy]]
:[[Shakopee]]
+
:[[Sauk Rapids-Rice]] (2)
:[[Shakopee]]
+
:[[Shakopee East]]
 +
:[[St. Louis Park]] (2)
 +
:[[St. Ambrose]]
 
:[[Triton]]
 
:[[Triton]]
:[[Woodbury]]
 
  
 +
===Division C (2016)===
 +
====Inver Hills Community College====
 +
(8 schools qualify for state)
 +
:[[Apple Valley]]
 +
:[[Eagan]]
 +
:[[Eastview]] (2)
 +
:[[Farmington]]
 +
:[[Bloomington Jefferson]] (2)
 +
:[[Bloomington Kennedy]]
 +
:[[Lakeville North]]
 +
:[[Lakeville South]]
 +
:[[Orono]]
 +
:[[Rosemount]]
 +
 +
====Minnesota State University - Moorhead====
 +
(4 schools qualify for state)
 +
:[[Bemidji]]
 +
:[[Hawley]] (2)
 +
:[[Moorhead]]
 +
:[[Osakis]] (3)
 +
 +
====Mounds View High School====
 +
(7 schools qualify for state)
 +
:[[Cretin-Derham Hall]]
 +
:[[Mounds View]] (7)
 +
:[[Irondale High School|Irondale]]
 +
:[[St. Anthony Village]]
 +
:[[Spring Lake Park]] (2)
 +
:[[St. Paul Academy]]
 +
:[[Totino-Grace]] (2)
 +
:[[Woodbury]] (2)
 +
 +
====Minnetonka High School====
 +
(6 schools qualify for state)
 +
:[[Blake]] (2)
 +
:[[Delano High School|Delano]]
 +
:[[Eden Prairie High School|Eden Prairie]] (3)
 +
:[[Minnetonka]] (3)
 +
:[[Mound Westonka]]
 +
:[[St. Louis Park]]
 +
:[[Wayzata]] (3)
 +
 +
====Rochester Century High School====
 +
(8 schools qualify for state)
 +
:[[Austin]]
 +
:[[Bethlehem Academy]]
 +
:[[Rochester Century]] (2)
 +
:[[Faribault]] (2)
 +
:[[Rochester John Marshall]]
 +
:[[Rochester Mayo]] (2)
 +
:[[Randolph]]
 +
:[[Red Wing]]
 +
:[[Stewartville]] (2)
 +
:[[Triton]]
 +
:[[Waseca]] (2)
 +
 +
==Past Years' Competing Teams==
 +
<spoiler text="2013 Competing Teams">
 +
===Division B===
 +
(All schools qualify for state)
 +
====Minnesota State University - Moorhead====
 +
:[[Climax-Shelly]]
 +
:[[Horizon]]
 +
 +
====Providence Academy - Plymouth====
 +
:[[Bethlehem Academy]]
 +
:[[Delano Middle School|Delano]]
 +
:[[Highview]] (2)
 +
:[[Kenwood Trail]] (2)
 +
:[[Providence Academy]] (3)
 +
:[[Randolph]]
 +
:[[Shakopee East]]
 +
:[[Shakopee West]]
 +
 +
====Minnetonka East Middle School - Minnetonka====
 +
:[[Ellis]]
 +
:[[Friedell]] (3)
 +
:[[Lake]]
 +
:[[Minnetonka East]] (2)
 +
:[[Minnetonka West]]
 +
:[[Northfield]]
 +
:[[Paideia]]
 +
:[[Pine Island]] (3)
 +
:[[St. Ambrose]]
 +
:[[St. Louis Park]]
 +
:[[Sauk Rapids]]
 +
:[[Triton]]
  
 
===Division C===
 
===Division C===
 +
====Bethel University====
 +
(9 schools qualify for state)
 +
:[[Blaine]]
 +
:[[Cretin-Derham Hall]] (A,B)
 +
:[[Delano High School|Delano]]
 +
:[[Mounds View]] (A,B,C,D,E)
 +
:[[Mound Westonka]]
 +
:[[North St. Paul]]
 +
:[[Orono]] (A,B)
 +
:[[St. Louis Park]]
 +
:[[St. Paul Academy]]
 +
:[[St. Paul Central]] (A,B)
 +
:[[Totino-Grace]] (A,B)
 +
:[[Wayzata]] (A,B,C)
  
