Difference between revisions of "New York"
m (→Mid-State) |
m |
||
(48 intermediate revisions by 23 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
− | + | {{Infobox state | |
− | {{ | ||
| State name = | | State name = | ||
| Member since = 1985 | | Member since = 1985 | ||
| Number B teams = | | Number B teams = | ||
| Member C teams = | | Member C teams = | ||
− | | Total teams = | + | | Total teams = 573 ({{increase}} 18.63% 2021 to 2022) |
| States location = Div. B: East Syracuse Minoa Central HS, Div. C: Le Moyne College | | States location = Div. B: East Syracuse Minoa Central HS, Div. C: Le Moyne College | ||
− | | B champs = [[ | + | | B champs = [[Seven Bridges Middle School]] |
− | | C champs = [[ | + | | C champs = [[Syosset High School]] |
| website = http://newyorkscioly.org/ | | website = http://newyorkscioly.org/ | ||
− | | State = New York | + | | State = New York}} |
− | }} | + | '''New York''' is a member state of Science Olympiad in the Northeast United States. The state was one of the earliest to join Science Olympiad, having started in 1985, the year of the first national tournament. Since then, participation in the state has grown quickly and hundred of teams now participate in competitions throughout the state. Typically, the state has over ten regional tournaments in each division. Two teams will typically advance to the national tournament from the state tournament in each division. |
− | |||
+ | There are various levels of invitational and regional tournaments throughout the state. Notable invitationals in the state include the [[LISO Invitational]] and [[Cornell Invitational]], from which teams from various states will often come to attend. | ||
== History == | == History == | ||
Line 50: | Line 49: | ||
| div_c_runnerup = [[Syosset High School]] | | div_c_runnerup = [[Syosset High School]] | ||
| div_c_runnerup_nats = 20th | | div_c_runnerup_nats = 20th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Niskayuna High School]] |
}} | }} | ||
| 1987 = {{Strb row | | 1987 = {{Strb row | ||
Line 86: | Line 85: | ||
| div_c_runnerup = [[Webster Schroeder High School]] | | div_c_runnerup = [[Webster Schroeder High School]] | ||
| div_c_runnerup_nats = 8th | | div_c_runnerup_nats = 8th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Williamsville North High School]] |
}} | }} | ||
| 1990 = {{Strb row | | 1990 = {{Strb row | ||
Line 117: | Line 116: | ||
| div_b_runnerup = [[North Syracuse Junior High School]] | | div_b_runnerup = [[North Syracuse Junior High School]] | ||
| div_b_runnerup_nats = 29th | | div_b_runnerup_nats = 29th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Christian Brothers Academy]] |
| div_c_champ = [[Cicero-North Syracuse High School]] | | div_c_champ = [[Cicero-North Syracuse High School]] | ||
| div_c_champ_nats = 6th | | div_c_champ_nats = 6th | ||
Line 129: | Line 128: | ||
| div_b_runnerup = [[North Syracuse Junior High School]] | | div_b_runnerup = [[North Syracuse Junior High School]] | ||
| div_b_runnerup_nats = 10th | | div_b_runnerup_nats = 10th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[C.J. Hooker Middle School]] |
| div_c_champ = [[Cicero-North Syracuse High School]] | | div_c_champ = [[Cicero-North Syracuse High School]] | ||
| div_c_champ_nats = 3rd | | div_c_champ_nats = 3rd | ||
Line 141: | Line 140: | ||
| div_b_runnerup = [[Maine-Endwell Middle School]] | | div_b_runnerup = [[Maine-Endwell Middle School]] | ||
| div_b_runnerup_nats = 14th | | div_b_runnerup_nats = 14th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[C.J. Hooker Middle School]] |
| div_c_champ = [[Cicero-North Syracuse High School]] | | div_c_champ = [[Cicero-North Syracuse High School]] | ||
| div_c_champ_nats = 5th | | div_c_champ_nats = 5th | ||
| div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] | | div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] | ||
| div_c_runnerup_nats = 11th | | div_c_runnerup_nats = 11th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Webster Schroeder High School]] |
}} | }} | ||
| 1995 = {{Strb row | | 1995 = {{Strb row | ||
Line 153: | Line 152: | ||
| div_b_runnerup = [[Maine-Endwell Middle School]] | | div_b_runnerup = [[Maine-Endwell Middle School]] | ||
| div_b_runnerup_nats = 17th | | div_b_runnerup_nats = 17th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[C.J. Hooker Middle School]] |
| div_c_champ = [[Maine-Endwell High School]] | | div_c_champ = [[Maine-Endwell High School]] | ||
| div_c_champ_nats = 3rd | | div_c_champ_nats = 3rd | ||
| div_c_runnerup = [[Webster Schroeder High School]] | | div_c_runnerup = [[Webster Schroeder High School]] | ||
| div_c_runnerup_nats = 9th | | div_c_runnerup_nats = 9th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Horace Greeley High School]] |
}} | }} | ||
| 1996 = {{Strb row | | 1996 = {{Strb row | ||
Line 165: | Line 164: | ||
| div_b_runnerup = [[North Syracuse Junior High School]] | | div_b_runnerup = [[North Syracuse Junior High School]] | ||
| div_b_runnerup_nats = 16th | | div_b_runnerup_nats = 16th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[C.J. Hooker Middle School]] |
| div_c_champ = [[Maine-Endwell High School]] | | div_c_champ = [[Maine-Endwell High School]] | ||
| div_c_champ_nats = 11th | | div_c_champ_nats = 11th | ||
| div_c_runnerup = [[Webster Schroeder High School]] | | div_c_runnerup = [[Webster Schroeder High School]] | ||
| div_c_runnerup_nats = 17th | | div_c_runnerup_nats = 17th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Williamsville North High School]] |
}} | }} | ||
| 1997 = {{Strb row | | 1997 = {{Strb row | ||
Line 177: | Line 176: | ||
| div_b_runnerup = [[C.J. Hooker Middle School]] | | div_b_runnerup = [[C.J. Hooker Middle School]] | ||
| div_b_runnerup_nats = 21st | | div_b_runnerup_nats = 21st | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Museum Middle School]] |
| div_c_champ = [[Webster Schroeder High School]] | | div_c_champ = [[Webster Schroeder High School]] | ||
| div_c_champ_nats = 18th | | div_c_champ_nats = 18th | ||
| div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] | | div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] | ||
| div_c_runnerup_nats = 17th | | div_c_runnerup_nats = 17th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Horace Greeley High School]] |
}} | }} | ||
| 1998 = {{Strb row | | 1998 = {{Strb row | ||
Line 189: | Line 188: | ||
| div_b_runnerup = [[C.J. Hooker Middle School]] | | div_b_runnerup = [[C.J. Hooker Middle School]] | ||
| div_b_runnerup_nats = 39th | | div_b_runnerup_nats = 39th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Maine-Endwell Middle School]] |
| div_c_champ = [[Maine-Endwell High School]] | | div_c_champ = [[Maine-Endwell High School]] | ||
| div_c_champ_nats = 5th | | div_c_champ_nats = 5th | ||
| div_c_runnerup = [[Webster Schroeder High School]] | | div_c_runnerup = [[Webster Schroeder High School]] | ||
| div_c_runnerup_nats = 12th | | div_c_runnerup_nats = 12th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Ward Melville High School]] |
}} | }} | ||
| 1999 = {{Strb row | | 1999 = {{Strb row | ||
Line 201: | Line 200: | ||
| div_b_runnerup = [[Amherst Middle School]] | | div_b_runnerup = [[Amherst Middle School]] | ||
| div_b_runnerup_nats = 24th | | div_b_runnerup_nats = 24th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Museum Middle School]] |
| div_c_champ = [[Webster Schroeder High School]] | | div_c_champ = [[Webster Schroeder High School]] | ||
| div_c_champ_nats = 6th | | div_c_champ_nats = 6th | ||
