Minnesota

From Science Olympiad Student Center Wiki
Revision as of 00:52, 17 August 2009 by Paradox21 (talk | contribs) (Past State Champions)
Jump to: navigation, search
Minnesota At a Glance
Total teams 77
B Champion Kenwood Trail Middle School
C Champion Eastview High School
States location University of St. Thomas
State website



History

Minnesota Science Olympiad was officially recognized by the Minnesota Academy of Science in 1995 (although it was established in 1985).

http://www.mnmas.mnmas.org/AboutMAS_History.asp

Past State Champions

Year Division B Champion B Champ Nats Place Division B Runner-up B Runner-up Nats Place Division C Champion C Champ Nats Place Division C Runner-up C Runner-up Nats Place
1988 Forest Lake
1989 Apple Valley
1990 Totino-Grace
1991 White Bear Lake
1992 Apple Valley
1993 White Bear Lake
1994 Stillwater
1995 Lakeville
1996 Lakeville
1997 Lakeville
1998 Lakeville
1999 Red Wing-Twin Bluff 36 Lakeville 5 N/A
2000 Kenwood Trail 11 Lakeville 3 N/A
2001 Twin Bluff 34 Apple Valley 29 N/A
2002 Delano 38 Waseca 30 Apple Valley 31
2003 Kenwood Trail 31 Chaska 36 N/A
2004 Delano 29 Mounds View 42 N/A
2005 Delano 41 Mounds View 29 Century N/A
2006 Delano 32 Mounds View 38 St. Paul Academy N/A
2007 Delano 50 Northfield N/A St. Paul Academy 45 St. Paul Central N/A
2008 Kenwood Trail 43 Mounds View 28 St. Paul Central N/A
2009 Kenwood Trail 43 Lake Junior N/A Eastview 29 Wayzata N/A

http://www.minnesotaso.org/

Competitions

Invitationals

Division C

2009
Lake Conference- January 17, 2009; 1st place was Apple Valley.
Wayzata Invitational- January 10, 2009. 1st place was Menomonie A.

Regional Competitions

2009 Regionals

There are 5 Division C regional tournaments for Minnesota.

Bethel University- February, 2009. 14 teams, 6 advance to state. 1st place was Mounds View Team B.
Inver Hills CC- February, 2009. 14 teams, 7 advance to state. 1st place was Eastview Team B.
Moorhead- February, 2009. 9 teams, 5 advance to state. 1st place was Hawley.
Rochester- February, 2009. 14 teams, 9 advance to state. 1st place was Northfield.
University of Minnesota- February, 2009. 12 teams, 5 advance to state. 1st place was Delano Team A

State Competitions

2009 State Competition-Division C

Location: University of St. Thomas - March 14

The winner was Eastview High School with a score of 99 with 32 teams. They beat 2nd place by 46 points and it was the largest winning margin in the history of Minnesota Science Olympiad.

Teams competing include: 1. Mounds View 2. Northfield 3. St. Paul Central 4. Century 5. Minnehaha Academy 6. Randolph 7. Red Wing 8. Totino-Grace 9. Hawley 10. Blaine 11. Eastview 12. St. Anthony Village 13. Apple Valley 14. Delano 15. Lakeville South 16. Wayzata 17. Lakeville North 18. Faribault 19. Orono 20. Eden Prairie 21. Waseca 22. Eagan 23. Blake 24. Hutchinson 25. Osakis 26. Mound Westonka 27. Ada-Borup 28. Byron 29. Triton 30. Norman County West 31. Mayo 32. Moorhead

http://www.minnesotaso.org/

Teams

Division B

Bethlehem Academy
Byron
Capitol Hill
Delano
Ellis
Hastings
Horizon
John Adams
Kellogg
Kenwood Trail Black, Red, 3
Lake
Minnetonka East
Northfield
Osakis
Providence Academy Blue, Gold, White
Randolph
Robert J. Elkington1, 2
Shakopee
Shakopee
Triton
Woodbury


Division C

Ada-Borup
Apple Valley
Austin
Bemidji
Bethlehem Academy
Blaine
Blake
Byron
Century
Champlin Park
Cretin-Durham Hall
Delano
Eagan
Eastview
Eden Prairie
Faribault
Fillmore Central
Hawley
Hutchinson
Jefferson
John Marshall
Lakeville North
Lakeville South
Mayo
Minnehaha Academy
Minnetonka
Moorhead
Mound Westonka
Mounds View
Norman County West
North (St. Paul)
Northfield
Orono
Osakis
Randolph
Red Wing
Roseau
Rosemount
St. Anthony Village
St. Louis Park
St. Paul Central
Totino-Grace
Triton
Waconia
Waseca
Wayzata
Woodbury

http://www.minnesotaso.org/