:[[Ada-Borup]]
+
====Inver Hills Community College====
 +
(8 schools qualify for state)
 
:[[Apple Valley]]
 
:[[Apple Valley]]
 +
:[[Blake]] (A,B)
 +
:[[Bloomington Jefferson]] (A,B)
 +
:[[Bloomington Kennedy]]
 +
:[[Eagan]]
 +
:[[East Ridge]]
 +
:[[Eastview]] (A,B,C)
 +
:[[Eden Prairie]] (A,B)
 +
:[[Minnetonka]] (A,B)
 +
:[[St. Paul Harding]]
 +
:[[Rosemount]]
 +
:[[Woodbury]] (A,B)
 +
 +
====University of Minnesota-Rochester====
 +
(8 schools qualify for state)
 
:[[Austin]]
 
:[[Austin]]
:[[Bemidji]]
 
 
:[[Bethlehem Academy]]
 
:[[Bethlehem Academy]]
:[[Blaine]]
+
:[[Rochester Century]] (A,B)
:[[Blake]]
+
:[[Faribault]] (A,B)
:[[Byron]]
 
:[[Century]]
 
:[[Champlin Park]]
 
:[[Cretin-Durham Hall]]
 
:[[Delano]]
 
:[[Eagan]]
 
:[[Eastview]]
 
:[[Eden Prairie]]
 
:[[Faribault]]
 
:[[Fillmore Central]]
 
:[[Hawley]]
 
:[[Hutchinson]]
 
:[[Jefferson]]
 
 
:[[John Marshall]]
 
:[[John Marshall]]
 
:[[Lakeville North]]
 
:[[Lakeville North]]
 
:[[Lakeville South]]
 
:[[Lakeville South]]
:[[Mayo]]
+
:[[Northfield]] (A,B)
 +
:[[Randolph]]
 +
:[[Red Wing]]
 +
:[[Rochester Mayo]] (A,B)
 +
:[[Stewartville]]
 +
:[[Triton]]
 +
:[[Waseca]]
 +
 
 +
====Minnesota State University-Moorhead====
 +
(5 schools qualify for state)
 +
:[[Bemidji]]
 +
:[[Climax-Shelly]]
 +
:[[Hawley]] (A,B)
 +
:[[Moorhead]]
 +
:[[Norman County West]]
 +
:[[Osakis]] (A,B)
 +
:[[Roseau]]
 +
</spoiler>
 +
<spoiler text="2012 Competing Teams">
 +
===Division B===
 +
(All schools qualify for state)
 +
====Byron====
 +
:[[Bryron]] (Blue, Gold)
 +
:[[Ellis]] (Red, White)
 +
:[[Friedell]] (A,B)
 +
:[[Hastings]]
 +
:[[Randolph]]
 +
:[[Triton]]
 +
 
 +
====Lakeville====
 +
:[[Capitol Hill]]
 +
:[[Kenwood Trail]] (A,B,C)
 +
:[[Shakopee JHS]]
 +
:[[Shakopee MS]] (Black, Red)
 +
 
 +
====Minnetonka====
 +
:[[Delano Middle School|Delano]]
 +
:[[Highview]]
 +
:[[Lake]] (Blue, White)
 +
:[[Minnetonka Middle East]] (Blue, White)
 +
:[[Providence]] (Blue, Gold, White)
 +
:[[Sauk Rapids]]
 +
 
 +
===Division C===
 +
====Bethel University====
 +
(12 schools qualify for state)
 +
:[[Blaine]] (A,B)
 +
:[[Cretin-Derham Hall]]
 +
:[[Delano High School|Delano]] (A,B)
 +
:[[Harbor City International]]
 
:[[Minnehaha Academy]]
 
:[[Minnehaha Academy]]
:[[Minnetonka]]
+
:[[Mounds View]] (A,B,C,D)
:[[Moorhead]]
 
 
:[[Mound Westonka]]
 
:[[Mound Westonka]]
:[[Mounds View]]
+
:[[North St. Paul]]
:[[Norman County West]]
 
:[[North (St. Paul)]]
 
:[[Northfield]]
 