| div_c_runnerup = [[Fayetteville-Manlius High School]] | | div_c_runnerup = [[Fayetteville-Manlius High School]] | ||
| div_c_runnerup_nats = 19th | | div_c_runnerup_nats = 19th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Maine-Endwell High School]] |
}} | }} | ||
| 2000 = {{Strb row | | 2000 = {{Strb row | ||
Line 213: | Line 212: | ||
| div_b_runnerup = [[Maine-Endwell Middle School]] | | div_b_runnerup = [[Maine-Endwell Middle School]] | ||
| div_b_runnerup_nats = 16th | | div_b_runnerup_nats = 16th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Museum Middle School]] |
| div_c_champ = [[Maine-Endwell High School]] (232) | | div_c_champ = [[Maine-Endwell High School]] (232) | ||
| div_c_champ_nats = 10th | | div_c_champ_nats = 10th | ||
| div_c_runnerup = [[Fayetteville-Manlius High School]] (263) | | div_c_runnerup = [[Fayetteville-Manlius High School]] (263) | ||
| div_c_runnerup_nats = 4th | | div_c_runnerup_nats = 4th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Webster Schroeder High School]] |
}} | }} | ||
| 2001 = {{Strb row | | 2001 = {{Strb row | ||
Line 225: | Line 224: | ||
| div_b_runnerup = [[Maine-Endwell Middle School]] | | div_b_runnerup = [[Maine-Endwell Middle School]] | ||
| div_b_runnerup_nats = 10th | | div_b_runnerup_nats = 10th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Armstrong Middle School (New York)|Armstrong Middle School]] |
| div_c_champ = [[Maine-Endwell High School]] (184) | | div_c_champ = [[Maine-Endwell High School]] (184) | ||
| div_c_champ_nats = 8th | | div_c_champ_nats = 8th | ||
| div_c_runnerup = [[Fayetteville-Manlius High School]] (251) | | div_c_runnerup = [[Fayetteville-Manlius High School]] (251) | ||
| div_c_runnerup_nats = 4th | | div_c_runnerup_nats = 4th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Greece Arcadia High School]] |
}} | }} | ||
| 2002 = {{Strb row | | 2002 = {{Strb row | ||
Line 237: | Line 236: | ||
| div_b_runnerup = [[C.P. Weber Middle School]] | | div_b_runnerup = [[C.P. Weber Middle School]] | ||
| div_b_runnerup_nats = 37th | | div_b_runnerup_nats = 37th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Armstrong Middle School (New York)|Armstrong Middle School]] |
| div_c_champ = [[Ward Melville High School]] | | div_c_champ = [[Ward Melville High School]] | ||
| div_c_champ_nats = 15th | | div_c_champ_nats = 15th | ||
| div_c_runnerup = [[Fayetteville-Manlius High School]] | | div_c_runnerup = [[Fayetteville-Manlius High School]] | ||
| div_c_runnerup_nats = 6th | | div_c_runnerup_nats = 6th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Maine-Endwell High School]] |
}} | }} | ||
| 2003 = {{Strb row | | 2003 = {{Strb row | ||
Line 254: | Line 253: | ||
| div_c_runnerup = [[Maine-Endwell High School]] | | div_c_runnerup = [[Maine-Endwell High School]] | ||
| div_c_runnerup_nats = 10th | | div_c_runnerup_nats = 10th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Ward Melville High School]] |
}} | }} | ||
| 2004 = {{Strb row | | 2004 = {{Strb row | ||
Line 261: | Line 260: | ||
| div_b_runnerup = [[C.P. Weber Middle School]] (251) | | div_b_runnerup = [[C.P. Weber Middle School]] (251) | ||
| div_b_runnerup_nats = 25th | | div_b_runnerup_nats = 25th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[C.J. Hooker Middle School]] (257) |
| div_c_champ = '''[[Fayetteville-Manlius High School]]''' (199) | | div_c_champ = '''[[Fayetteville-Manlius High School]]''' (199) | ||
| div_c_champ_nats = '''1st''' | | div_c_champ_nats = '''1st''' | ||
| div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (205) | | div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (205) | ||
| div_c_runnerup_nats = 10th | | div_c_runnerup_nats = 10th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Maine-Endwell High School]] (222) |
}} | }} | ||
| 2005 = {{Strb row | | 2005 = {{Strb row | ||
Line 273: | Line 272: | ||
| div_b_runnerup = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (226) | | div_b_runnerup = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (226) | ||
| div_b_runnerup_nats = 21st | | div_b_runnerup_nats = 21st | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[C.P. Weber Middle School]] |
| div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (166) | | div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (166) | ||
| div_c_champ_nats = 5th | | div_c_champ_nats = 5th | ||
| div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (282) | | div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (282) | ||
| div_c_runnerup_nats = 10th | | div_c_runnerup_nats = 10th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[John Jay High School (Cross River)]] |
}} | }} | ||
| 2006 = {{Strb row | | 2006 = {{Strb row | ||
Line 285: | Line 284: | ||
| div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] | | div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] | ||
| div_b_runnerup_nats = 11th | | div_b_runnerup_nats = 11th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[C.J. Hooker Middle School]] |
| div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (177) | | div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (177) | ||
| div_c_champ_nats = 4th | | div_c_champ_nats = 4th | ||
| div_c_runnerup = [[Maine-Endwell High School]] (234) | | div_c_runnerup = [[Maine-Endwell High School]] (234) | ||
| div_c_runnerup_nats = 8th | | div_c_runnerup_nats = 8th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Spackenkill High School]] |
}} | }} | ||
| 2007 = {{Strb row | | 2007 = {{Strb row | ||
Line 297: | Line 296: | ||
| div_b_runnerup = [[C.P. Weber Middle School]] (235) | | div_b_runnerup = [[C.P. Weber Middle School]] (235) | ||
| div_b_runnerup_nats = 21st | | div_b_runnerup_nats = 21st | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Eagle Hill Middle School]] |
| div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (153) | | div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (153) | ||
| div_c_champ_nats = 4th | | div_c_champ_nats = 4th | ||
| div_c_runnerup = [[Spackenkill High School]] (210) | | div_c_runnerup = [[Spackenkill High School]] (210) | ||
| div_c_runnerup_nats = 14th | | div_c_runnerup_nats = 14th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Ward Melville High School]] |
}} | }} | ||
| 2008 = {{Strb row | | 2008 = {{Strb row | ||
Line 309: | Line 308: | ||
| div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (238) | | div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (238) | ||
| div_b_runnerup_nats = 14th | | div_b_runnerup_nats = 14th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Maine-Endwell Middle School]] (284) |
| div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (136) | | div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (136) | ||
| div_c_champ_nats = 7th | | div_c_champ_nats = 7th | ||
| div_c_runnerup = [[Spackenkill High School]] (239) | | div_c_runnerup = [[Spackenkill High School]] (239) | ||
| div_c_runnerup_nats = 15th | | div_c_runnerup_nats = 15th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Ward Melville High School]] |
}} | }} | ||
| 2009 = {{Strb row | | 2009 = {{Strb row | ||
Line 321: | Line 320: | ||
| div_b_runnerup = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (211) | | div_b_runnerup = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (211) | ||
| div_b_runnerup_nats = 11th | | div_b_runnerup_nats = 11th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[R.C. Murphy Junior High School]] |
| div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (172) | | div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (172) | ||
| div_c_champ_nats = 5th | | div_c_champ_nats = 5th | ||
| div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (330) | | div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (330) | ||
| div_c_runnerup_nats = 16th | | div_c_runnerup_nats = 16th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Columbia High School]] (349) |
}} | }} | ||
| 2010 = {{Strb row | | 2010 = {{Strb row | ||
Line 333: | Line 332: | ||
| div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (126) | | div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (126) | ||
| div_b_runnerup_nats = 13th | | div_b_runnerup_nats = 13th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[R.C. Murphy Junior High School]] |
| div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (153) | | div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (153) | ||
| div_c_champ_nats = 10th | | div_c_champ_nats = 10th | ||
| div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (197) | | div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (197) | ||
| div_c_runnerup_nats = 14th | | div_c_runnerup_nats = 14th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Columbia High School]] (349) |
}} | }} | ||
| 2011 = {{Strb row | | 2011 = {{Strb row | ||
Line 345: | Line 344: | ||
| div_b_runnerup = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (159) | | div_b_runnerup = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (159) | ||
| div_b_runnerup_nats = 7th | | div_b_runnerup_nats = 7th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[R.C. Murphy Junior High School]] (175) |
| div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (229) | | div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (229) | ||
| div_c_champ_nats = 11th | | div_c_champ_nats = 11th | ||
| div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (246) | | div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (246) | ||
| div_c_runnerup_nats = 18th | | div_c_runnerup_nats = 18th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Spackenkill High School]] (265) |
}} | }} | ||
| 2012 = {{Strb row | | 2012 = {{Strb row | ||
Line 357: | Line 356: | ||
| div_b_runnerup = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (108) | | div_b_runnerup = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (108) | ||
| div_b_runnerup_nats = 14th | | div_b_runnerup_nats = 14th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[C.P. Weber Middle School]] (267) |
| div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (176) | | div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (176) | ||
| div_c_champ_nats = 7th | | div_c_champ_nats = 7th | ||
| div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (273) | | div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (273) | ||
| div_c_runnerup_nats = 16th | | div_c_runnerup_nats = 16th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Syosset High School]] (306) |
}} | }} | ||
| 2013 = {{Strb row | | 2013 = {{Strb row | ||
Line 369: | Line 368: | ||
| div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (148) | | div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (148) | ||
| div_b_runnerup_nats = 10th | | div_b_runnerup_nats = 10th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[R.C. Murphy Junior High School]] |
| div_c_champ = [[Ward Melville High School]] (147) | | div_c_champ = [[Ward Melville High School]] (147) | ||
| div_c_champ_nats = 5th | | div_c_champ_nats = 5th | ||
| div_c_runnerup = [[Fayetteville-Manlius High School]] (211) | | div_c_runnerup = [[Fayetteville-Manlius High School]] (211) | ||
| div_c_runnerup_nats = 8th | | div_c_runnerup_nats = 8th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Half Hollow Hills High School East]] (219) |
}} | }} | ||
| 2014 = {{Strb row | | 2014 = {{Strb row | ||
Line 381: | Line 380: | ||
| div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (106) | | div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (106) | ||
| div_b_runnerup_nats = 12th | | div_b_runnerup_nats = 12th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Howard Goff Middle School]] (209) |
| div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (158) | | div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (158) | ||
| div_c_champ_nats = 6th | | div_c_champ_nats = 6th | ||
| div_c_runnerup = [[Columbia High School]] (183) | | div_c_runnerup = [[Columbia High School]] (183) | ||
| div_c_runnerup_nats = 16th | | div_c_runnerup_nats = 16th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Half Hollow Hills High School East]] (279) |
}} | }} | ||
| 2015 = {{Strb row | | 2015 = {{Strb row | ||
Line 393: | Line 392: | ||
| div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (111) | | div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (111) | ||
| div_b_runnerup_nats = 14th | | div_b_runnerup_nats = 14th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[C.P. Weber Middle School]] (168) |
| div_c_champ = [[Columbia High School]] (203) | | div_c_champ = [[Columbia High School]] (203) | ||
| div_c_champ_nats = 14th | | div_c_champ_nats = 14th | ||
| div_c_runnerup = [[Fayetteville-Manlius High School]] (210) | | div_c_runnerup = [[Fayetteville-Manlius High School]] (210) | ||
| div_c_runnerup_nats = 7th | | div_c_runnerup_nats = 7th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Ward Melville High School]] (255) |
}} | }} | ||
| 2016 = {{Strb row | | 2016 = {{Strb row | ||
Line 405: | Line 404: | ||
| div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (143) | | div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (143) | ||
| div_b_runnerup_nats = 16th | | div_b_runnerup_nats = 16th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Howard Goff Middle School]] (256) |
| div_c_champ = [[Columbia High School]] (232) | | div_c_champ = [[Columbia High School]] (232) | ||
| div_c_champ_nats = 16th | | div_c_champ_nats = 16th | ||
| div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (254) | | div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (254) | ||
| div_c_runnerup_nats = 24th | | div_c_runnerup_nats = 24th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Fayetteville-Manlius High School]] (263) |
}} | }} | ||
| 2017 = {{Strb row | | 2017 = {{Strb row | ||
Line 417: | Line 416: | ||
| div_b_runnerup = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (152) | | div_b_runnerup = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (152) | ||
| div_b_runnerup_nats = 10th | | div_b_runnerup_nats = 10th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[R.C. Murphy Junior High School]] (224) |
| div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (173) | | div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (173) | ||
| div_c_champ_nats = 16th | | div_c_champ_nats = 16th | ||
| div_c_runnerup = [[Columbia High School]] (232) | | div_c_runnerup = [[Columbia High School]] (232) | ||
| div_c_runnerup_nats = 15th | | div_c_runnerup_nats = 15th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Ward Melville High School]] (281) |
}} | }} | ||
| 2018 = {{Strb row | | 2018 = {{Strb row | ||
Line 429: | Line 428: | ||
| div_b_runnerup = [[Howard Goff Middle School]] (150) | | div_b_runnerup = [[Howard Goff Middle School]] (150) | ||
| div_b_runnerup_nats = 19th | | div_b_runnerup_nats = 19th | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[R.C. Murphy Junior High School]] (152) |