 
:[[Orono]]
 
:[[Orono]]
:[[Osakis]]
+
:[[Providence Academy]]
 +
:[[St. Anthony Village]]
 +
:[[St. Paul Academy]]
 +
:[[St. Paul Central]] (A,B)
 +
:[[St. Paul Harding]]
 +
:[[Totino-Grace]] (A,B)
 +
:[[Wayzata]] (A,B,C)
 +
 
 +
====Inver Hills Community College====
 +
(8 schools qualify for state)
 +
:[[Apple Valley]]
 +
:[[Belle Plaine]]
 +
:[[Blake]] (A,B)
 +
:[[Bloomington Jefferson]] (A,B)
 +
:[[Bloomington Kennedy]]
 +
:[[Eagan]]
 +
:[[Eastview]] (A,B,C)
 +
:[[Eden Prairie]] (A,B)
 +
:[[Minnetonka]] (A,B)
 +
:[[St. Louis Park]]
 +
:[[Woodbury]] (A,B)
 +
 
 +
====University of Minnesota-Rochester====
 +
(9 schools qualify for state)
 +
:[[Austin]]
 +
:[[Rochester Century]]
 +
:[[Faribault]] (A,B)
 +
:[[John Marshall]]
 +
:[[Lakeville North]]
 +
:[[Lakeville South]]
 +
:[[Northfield]] (A,B)
 
:[[Randolph]]
 
:[[Randolph]]
:[[Red Wing]]
+
:[[Rochester Mayo]]
 +
:[[Stewartville]]
 +
:[[Triton]] (A,B)
 +
:[[Waseca]]
 +
 
 +
====University of Minnesota-Twin Cities====
 +
This regional competition was canceled for 2012.
 +
 
 +
====Minnesota State University-Moorhead====
 +
(4 schools qualify for state)
 +
:[[Bemidji]]
 +
:[[Hawley]] (A,B)
 +
:[[Moorhead]]
 +
:[[Norman County West]]
 +
:[[Osakis]] (A,B)
 
:[[Roseau]]
 
:[[Roseau]]
:[[Rosemount]]
+
</spoiler>
:[[St. Anthony Village]]
+
<spoiler text="2011 Competing Teams">
:[[St. Louis Park]]
+
===Division B===
:[[St. Paul Central]]
+
:[[Belle Plaine]]
:[[Totino-Grace]]
+
:[[Bethlehem Academy]]
 +
:[[Byron]]
 +
:[[Capitol Hill]] (Blue, Green)
 +
:[[Century]]
 +
:[[Chippewa]]
 +
:[[Delano]]
 +
:[[Ellis]] (Red, White)
 +
:[[Friedell]] (A,B)
 +
:[[Hastings]]
 +
:[[Horizon]]
 +
:[[Kenwood Trail]] (A,B)
 +
:[[Lake]] (Blue, White)
 +
:[[Minnetonka East]] (1,2)
 +
:[[Nicollet]]
 +
:[[Providence Academy]] (Gold, Blue, White)
 +
:[[Randolph]]
 +
:[[Sauk Rapids Rice]]
 +
:[[Shakopee]] (Red, Black, White)
 
:[[Triton]]
 
:[[Triton]]
:[[Waconia]]
 
:[[Waseca]]
 
:[[Wayzata]]
 
:[[Woodbury]]
 
  
 +
===Division C===
 +
====Bethel University====
 +
:[[Blaine]] (A,B)
 +
:[[Cretin-Derham Hall]]
 +
:[[Mounds View]] (A,B,C)
 +
:[[North (St. Paul)]]
 +
:[[St. Anthony Village]] (A,B)
 +
:[[St. Paul Academy]]
 +
:[[St. Paul Central]] (A,B)
 +
:[[St. Paul Harding]]
 +
:[[Totino-Grace]]
  
 +
====Inver Hills Community College====
 +
:[[Apple Valley]]
 +
:[[Eagan]]
 +
:[[East Ridge]]
 +
:[[Eastview]] (A,B,C)
 +
:[[Eden Prairie]] (A,B)
 +
:[[Bloomington Jefferson]] (A,B)
 +
:[[Bloomington Kennedy]]
 +
:[[Lakeville North]]
 +
:[[Lakeville South]]
 +
:[[Rosemount]]
 +
:[[Woodbury]] (A,B)
  