| div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (162) | | div_c_champ = [[Fayetteville-Manlius High School]] (162) | ||
| div_c_champ_nats = 17th | | div_c_champ_nats = 17th | ||
| div_c_runnerup = [[Columbia High School]] (172) | | div_c_runnerup = [[Columbia High School]] (172) | ||
| div_c_runnerup_nats = 12th | | div_c_runnerup_nats = 12th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Ward Melville High School]] (186) |
}} | }} | ||
| 2019 = {{Strb row | | 2019 = {{Strb row | ||
Line 441: | Line 440: | ||
| div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (142) | | div_b_runnerup = [[Eagle Hill Middle School]] (142) | ||
| div_b_runnerup_nats = 22nd | | div_b_runnerup_nats = 22nd | ||
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Bay Academy]] (193) |
| div_c_champ = [[Columbia High School]] (96) | | div_c_champ = [[Columbia High School]] (96) | ||
| div_c_champ_nats = 11th | | div_c_champ_nats = 11th | ||
| div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (213) | | div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (213) | ||
| div_c_runnerup_nats = 18th | | div_c_runnerup_nats = 18th | ||
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Fayetteville-Manlius High School]] (236) |
}} | }} | ||
| 2020 = {{Strb row | | 2020 = {{Strb row | ||
Line 453: | Line 452: | ||
}} | }} | ||
| 2021 = {{Strb row | | 2021 = {{Strb row | ||
− | | div_b_champ = | + | | div_b_champ = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (72) |
− | | div_b_champ_nats = | + | | div_b_champ_nats = 10th |
− | | div_b_runnerup = | + | | div_b_runnerup = [[R.C. Murphy Junior High School]] (115) |
− | | div_b_runnerup_nats = | + | | div_b_runnerup_nats = 27th |
− | | div_b_third = | + | | div_b_third = [[Bay Academy]] (140) |
− | | div_c_champ = | + | | div_c_champ = [[Great Neck South High School]] (69) |
− | | div_c_champ_nats = | + | | div_c_champ_nats = 19th |
− | | div_c_runnerup = | + | | div_c_runnerup = [[Townsend Harris High School]] (123) |
− | | div_c_runnerup_nats = | + | | div_c_runnerup_nats = 25th |
− | | div_c_third = | + | | div_c_third = [[Ward Melville High School]] (153) |
}} | }} | ||
− | }} | + | |2022={{Strb row |
− | + | | div_b_champ = [[Bay Academy]] (174) | |
+ | | div_b_champ_nats = 18th | ||
+ | | div_b_runnerup = [[Scarsdale Middle School]] (201) | ||
+ | | div_b_runnerup_nats = 29th | ||
+ | | div_b_third = [[Howard L. Goff Middle School]] (224) | ||
+ | | div_c_champ = [[Ward Melville High School]] (176) | ||
+ | | div_c_champ_nats = 13th | ||
+ | | div_c_runnerup = [[Great Neck South High School]] (241) | ||
+ | | div_c_runnerup_nats = 18th | ||
+ | | div_c_third = [[Stuyvesant High School]] (286) | ||
+ | }} | ||
+ | |2023={{Strb row | ||
+ | | div_b_champ = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (161) | ||
+ | | div_b_champ_nats = 23rd | ||
+ | | div_b_runnerup = [[Seven Bridges Middle School]] (163) | ||
+ | | div_b_runnerup_nats = 13th | ||
+ | | div_b_third = [[Bay Academy]] (168) | ||
+ | | div_c_champ = [[Syosset High School]] (101) | ||
+ | | div_c_champ_nats = 12th | ||
+ | | div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (156) | ||
+ | | div_c_runnerup_nats = 19th | ||
+ | | div_c_third = [[Great Neck South High School]] (201) | ||
+ | }} | ||
+ | |2024={{Strb row | ||
+ | | div_b_champ = [[Seven Bridges Middle School]] (86) | ||
+ | | div_b_champ_nats = | ||
+ | | div_b_runnerup = [[Bay Academy]] (112) | ||
+ | | div_b_runnerup_nats = | ||
+ | | div_b_third = [[Paul J. Gelinas Junior High School]] (129) | ||
+ | | div_c_champ = [[Syosset High School]] (66) | ||
+ | | div_c_champ_nats = | ||
+ | | div_c_runnerup = [[Ward Melville High School]] (125) | ||
+ | | div_c_runnerup_nats = | ||
+ | | div_c_third = [[Great Neck South High School]] (203) | ||
+ | }}}} | ||
=== Complete State Results === | === Complete State Results === | ||
Overall NYS State Competition rankings: | Overall NYS State Competition rankings: | ||
Line 476: | Line 509: | ||
:[[Media:2004 NY B Results.pdf|2004]] | :[[Media:2004 NY B Results.pdf|2004]] | ||
:[[Media:StateResultsDivB08NY.pdf|2008]] | :[[Media:StateResultsDivB08NY.pdf|2008]] | ||
− | :[[Media: | + | :[[Media:BStateResults11NY.pdf|2011]] |
− | :[[Media: | + | :[[Media:BStateResults12NY.pdf|2012]] |
:[[Media:2014 NY B Results.pdf|2014]] | :[[Media:2014 NY B Results.pdf|2014]] | ||
:[[Media:2015 NY B Results.pdf|2015]] | :[[Media:2015 NY B Results.pdf|2015]] | ||
Line 485: | Line 518: | ||
:[[Media:2019 NY B Results.pdf|2019]] | :[[Media:2019 NY B Results.pdf|2019]] | ||
:2020 Cancelled | :2020 Cancelled | ||
+ | :[[Media:2021 NY B Results.pdf|2021]] | ||
+ | :[[Media:2022 NY B Results.pdf|2022]] | ||
+ | :[[Media:2023 NY B Results.pdf|2023]] | ||
==== Division C ==== | ==== Division C ==== | ||
:[[Media:2004 NY C Results.pdf|2004]] | :[[Media:2004 NY C Results.pdf|2004]] | ||
+ | :[[Media:2008 C New York State.pdf|2008]] | ||
:[[Media:CStateResults09NY.pdf|2009]] | :[[Media:CStateResults09NY.pdf|2009]] | ||
:[[Media:CStateResults10NY.pdf|2010]] | :[[Media:CStateResults10NY.pdf|2010]] | ||
Line 500: | Line 537: | ||
:[[Media:2019 NY C Results.pdf|2019]] | :[[Media:2019 NY C Results.pdf|2019]] | ||
:2020 Cancelled | :2020 Cancelled | ||
+ | :[https://docs.google.com/spreadsheets/d/1H_o4wdNViGHsDPd2cApEyuwwpc6oMOewM-wRN--i6-o/edit?usp=sharing 2021 Doc] | ||
+ | :[https://docs.google.com/spreadsheets/d/1SVWzctYMFhEmr2aQUHlMStvXfp9faHE4E3m1a8Mzzsw/edit?usp=sharing 2022 Doc] | ||
+ | :[[Media:2023 NY C Results.pdf|2023]] | ||
+ | :[[Media:2024-NYS-Div-C-State-Championships-Results.pdf|2024]] | ||
== Competitions == | == Competitions == | ||
Line 648: | Line 689: | ||
: [[Accompsett Middle School]] (A,B) | : [[Accompsett Middle School]] (A,B) | ||
: [[Babylon Middle School|Babylon]] | : [[Babylon Middle School|Babylon]] | ||
− | :[[Bay | + | :[[Bay Shore Middle School]] |
:[[Beach Street Middle School]] (A,B) | :[[Beach Street Middle School]] (A,B) | ||
:[[Bellport Middle School]] | :[[Bellport Middle School]] | ||
Line 673: | Line 714: | ||
:[[Tuckahoe Middle School]] | :[[Tuckahoe Middle School]] | ||
:[[Udall Road Middle School]] | :[[Udall Road Middle School]] | ||
− | :[[West Babylon | + | :[[West Babylon Junior High School]] |
:[[West Hollow Middle School]] | :[[West Hollow Middle School]] | ||
:[[William T. Rogers Middle School]] (A,B) | :[[William T. Rogers Middle School]] (A,B) | ||
Line 720: | Line 761: | ||
:[[Scarsdale Middle School]] (A,B,C) | :[[Scarsdale Middle School]] (A,B,C) | ||
:[[South Orangetown Middle School]] (A,B) | :[[South Orangetown Middle School]] (A,B) | ||
+ | :[[Seven Bridges Middle School]] (A,B,C) | ||
:[[Suffern Middle School]] (A,B) | :[[Suffern Middle School]] (A,B) | ||
:[[Tuckahoe Middle School]] (A,B) | :[[Tuckahoe Middle School]] (A,B) | ||
Line 725: | Line 767: | ||
:[[Yonkers High School]] | :[[Yonkers High School]] | ||
− | ==== Mid-Hudson ==== | + | ==== Mid-Hudson==== |
:[[C. J. Hooker Middle School]] (A,B) | :[[C. J. Hooker Middle School]] (A,B) | ||
:[[Downsville Middle School]] | :[[Downsville Middle School]] | ||
Line 743: | Line 785: | ||
:[[Washingtonville Middle School]] | :[[Washingtonville Middle School]] | ||
− | ==== [[Mid-State Regional|Mid-State]] ==== | + | ====[[Mid-State Regional|Mid-State]]==== |
:[[Bishop Ludden Junior High School]] | :[[Bishop Ludden Junior High School]] | ||
:[[Boynton Middle School]] (A,B) | :[[Boynton Middle School]] (A,B) | ||
Line 776: | Line 818: | ||
:[[Whitesboro Middle School]] | :[[Whitesboro Middle School]] | ||
− | ==== Midwestern ==== | + | ==== Midwestern==== |
:[[A. D. Oliver Middle School]] | :[[A. D. Oliver Middle School]] | ||
:[[Albion Middle School]] | :[[Albion Middle School]] | ||
Line 798: | Line 840: | ||
:[[Willink Middle School]] | :[[Willink Middle School]] | ||
− | ==== [[New York City Regional|New York City]] ==== | + | ====[[New York City Regional|New York City]]==== |
:[[A. Fantis Parochial School]] | :[[A. Fantis Parochial School]] | ||
:[[Bay Academy]] | :[[Bay Academy]] | ||
Line 824: | Line 866: | ||
:[[William Cowper Middle School]] | :[[William Cowper Middle School]] | ||
− | ==== Southern Tier ==== | + | ====Southern Tier==== |
:[[Chenango Forks Middle School]] | :[[Chenango Forks Middle School]] | ||
:[[Horseheads Middle School]] | :[[Horseheads Middle School]] | ||
Line 831: | Line 873: | ||
:[[Seton Catholic Central Middle School]] (A,B) | :[[Seton Catholic Central Middle School]] (A,B) | ||
− | ==== [[Western Long Island Regional|Western Long Island]] ==== | + | ==== [[Western Long Island Regional|Western Long Island]]==== |
:[[Baldwin Middle School]] | :[[Baldwin Middle School]] | ||
:[[Berner Middle School]] (1,2) | :[[Berner Middle School]] (1,2) | ||
Line 847: | Line 889: | ||
:[[Howitt Middle School]] | :[[Howitt Middle School]] | ||
:[[Island Trees Middle School]] (1,2) | :[[Island Trees Middle School]] (1,2) | ||
+ | :Jericho Middle School (1,2) | ||
:[[Locust Valley Middle School]] (1,2) | :[[Locust Valley Middle School]] (1,2) | ||
:[[Manhasset Middle School]] | :[[Manhasset Middle School]] | ||
Line 860: | Line 903: | ||
:[[St. Martin de Porres School]] (1,2) | :[[St. Martin de Porres School]] (1,2) | ||
:[[St. Mary's Elementary School]] | :[[St. Mary's Elementary School]] | ||
− | :[[ | + | :[[Harry B. Thompson Middle School]] |
:[[Weber Middle School]] | :[[Weber Middle School]] | ||
:[[Westbury Middle School]] (1,2) | :[[Westbury Middle School]] (1,2) | ||
:[[Wisdom Lane Middle School]] (1,2) | :[[Wisdom Lane Middle School]] (1,2) | ||
− | === Division C === | + | ===Division C=== |
− | ==== [[Adirondack Regional|Adirondack]] ==== | + | ====[[Adirondack Regional|Adirondack]]==== |
:[[Carthage High School]] | :[[Carthage High School]] | ||
:[[Chateaugay High School]] | :[[Chateaugay High School]] | ||
:[[Chazy High School]] | :[[Chazy High School]] | ||
:[[Clifton-Fine High School]] | :[[Clifton-Fine High School]] | ||
+ | :[[Keene Central School|Keene Central School (A, B)]] | ||
:[[Lake Placid High School]] | :[[Lake Placid High School]] | ||
:[[Madrid-Waddington High School]] | :[[Madrid-Waddington High School]] | ||
Line 879: | Line 923: | ||
:[[Watertown High School (New York)|Watertown High School]] | :[[Watertown High School (New York)|Watertown High School]] | ||
− | ==== Capital District ==== | + | ====Capital District==== |
:[[Ballston Spa High School]] | :[[Ballston Spa High School]] | ||
:[[Berlin High School]] | :[[Berlin High School]] | ||
Line 901: | Line 945: | ||
:[[Watervliet High School]] | :[[Watervliet High School]] | ||
− | ==== [[Eastern Long Island]] ==== | + | ====[[Eastern Long Island]]==== |
:[[Bayport Blue Point High School]] (A,B) | :[[Bayport Blue Point High School]] (A,B) | ||
:[[Bayshore High School]] (A,B,C) | :[[Bayshore High School]] (A,B,C) | ||
Line 920: | Line 964: | ||
:[[Northport High School]] (A,B) | :[[Northport High School]] (A,B) | ||
:[[Port Jefferson High School]] (A,B) | :[[Port Jefferson High School]] (A,B) | ||
+ | :[[Riverhead High School]] | ||
:[[Sachem North High School]] | :[[Sachem North High School]] | ||
:[[Sayville High School]] | :[[Sayville High School]] | ||
Line 932: | Line 977: | ||
:[[West Islip High School]] | :[[West Islip High School]] | ||
− | ==== [[Lake Erie/Niagara Regional|Lake Erie-Niagara]] ==== | + | ====[[Lake Erie/Niagara Regional|Lake Erie-Niagara]] ==== |
:[[Alden High School]] | :[[Alden High School]] | ||
:[[Amherst Central School]] | :[[Amherst Central School]] | ||
Line 955: | Line 1,000: | ||
:[[Williamsville South High School]] | :[[Williamsville South High School]] | ||
− | ==== Lower Hudson ==== | + | ====Lower Hudson ==== |
:[[Scarsdale High School]] | :[[Scarsdale High School]] | ||
:[[New Rochelle High School]] | :[[New Rochelle High School]] | ||
Line 969: | Line 1,014: | ||
:[[Yorktown High School]] | :[[Yorktown High School]] | ||
− | ==== Mid-Hudson ==== | + | ====Mid-Hudson==== |
:[[Arlington High School]] | :[[Arlington High School]] | ||
:[[Ellenville High School]] | :[[Ellenville High School]] | ||
Line 995: | Line 1,040: | ||
:[[Wallkill High School]] | :[[Wallkill High School]] | ||
− | ==== [[Mid-State Regional|Mid-State]] ==== | + | ====[[Mid-State Regional|Mid-State]]==== |
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
:[[Altmar-Parish-Williamstown High School]] | :[[Altmar-Parish-Williamstown High School]] | ||
:[[Baldwinsville High School]] | :[[Baldwinsville High School]] | ||
+ | :[[Bishop Ludden Junior-Senior High School]] (1,2) | ||
+ | :[[Camden High School]] | ||
+ | :[[Canastota High School]] | ||
+ | :[[Carthage Senior High School]] | ||
+ | :[[Cato-Meridian High School]] | ||
+ | :[[Chittenango High School]] (1,2) | ||
+ | :[[Christian Brothers Academy]] (1,2) | ||
+ | :[[Cicero-North Syracuse High School]] (1,2) | ||
:[[Clinton High School (New York)|Clinton High School]] (1,2) | :[[Clinton High School (New York)|Clinton High School]] (1,2) | ||
− | :[[Cortland High School]] | + | :[[Cortland Junior-Senior High School]] |
:[[East Syracuse-Minoa High School]] | :[[East Syracuse-Minoa High School]] | ||
− | :[[Fabius-Pompey Middle School-High School | + | :[[Fabius-Pompey Middle School-High School]] |
+ | :[[Faith Heritage School]] | ||
+ | :[[Fayetteville-Manlius High School]] (1,2) | ||
+ | :[[Henninger High School]] | ||
+ | :[[Homer Senior High School]] | ||
+ | :[[Jamesville-Dewitt High School]] (1,2,3) | ||
:[[Jordan-Elbridge High School]] (1,2) | :[[Jordan-Elbridge High School]] (1,2) | ||
− | :[[ | + | :[[Liverpool High School]] (1,2) |
+ | :[[Manlius Pebble Hill High School]] | ||
:[[Marcellus High School]] | :[[Marcellus High School]] | ||
− | :[[ | + | :[[Morrisville-Eaton High School]] |
− | :[[ | + | :[[New Hartford Senior High School]] |
+ | :[[Oneida High School]] (1,2) | ||
:[[Red Creek High School]] | :[[Red Creek High School]] | ||
:[[Solvay High School]] | :[[Solvay High School]] | ||
:[[Syracuse Academy of Science]] | :[[Syracuse Academy of Science]] | ||
− | :[[ | + | :[[Whitesboro High School]] (1,2) |
− | :[[ | + | Retired |
− | :[[ | + | :[[Mexico High School]] |
+ | :[[Paul V. Moore High School]] (1,2) | ||
:[[Dryden High School]] | :[[Dryden High School]] | ||
− | |||
:[[Fowler High School (New York)|Fowler High School]] | :[[Fowler High School (New York)|Fowler High School]] | ||
:[[LaFayette High School]] | :[[LaFayette High School]] | ||
− | |||
− | |||
:[[Nottingham High School]] | :[[Nottingham High School]] | ||
− | |||
:[[Westhill High School]] | :[[Westhill High School]] | ||
− | |||
− | |||
:[[Cazenovia High School]] | :[[Cazenovia High School]] | ||
:[[Central Square High School]] | :[[Central Square High School]] | ||
Line 1,037: | Line 1,085: | ||
:[[Fulton High School (New York)|Fulton High School]] | :[[Fulton High School (New York)|Fulton High School]] | ||
− | ==== Midwestern ==== | + | ====Midwestern==== |
:[[Brighton High School (New York)|Brighton High School]] (A,B) | :[[Brighton High School (New York)|Brighton High School]] (A,B) | ||
:[[Webster Schroeder High School]] (A,B) | :[[Webster Schroeder High School]] (A,B) | ||
Line 1,059: | Line 1,107: | ||