 +
====University of Minnesota-Rochester====
 +
:[[Austin]]
 +
:[[Bethlehem Academy]] (A,B)
 +
:[[Rochester Century]]
 +
:[[Faribault]] (A,B)
 +
:[[Fillmore Central]]
 +
:[[John Marshall]]
 +
:[[Rochester Mayo]]
 +
:[[Northfield]] (A,B)
 +
:[[Randolph]]
 +
:[[Triton]] (A,B)
 +
:[[Waseca]]
  
 +
====University of Minnesota-Twin Cities====
 +
:[[Blake]]
 +
:[[Delano]] (A,B)
 +
:[[Harbor City International]]
 +
:[[Minnehaha Academy]]
 +
:[[Minnetonka]] (A,B)
 +
:[[Mound Westonka]]
 +
:[[Orono]]
 +
:[[Providence Academy]] (A,B)
 +
:[[St. Louis Park]]
 +
:[[Wayzata]] (A,B,C,D)
  
 +
====Minnesota State University-Moorhead====
 +
:[[Bemidji]]
 +
:[[Hawley]]
 +
:[[Moorhead]]
 +
:[[Norman County West]]
 +
:[[Osakis]] (Red, Black)
 +
:[[Roseau]]
 +
</spoiler>
  
 
[[Category:State Pages]]
 
[[Category:State Pages]]
 
http://www.minnesotaso.org/
 

Latest revision as of 14:35, 4 June 2019

Minnesota At a Glance
Total teams 107
B Champion Chippewa Middle School
C Champion Mounds View High School
States location Division B: St. Olaf College

Division C: Bethel University

State website http://www.minnesotaso.org/



History

Minnesota Science Olympiad was founded in 1985 and joined the Minnesota Academy of Science in 1995. Minnesota Science Olympiad has since grown to host 100 registered teams at seven regional tournament sites. In 2011, Minnesota received a second Division C nationals berth for the first time since 2002.

Past State Champions

Year Division B Champion B Champ Nats Place Division B Runner-up B Runner-up Nats Place Division C Champion C Champ Nats Place Division C Runner-up C Runner-up Nats Place
1985 N/A Forest Lake 12 Apple Valley 15
1986 N/A Apple Valley 8 N/A
1987 N/A Totino-Grace 32 Red Wing Central 23
1988 Scott Highlands 39 N/A White Bear Lake 29 Red Wing Central 24
1989 N/A Apple Valley 38 White Bear Lake 20
1990 Apple Valley 34 White Bear Lake 31
1991 Woodbury 32 N/A White Bear Lake 31 N/A
1992 Twin Bluff 35 N/A Apple Valley 37 N/A
1993 Twin Bluff 12 N/A White Bear Lake 24 N/A
1994 Twin Bluff 4 N/A Stillwater 38 N/A
1995 Twin Bluff 19 N/A Lakeville 37 N/A
1996 N/A Lakeville 23 N/A
1997 Twin Bluff 27 N/A Lakeville 19 N/A
1998 Kenwood Trail 21 N/A Lakeville 10 N/A
1999 Twin Bluff 36 N/A Lakeville 5 Apple Valley N/A
2000 Kenwood Trail 11 N/A Lakeville 3 Apple Valley N/A
2001 Twin Bluff 34 N/A Apple Valley 29 Lakeville N/A
2002 Delano 38 N/A Apple Valley 31 Waseca 30
2003 Kenwood Trail 31 N/A Chaska 36 Mounds View N/A
2004 Delano 29 N/A Mounds View 42 N/A
2005 Delano 41 N/A Mounds View 29 Century N/A
2006 Delano 32 N/A Mounds View 38 St. Paul Academy N/A
2007 Delano 50 Northfield N/A St. Paul Academy 45 St. Paul Central N/A
2008 Kenwood Trail 43 N/A Mounds View 28 St. Paul Central N/A
2009 Kenwood Trail 43 Lake Junior N/A Eastview 29 Wayzata N/A
2010 Kenwood Trail 41 Delano N/A Eastview 20 Wayzata N/A
2011 Kenwood Trail 43 Delano N/A Mounds View 15 Eastview 19
2012 Delano 55 Friedell N/A Mounds View 22 Eastview N/A
2013 Friedell 40 Sauk Rapids-Rice N/A Mounds View 7 Eastview N/A
2014 Chippewa 29 Highview N/A Mounds View 2 Wayzata N/A
2015 Chippewa 17 Friedell N/A Mounds View 5 Wayzata N/A
2016 Chippewa 21 Friedell N/A Mounds View 10 Wayzata N/A
2017 Chippewa 24 Friedell N/A Mounds View 7 Wayzata N/A
2018 Chippewa 23 Friedell N/A Mounds View 5 Wayzata N/A
2019 Chippewa 30 Friedell N/A Mounds View 17 Wayzata N/A