:[[Greece Arcadia High School]] | :[[Greece Arcadia High School]] | ||
− | ==== [[Nassau East Regional|Nassau East]] ==== | + | ====[[Nassau East Regional|Nassau East]]==== |
:[[Sanford H. Calhoun High School]] (1,2,3) | :[[Sanford H. Calhoun High School]] (1,2,3) | ||
:[[Division Avenue Senior High School]] (1,2,3) | :[[Division Avenue Senior High School]] (1,2,3) | ||
Line 1,080: | Line 1,128: | ||
:[[The Wheatley School]] (1,2) | :[[The Wheatley School]] (1,2) | ||
− | ==== [[Nassau West Regional|Nassau West]] ==== | + | ====[[Nassau West Regional|Nassau West]]==== |
:[[Baldwin High School]] | :[[Baldwin High School]] | ||
:[[H. Frank Carey High School]] | :[[H. Frank Carey High School]] | ||
Line 1,101: | Line 1,149: | ||
:[[Saint Mary's High School]] | :[[Saint Mary's High School]] | ||
− | ==== [[New York City East Regional|New York City | + | ==== [[New York City East Regional|New York City South]] ==== |
:[[Al-Noor School]] | :[[Al-Noor School]] | ||
:[[Archbishop Molloy High School]] | :[[Archbishop Molloy High School]] | ||
Line 1,131: | Line 1,179: | ||
:[[United Nations International School]] | :[[United Nations International School]] | ||
− | ==== [[New York City West Regional|New York City | + | ==== [[New York City West Regional|New York City North]]==== |
:[[Collegiate School]] | :[[Collegiate School]] | ||
:[[Fiorello H. LaGuardia High School]] | :[[Fiorello H. LaGuardia High School]] | ||
Line 1,151: | Line 1,199: | ||
:[[Trinity School]] | :[[Trinity School]] | ||
− | ==== Southern Tier ==== | + | ====Southern Tier==== |
:[[Maine-Endwell High School]] | :[[Maine-Endwell High School]] | ||
:[[Tioga Central High School]] | :[[Tioga Central High School]] | ||
Line 1,158: | Line 1,206: | ||
:No Information Available for other teams | :No Information Available for other teams | ||
− | == External Links == | + | == External Links== |
{{Tournaments of New York}} | {{Tournaments of New York}} | ||
− | [[Category: | + | [[Category:States]] |
Latest revision as of 00:52, 10 April 2024
New York | |
---|---|
General Information | |
Member of SO since | 1985 |
Total teams | 573 ( 18.63% 2021 to 2022) |
Division B Champion | Seven Bridges Middle School |
Division C Champion | Syosset High School |
State Tournament Location | Div. B: East Syracuse Minoa Central HS, Div. C: Le Moyne College |
Website | newyorkscioly |
New York is a member state of Science Olympiad in the Northeast United States. The state was one of the earliest to join Science Olympiad, having started in 1985, the year of the first national tournament. Since then, participation in the state has grown quickly and hundred of teams now participate in competitions throughout the state. Typically, the state has over ten regional tournaments in each division. Two teams will typically advance to the national tournament from the state tournament in each division.
There are various levels of invitational and regional tournaments throughout the state. Notable invitationals in the state include the LISO Invitational and Cornell Invitational, from which teams from various states will often come to attend.
History
- New York has the 3rd highest number of secondary school teams according to the participation map on the SOINC website.
- The Division B State Competition had been held at SUNY Ulster after a string of competitions at SUNY New Paltz, but for the 2012-13 year, the competition was held at Syracuse University. In 2013-14, the competition was held at Arcadia High School, in Greece, Rochester. Since 2015, the Division B State Competition has been held at East-Syracuse Minoa High School, in Syracuse.
- The Division C State Competition was held at West Point Military Academy for years, but due to construction at West Point, it was held at Canisius College for the 2011-12 season and at Monroe-Woodbury High School for the 2012-13 season, after which it was scheduled to return to West Point. In the 2013-14 season, the state competition took place at Kellenberg Memorial High School in Uniondale. Since 2015, it has been held at Le Moyne College, in Syracuse.
- Fayetteville-Manlius High School is the only team from New York in either division to win a national title, which they accomplished at Juniata College in 2004.
Past State Champions
This is a record of the past state champions and runners up, and their respective places at the national competition, if applicable. Scores at the state competition may be shown in parentheses.
Complete State Results
Overall NYS State Competition rankings:
- Div B 2016 PDF & 2016 Excel File
- Div C 2016 PDF & 2016 Excel File
Specific results for some years are below:
Division B
Division C
- 2004
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
- 2020 Cancelled
- 2021 Doc
- 2022 Doc
- 2023
- 2024
Competitions
Invitationals
Division B
- LISO B/C-CANCELLED FOR 2020-2021 school year
- Cornell-Date: TBD; Location: Cornell University, Ithaca
Division C
- Cornell-Date: TBD; Location: Cornell University, Ithaca
- Fayetteville-Manlius-Date: TBD; Location: Fayetteville-Manlius High School, Manlius
- Lake Erie Niagara-Date: December 7th, 2019; Location: Buffalo State College, Buffalo
- LISO B/C-CANCELLED FOR 2020-2021 school year
- Columbia-Date: TBD; Location: Columbia High School, East Greenbush
Regional Competitions
Divison B
Currently, there are 11 Regionals for Div B. (name, city; date):
- Adirondack-Plattsburgh High School, Plattsburgh; March 6, 2021
- Capital-TBD; March 6, 2021
- Eastern Long Island-Candlewood Middle School, Dix Hills; March 6, 2021
- Lake Erie-Niagara-St. Joseph's Collegiate Institute, Buffalo; March 6, 2021
- Lower Hudson-Scarsdale Middle School, Scarsdale; March 6, 2021
- Mid Hudson-Monroe-Woodbury Middle School, Central Valley; March 6, 2021
- Midstate-North Syracuse Junior High School, North Syracuse; March 6, 2021
- Midwestern-St. John Fisher College, Rochester; March 6, 2021
- New York City-Grover Cleveland High School, Ridgewood; March 6, 2021
- Southern Tier-Maine-Endwell Middle School, Endwell; March 6, 2021
- Western Long Island-Syosset High School, Syosset; March 6, 2021
New York State B Division Regional Information
Division C
Currently, there are 13 Regionals for Div C. (name, city; date):
- Adirondack-Plattsburgh High School, Plattsburgh; February 6, 2021
- Capital-TBD; February 6, 2021
- Eastern Long Island-Hauppauge High School, Hauppauge; February 6, 2021
- Lake Erie-Niagara-Buffalo State College, Buffalo; February 6, 2021
- Lower Hudson-Byram Hills High School, Armonk; February 6, 2021
- Mid Hudson-John Jay High School, Hopewell Junction; February 6, 2021
- Midstate-LeMoyne College, Syracuse; February 6, 2021
- Midwestern-SUNY Brockport, Brockport; February 6, 2021
- Nassau East-Division Avenue High School, Levittown; February 6, 2021
- Nassau West-Kellenberg Memorial High School, Uniondale; February 6, 2021
- New York City South-Grover Cleveland High School, Queens; February 6, 2021
- New York City North-The Bronx High School of Science, Bronx; February 6, 2021
- Southern Tier-Maine-Endwell Middle School, Endwell; February 6, 2021
New York State C Division Regional Information
State Competition
Division B
- 2021 Location: (Remote)
- Date: April 17, 2021-Competition Information
Division C
- 2021 Location: (Remote)
- Date: March 13, 2021-Competition Information
Trial Events
New York ran two trial events for each division each year, until the 2018 season. Beginning in 2018, New York has run three events shared between both divisions, none of which count towards team score.
2018 | Duct Tape Challenge | Parasitology | Science Quiz Bowl |
2019 | Duct Tape Challenge | Parasitology | Science Quiz Bowl |
2020 | Green Generation | Science Quiz Bowl | Solar Power |
Teams
The brackets are used to provide links to the team pages. The goal is that over time, every team will have a wiki as well. You can see that New York has the most teams. Please note that a large number of teams are still missing.
Note: the parenthesizes on the right side of some team names indicate that the school sends more than one team to the competition. It does not indicate division.
Division B
Adirondack
- Carthage Middle School
- Chateaugay Central Middle School
- Lake Placid Middle School
- Long Lake Middle School
- Lowville Central Middle School
- Northeastern Clinton Middle School
- Plattsburgh Middle School
- Potsdam Middle School
- Thousand Islands Middle School
Capital District
- All Saints Catholic School
- Ballston Spa Middle School
- Cooperstown Central Middle School
- Howard L. Goff Middle School
- HENAA Homeschool
- Maple Grove Middle School
- New Lebanon Junior Middle School
- Onteora Middle School
- Richard H. O'Rourke Middle School
- Ravena-Coeymans-Selkirk Middle School
- Roxbury Middle School
- Scotia-Glenville Middle School
- South Kortright Middle School
Eastern Long Island
- Accompsett Middle School (A,B)
- Babylon
- Bay Shore Middle School
- Beach Street Middle School (A,B)
- Bellport Middle School
- Brentwood Middle School
- Candlewood Middle School (A,B)
- Commack Middle School
- Copiague Middle School
- East Northport Middle School
- Paul J. Gelinas Junior High School (A,B,C)
- Great Hollow Middle School
- Hauppauge Middle School
- Islip Middle School
- James Wilson Young Middle School
- Long Island School for the Gifted
- Nesaquake Middle School (A,B)
- Northport Middle School
- Port Jefferson Middle School (A,B,C)
- R.C. Murphy Junior High School (A,B,C)
- Smithtown Middle School
- Southampton Middle School
- Springs Middle School (A,B)
- Stimson Middle School
- St. Philip & James Middle School
- Tuckahoe Middle School
- Udall Road Middle School
- West Babylon Junior High School
- West Hollow Middle School
- William T. Rogers Middle School (A,B)
Lake Erie-Niagara
- Amherst Middle School
- Buffalo Academy of Science
- Casey Middle School
- Chautauqua Lake Middle School
- City Honor Middle School
- Hamburg Middle School
- Heim Middle School
- International Preparatory School at Grover
- Lancaster Middle School
- Lovejoy Discovery School
- Math, Science and Technology Preparatory School
- Mill Middle School
- Nichols School
- Orchard Park Middle School
- St. Gregory the Great School (White, Red)
- St. Mary's Elementary
- The Park School of Buffalo
- Transit Middle School
- Veronica Connor Middle School
- West Seneca Middle School
Lower Hudson
- Alexander Hamilton Middle School
- Ardsley Middle School
- A. MacArthur Barr Middle School (A,B)
- Bronxville Middle School (A,B)
- Fox Lane Middle School
- Hackley School
- Hommocks Middle School
- H.C. Crittenden Middle School (A,B)
- Irvington Middle School
- Isaac Young Middle School
- John Jay Middle School
- Louis M. Klein Middle School
- Museum Middle School
- Nyack Middle School
- Pearls Hawthorne School
- Pelham Middle School
- Pleasantville Middle School (A,B)
- Rye Country Day School
- Scarsdale Middle School (A,B,C)
- South Orangetown Middle School (A,B)
- Seven Bridges Middle School (A,B,C)
- Suffern Middle School (A,B)
- Tuckahoe Middle School (A,B)
- Westlake Middle School
- Yonkers High School
Mid-Hudson
- C. J. Hooker Middle School (A,B)
- Downsville Middle School
- Fallsburg Middle School
- Heritage Middle School
- Highland Middle School
- Hudson Valley Consortium
- Marlboro Middle School
- M. Clifford Miller Middle School
- Monroe-Woodbury Middle School
- New Paltz Middle School
- Orville Todd Middle School
- Poughkeepsie Middle School (A,B)
- Robert Kaiser Middle School
- Roundout Valley Middle School
- Van Wyck Middle School (1,2)
- Washingtonville Middle School
Mid-State
- Bishop Ludden Junior High School
- Boynton Middle School (A,B)
- Canastota Middle School
- Chesnut Hill Middle School
- Christian Brothers Academy
- Chittenango Middle School
- Cortland Middle School
- Driver Middle School
- Dryden Middle School
- Eagle Hill Middle School
- Fabius-Pompey Middle School
- Faith Heritage School
- Gillitte Road Middle School
- Jamesville-Dewitt Middle School
- John F. Kennedy Middle School
- Jordan-Elbridge Middle School
- LaFayette Middle School
- Marcellus Middle School (A,B)
- North Syracuse Middle School (Blue,Green)
- Oneida Middle School
- Onondaga Hill Middle School
- Pine Grove Middle School
- Ralph Perry Junior High School
- Red Creek Middle School
- Roxboro Road Middle School
- Sandy Creek Middle School (A,B)
- Soule Road Middle School
- Syracuse Academy of Science
- Tully Junior High School
- Wellwood Middle School
- Whitesboro Middle School
Midwestern
- A. D. Oliver Middle School
- Albion Middle School
- Armstrong Middle School
- Barker Road Middle School (Maroon,Gold)
- Bay Trail Middle School (White,Red)
- Burger Middle School
- Calkins Road Middle School (Gold,Blue)
- East Rochester Middle School
- Honeoye Falls-Lima Middle School
- Livonia Middle School
- Lyndonville Middle School
- Martha Brown Middle School
- Merton Williams Middle School
- Penn Yan Middle School
- Rochester Academy Charter School
- Sodus Middle School
- Spry Middle School(Gold,Blue,Silver)
- Thomas Middle School
- Twelve Corners Middle School
- Willink Middle School
New York City
- A. Fantis Parochial School
- Bay Academy
- Bleeker Middle School
- Brooklyn Amity School
- CIS
- Collegiate School (Orange,Blue)
- Cunningham Middle School
- Dimitrios & Georgia Kaloidis Parochial School
- Dwight Middle School
- Dyker Heights Middle School
- Hellenic Classical Charter School
- Hewitt School
- Horace Mann Middle School
- John Ericsson Middle School
- Niles Middle School
- Pasteur Middle School
- Razi School
- Renaissance Middle School
- Ryan Middle School
- Russel Sage Middle School
- Simon Baruch Middle School
- St. Ignatius Loyola
- Sunset Park Prep
- William Cowper Middle School
Southern Tier
- Chenango Forks Middle School
- Horseheads Middle School
- Johnson City Middle School
- Maine Endwell Middle School
- Seton Catholic Central Middle School (A,B)
Western Long Island
- Baldwin Middle School
- Berner Middle School (1,2)
- Brother Joseph C. Fox Latin School
- Carle Place Middle School
- Clarke (W.T.) Middle School
- C.P. Weber Middle School (1,2)
- Finley (R.M.) Middle School
- Garden City Middle School (1,2)
- Great Neck North Middle School
- Great Neck South Middle School (1,2)
- Hereber (Howard T.) Middle School
- Herricks Middle School (1,2)
- Hicksville Middle School
- Howitt Middle School
- Island Trees Middle School (1,2)
- Jericho Middle School (1,2)
- Locust Valley Middle School (1,2)
- Manhasset Middle School
- Merrick Valley Middle School
- Mineola Middle School
- New Hyde Park Mem. Junior High School (1,2)
- Plainview-O. Bethpage Middle School
- Roslyn Middle School (1,2)
- J. E. Salk Middle School (1,2,3,4)
- Seaford Middle School
- South Side Middle School
- South Woods Middle School (1,2)
- St. Martin de Porres School (1,2)
- St. Mary's Elementary School
- Harry B. Thompson Middle School
- Weber Middle School
- Westbury Middle School (1,2)
- Wisdom Lane Middle School (1,2)
Division C
Adirondack
- Carthage High School
- Chateaugay High School
- Chazy High School
- Clifton-Fine High School
- Keene Central School (A, B)
- Lake Placid High School
- Madrid-Waddington High School
- Norwood-Norfolk High School
- Plattsburgh High School
- Potsdam High School
- Watertown High School