Competitions

Invitationals

Division C

Gopher Invitational (B) - 1/5/19 - University of Minnesota-Twin Cities - [1]
Many Minnesota teams attend the Boyceville Invitational (B&C) and UW-RF Border Battle Invitational (C), both in Wisconsin

2019 Regional Competition Sites

Division B

Chippewa Middle School
Ellis Middle School
University of Minnesota

Division C

Century High School
Eastview High School
Minnesota State University - Moorhead
Minnetonka High School
Mounds View High School

2019 State Competition Sites

Division B

Chippewa Middle School

Division C

Bethel University

Competing Teams

Division B (2014)

(All teams qualify for state)

Century
Chippewa (4)
Delano
Ellis
Friedell (3)
Hastings
Highview (2)
Horizon
Kenwood Trail (3)
Lake
Minnetonka East (2)
Minnetonka West (2)
Providence Academy (4)
Pine Island
Paideia
Northfield
Randolph
St. Thomas Academy
Sauk Rapids-Rice (2)
Shakopee East
St. Louis Park (2)
St. Ambrose
Triton

Division C (2016)

Inver Hills Community College

(8 schools qualify for state)

Apple Valley
Eagan
Eastview (2)
Farmington
Bloomington Jefferson (2)
Bloomington Kennedy
Lakeville North
Lakeville South
Orono
Rosemount

Minnesota State University - Moorhead

(4 schools qualify for state)

Bemidji
Hawley (2)
Moorhead
Osakis (3)

Mounds View High School

(7 schools qualify for state)

Cretin-Derham Hall
Mounds View (7)
Irondale
St. Anthony Village
Spring Lake Park (2)
St. Paul Academy
Totino-Grace (2)
Woodbury (2)

Minnetonka High School

(6 schools qualify for state)

Blake (2)
Delano
Eden Prairie (3)
Minnetonka (3)
Mound Westonka
St. Louis Park
Wayzata (3)

Rochester Century High School

(8 schools qualify for state)

Austin
Bethlehem Academy
Rochester Century (2)
Faribault (2)
Rochester John Marshall
Rochester Mayo (2)
Randolph
Red Wing
Stewartville (2)
Triton
Waseca (2)

Past Years' Competing Teams

<spoiler text="2013 Competing Teams">

Division B

(All schools qualify for state)

Minnesota State University - Moorhead

Climax-Shelly
Horizon

Providence Academy - Plymouth

Bethlehem Academy
Delano
Highview (2)
Kenwood Trail (2)
Providence Academy (3)
Randolph
Shakopee East
Shakopee West

Minnetonka East Middle School - Minnetonka

Ellis
Friedell (3)
Lake
Minnetonka East (2)
Minnetonka West
Northfield
Paideia
Pine Island (3)
St. Ambrose
St. Louis Park
Sauk Rapids
Triton

Division C

Bethel University

(9 schools qualify for state)

Blaine
Cretin-Derham Hall (A,B)
Delano
Mounds View (A,B,C,D,E)
Mound Westonka
North St. Paul
Orono (A,B)
St. Louis Park
St. Paul Academy
St. Paul Central (A,B)
Totino-Grace (A,B)
Wayzata (A,B,C)

Inver Hills Community College

(8 schools qualify for state)

Apple Valley
Blake (A,B)
Bloomington Jefferson (A,B)
Bloomington Kennedy
Eagan
East Ridge
Eastview (A,B,C)
Eden Prairie (A,B)
Minnetonka (A,B)
St. Paul Harding
Rosemount
Woodbury (A,B)