Capital District
- Ballston Spa High School
- Berlin High School
- Bethlehem Central High School
- Burnt Hills-Ballston Lake High School
- Colonie High School
- Columbia High School (A,B)
- Cooperstown High School
- Galway High School
- Hunter-Tannersville High School
- Maple Hill High School
- Mohonasen High School
- Niskayuna High School (A,B)
- Ravena-Coeymans-Selkirk High School (A,B)
- Roxbury High School
- Schalmont High School
- Schenectady High School
- Scotia-Glenville High School
- Shaker High School (A,B)
- Voorheesville High School
- Watervliet High School
Eastern Long Island
- Bayport Blue Point High School (A,B)
- Bayshore High School (A,B,C)
- Brentwood Freshmen Center
- Brentwood High School (A,B,C)
- Commack High School (A,B)
- Connequot High School
- Elwood John Glenn High School
- Half Hollow Hills High School East (A,B,C)
- Half Hollow Hills West High School (A,B)
- Hampton Bays High School
- Harborfields High School (A,B)
- Hauppauge High School
- Islip High School (A,B,C)
- Kings Park High School (A,B)
- Longwood High School
- Lindenhurst High School (No longer compete)
- Northport High School (A,B)
- Port Jefferson High School (A,B)
- Riverhead High School
- Sachem North High School
- Sayville High School
- Southampton High School (No longer compete)
- Smithtown East High School (A,B)
- Smithtown West High School (A,B)
- St. Anthony's High School
- Walt Whitman High School (No longer competes)
- Walter O'Connell (Copiague) High School
- Ward Melville High School (A,B,C)
- West Babylon High School (A,B,C)
- West Islip High School
Lake Erie-Niagara
- Alden High School
- Amherst Central School
- Canisius High School
- Charter School for Applied Technology
- Chautaqua Lake High School
- City Honors School
- Clarence High School
- Depew High School
- Hamburg High School
- Lancaster High School
- Nichols School
- North Tonawanda High School
- Saint Gregory the Great School
- St. Joseph's Collegiate Institute
- Saint Mary's of Lancaster
- Springville Griffith Institute
- Starpoint High School
- The Buffalo Seminary
- Williamsville East High School
- Williamsville North High School
- Williamsville South High School
Lower Hudson
- Scarsdale High School
- New Rochelle High School
- Ardsley High School
- Bryam Hills High School
- Clarkson South High School
- Dobbs Ferry High School
- Fox Lane High School
- Horace Greeley High School
- Nyack High School
- Pelham Memorial High School
- Suffern High School
- Yorktown High School
Mid-Hudson
- Arlington High School
- Ellenville High School
- Fallsburg High School
- Goshen High School
- Highland High School
- John Jay High School
- Roy C. Ketcham High School
- Kingston High School (A,B)
- Liberty Central High School
- Mahopac High School
- Marlboro High School
- Monroe-Woodbury High School
- The Mount Academy
- New Paltz High School
- Onteora High School
- Pearl River High School
- Port Jervis High School
- Poughkeepsie High School (A,B,C)
- Red Hook High School
- Rondout Valley High School
- Spackenkill High School
- Sidney High School
- Valley Central High School (A,B)
- Wallkill High School
Mid-State
- Altmar-Parish-Williamstown High School
- Baldwinsville High School
- Bishop Ludden Junior-Senior High School (1,2)
- Camden High School
- Canastota High School
- Carthage Senior High School
- Cato-Meridian High School
- Chittenango High School (1,2)
- Christian Brothers Academy (1,2)
- Cicero-North Syracuse High School (1,2)
- Clinton High School (1,2)
- Cortland Junior-Senior High School
- East Syracuse-Minoa High School
- Fabius-Pompey Middle School-High School
- Faith Heritage School
- Fayetteville-Manlius High School (1,2)
- Henninger High School
- Homer Senior High School
- Jamesville-Dewitt High School (1,2,3)
- Jordan-Elbridge High School (1,2)
- Liverpool High School (1,2)
- Manlius Pebble Hill High School
- Marcellus High School
- Morrisville-Eaton High School
- New Hartford Senior High School
- Oneida High School (1,2)
- Red Creek High School
- Solvay High School
- Syracuse Academy of Science
- Whitesboro High School (1,2)
Retired
- Mexico High School
- Paul V. Moore High School (1,2)
- Dryden High School
- Fowler High School
- LaFayette High School
- Nottingham High School
- Westhill High School
- Cazenovia High School
- Central Square High School
- Phoenix High School
- Mynderse Academy High School
- Fulton High School
Midwestern
- Brighton High School (A,B)
- Webster Schroeder High School (A,B)
- Webster Thomas High School
- East Rochester High School
- Livonia High School
- Pittsford Mendon High School
- Brockport High School
- Batvia High School
- Pittsford Sutherland High School
- Wayne High School
- Kendall High School
- Penfield High School
- Sodus High School
- Hilton High School
- Churchville-Chili High School
- Palmyra-Macedon High School
- Fairport High School
- Rochester Academy Charter School
Retired
Nassau East
- Sanford H. Calhoun High School (1,2,3)
- Division Avenue Senior High School (1,2,3)
- Farmingdale High School (1,2,3)
- Friends Academy (1,2)
- General D. MacArthur Senior High School (1,2)
- Hicksville High School (1,2,3)
- Holy Trinity Diocesan High School (1,2)
- Island Trees High School (1,2)
- Jericho High School (1,2,3,4)
- John F. Kennedy High School (1,2)
- Locust Valley High School
- Massapequa High School
- Plainview-Old Bethpage John F. Kennedy High School (1,2,3)
- Seaford Senior High School
- St. Dominic High School
- Syosset High School (1,2,3)
- W. Tresper Clarke High School
- Wantagh High School (1,2,3)
- The Wheatley School (1,2)
Nassau West
- Baldwin High School
- H. Frank Carey High School
- Chaminade High School (1,2,3)
- Floral Park Memorial High School
- Freeport High School
- Great Neck North High School (1,2)
- Great Neck South High School (1,2,3)
- Garden City High School
- Herricks High School (1,2,3)
- George W. Hewlett High School
- Kellenberg Memorial High School (1,2,3)
- Lynbrook High School (1,2)
- Manhasset High School (1,2,3)
- New Hyde Park Memorial High School (1,2)
- Roslyn High School (1,2)
- Sacred Heart Academy (1,2,3)
- Paul D. Schreiber High School
- Sewanhaka High School
- Saint Mary's High School
New York City South
- Al-Noor School
- Archbishop Molloy High School
- Bard High School Early College
- Benjamin N. Cardozo High School
- Brooklyn Amity School
- Brooklyn Technical High School
- EPIC High School
- Forest Hills High School
- Francis Lewis High School
- Franklin D. Roosevelt High School
- Grace Church School
- Grover Cleveland High School
- John Bowne High School
- Leon M. Goldstein High School
- Midwood High School
- New Explorations into Science, Technology and Math
- New Utrecht High School
- Poly Prep Country Day School
- Robert F. Wagner, Jr. Secondary School for Arts and Technology
- Saint Ann's School
- St. Francis Preparatory School
- Staten Island Academy
- Staten Island Technical High School
- Stuyvesant High School
- Susan Wagner High School
- Thomas A. Edison Career and Technical Education High School
- Townsend Harris High School
- United Nations International School
New York City North
- Collegiate School
- Fiorello H. LaGuardia High School
- Horace Mann School
- The High School for Math, Science & Engineering
- Hunter College High School
- Loyola School
- Marymount School of New York
- Regis High School
- Riverdale Kingsbridge Academy
- The American Dream School
- The Birch Wathen Lenox School
- The Bronx High School of Science
- The Calhoun School
- The Hewitt School
- The Spence School
- Trevor Day School
- New Utrecht High School
- Trinity School
Southern Tier
- Maine-Endwell High School
- Tioga Central High School
- Union-Endicott High School
- Vestal High School
- No Information Available for other teams