University of Minnesota-Rochester

(8 schools qualify for state)

Austin
Bethlehem Academy
Rochester Century (A,B)
Faribault (A,B)
John Marshall
Lakeville North
Lakeville South
Northfield (A,B)
Randolph
Red Wing
Rochester Mayo (A,B)
Stewartville
Triton
Waseca

Minnesota State University-Moorhead

(5 schools qualify for state)

Bemidji
Climax-Shelly
Hawley (A,B)
Moorhead
Norman County West
Osakis (A,B)
Roseau

</spoiler> <spoiler text="2012 Competing Teams">

Division B

(All schools qualify for state)

Byron

Bryron (Blue, Gold)
Ellis (Red, White)
Friedell (A,B)
Hastings
Randolph
Triton

Lakeville

Capitol Hill
Kenwood Trail (A,B,C)
Shakopee JHS
Shakopee MS (Black, Red)

Minnetonka

Delano
Highview
Lake (Blue, White)
Minnetonka Middle East (Blue, White)
Providence (Blue, Gold, White)
Sauk Rapids

Division C

Bethel University

(12 schools qualify for state)

Blaine (A,B)
Cretin-Derham Hall
Delano (A,B)
Harbor City International
Minnehaha Academy
Mounds View (A,B,C,D)
Mound Westonka
North St. Paul
Orono
Providence Academy
St. Anthony Village
St. Paul Academy
St. Paul Central (A,B)
St. Paul Harding
Totino-Grace (A,B)
Wayzata (A,B,C)

Inver Hills Community College

(8 schools qualify for state)

Apple Valley
Belle Plaine
Blake (A,B)
Bloomington Jefferson (A,B)
Bloomington Kennedy
Eagan
Eastview (A,B,C)
Eden Prairie (A,B)
Minnetonka (A,B)
St. Louis Park
Woodbury (A,B)

University of Minnesota-Rochester

(9 schools qualify for state)

Austin
Rochester Century
Faribault (A,B)
John Marshall
Lakeville North
Lakeville South
Northfield (A,B)
Randolph
Rochester Mayo
Stewartville
Triton (A,B)
Waseca

University of Minnesota-Twin Cities

This regional competition was canceled for 2012.

Minnesota State University-Moorhead

(4 schools qualify for state)

Bemidji
Hawley (A,B)
Moorhead
Norman County West
Osakis (A,B)
Roseau

</spoiler> <spoiler text="2011 Competing Teams">

Division B

Belle Plaine
Bethlehem Academy
Byron
Capitol Hill (Blue, Green)
Century
Chippewa
Delano
Ellis (Red, White)
Friedell (A,B)
Hastings
Horizon
Kenwood Trail (A,B)
Lake (Blue, White)
Minnetonka East (1,2)
Nicollet
Providence Academy (Gold, Blue, White)
Randolph
Sauk Rapids Rice
Shakopee (Red, Black, White)
Triton

Division C

Bethel University

Blaine (A,B)
Cretin-Derham Hall
Mounds View (A,B,C)
North (St. Paul)
St. Anthony Village (A,B)
St. Paul Academy
St. Paul Central (A,B)
St. Paul Harding
Totino-Grace

Inver Hills Community College

Apple Valley
Eagan
East Ridge
Eastview (A,B,C)
Eden Prairie (A,B)
Bloomington Jefferson (A,B)
Bloomington Kennedy
Lakeville North
Lakeville South
Rosemount
Woodbury (A,B)

University of Minnesota-Rochester

Austin
Bethlehem Academy (A,B)
Rochester Century
Faribault (A,B)
Fillmore Central
John Marshall
Rochester Mayo
Northfield (A,B)
Randolph
Triton (A,B)
Waseca

University of Minnesota-Twin Cities

Blake
Delano (A,B)
Harbor City International
Minnehaha Academy
Minnetonka (A,B)
Mound Westonka
Orono
Providence Academy (A,B)
St. Louis Park
Wayzata (A,B,C,D)

Minnesota State University-Moorhead

Bemidji
Hawley
Moorhead
Norman County West
Osakis (Red, Black)
Roseau

</spoiler>