Difference between revisions of "New York"
Astroknight (talk | contribs) |
Astroknight (talk | contribs) |
||
Line 162: | Line 162: | ||
:[[Media:CStateResults12NY.pdf|2012]] | :[[Media:CStateResults12NY.pdf|2012]] | ||
:[[Media:CStateResults13NY.pdf|2013]] | :[[Media:CStateResults13NY.pdf|2013]] | ||
− | :[[ | + | :[[Media:CStateResults14NY.pdf|2014]] |
==Competitions== | ==Competitions== |
Revision as of 16:05, 17 March 2014
Since joining the Science Olympiad organization in 1985, New York has boasted the greatest school participation throughout the country, having upwards of six hundred teams participate in its regional competitions. The state is divided into eleven regions for each division, which feed into a state competitions in early March for Division C and mid to late April for Division B.
New York | |
---|---|
General Information | |
Member of SO since | 1985 |
Total teams | 564 |
Division B Champion | Paul J. Gelinas Junior High School |
Division C Champion | Fayetteville-Manlius High School |
State Tournament Location | Division B: Greece-Arkadia High School
Division C: Kellenberg Memorial High School |
Website | newyorkscioly |
History
- New York has the greatest number of teams according to the participation in SO map on the soinc website.
- The Division B State Competition has recently been held at SUNY Ulster after a string of competitions at SUNY New Paltz, but for the 2012-13 year, the competition will be held at Syracuse University.
- The Division C State Competition is normally held at West Point Military Academy, but due to construction at West Point, it was held at Canisius College for the 2011-12 season and at Monroe-Woodbury High School for the 2012-13 season, after which it was scheduled to return to West Point. However in the 2013-14 season it is instead going to Kellenberg Memorial High School in Uniondale
- Fayetteville-Manlius High School is the only team from New York in either division to win a national title, which they accomplished at Juniata College in 2004.
Past State Champions
This is a record of the past state champions and runners up, and their respective places at the national competition, if applicable. Scores at the state competition may be shown in parentheses.
Division B
Year | Div B Champion | Champ Nats Place | Div B Runner-up | Runner-up Nats Place | Div B 3rd place |
---|---|---|---|---|---|
1988 | |||||
1989 | |||||
1990 | North Syracuse | ||||
1991 | North Syracuse | Christian Brothers Academy | |||
1992 | C.P. Weber | North Syracuse | Christian Brothers Academy | ||
1993 | C.P. Weber | North Syracuse | C.J. Hooker | ||
1994 | C.P. Weber | 3 | Maine-Endwell | 14 | C.J. Hooker |
1995 | Roxbury Central | 25 | Maine-Endwell | 17 | C.J. Hooker |
1996 | Maine-Endwell | 9 | North Syracuse | 16 | C.J. Hooker |
1997 | Maine-Endwell | 13 | C.J. Hooker | 21 | Museum |
1998 | Museum | 21 | C.J. Hooker | 41 | Maine-Endwell |
1999 | Howard L. Goff | 20 | Amherst | 24 | Museum |
2000 | C.J. Hooker | 34 (331) | Maine-Endwell | 16 (469) | Museum |
2001 | C.J. Hooker | 35 (680) | Maine-Endwell | 10 (469) | Armstrong |
2002 | C.J. Hooker | 7 (443) | C.P. Weber | 37 (748) | Armstrong |
2003 | C.J. Hooker | 27 (619) | Paul J. Gelinas | 17 (487) | North Syracuse |
2004 | Armstrong (210) | 19 (552) | C.P. Weber (251) | 25 (606) | C.J. Hooker (257) |
2005 | C.J. Hooker (178) | 22 (596) | Paul J. Gelinas (226) | 21 (580) | C.P. Weber (261) |
2006 | Paul J. Gelinas | 6 (387) | Eagle Hill | 11 (441) | C.J. Hooker |
2007 | Paul J. Gelinas (140) | 9 (394) | C.P. Weber (235) | 21 (593) | Eagle Hill (237) |
2008 | Paul J. Gelinas (183) | 10 (409) | Eagle Hill (238) | 14 (489) | Maine Endwell (284) |
2009 | Eagle Hill (163) | 9 (382) | Paul J. Gelinas (211) | 11 (390) | R.C. Murphy (262) |
2010 | Paul J. Gelinas (95) | 3 (276) | Eagle Hill (126) | 13 (456) | R.C. Murphy (181) |
2011 | Eagle Hill (132) | 10 (418) | Paul J. Gelinas (159) | 7 (368) | R.C. Murphy (175) |
2012 | Eagle Hill (96) | 16 (472) | Paul J. Gelinas (108) | 14 (441) | C.P. Weber (267) |
2013 | Paul J. Gelinas (119) | 8 (351) | Eagle Hill (148) | 10 (399) | R.C Murphy (253) |
Division C
Year | Div C Champion | Champ Nats Place | Div C Runner-up | Runner-up Nats Place | Div C 3rd place |
---|---|---|---|---|---|
1985 | Niskayuna | 6 | Harborfields | 4 | |
1986 | Williamsville North | 5 | Syosset | 20 | Niskayuna |
1987 | Williamsville North | 3 | Niskayuna | 14 | |
1988 | Cicero-North Syracuse | 6 | Niskayuna | 14 | |
1989 | Cicero-North Syracuse | 9 | Webster | 8 | Williamsville North |
1990 | Cicero-North Syracuse | 3 | Maine-Endwell | 16 | |
1991 | Cicero-North Syracuse | 3 | Maine-Endwell | 43 | |
1992 | Cicero-North Syracuse | 6 | Maine-Endwell | 17 | |
1993 | Cicero-North Syracuse | 3 | Maine-Endwell | 11 | |
1994 | Cicero-North Syracuse | 5 | Ward Melville | 11 | Webster |
1995 | Maine-Endwell | 3 | Webster | 9 | Horace Greeley |
1996 | Maine-Endwell | 11 | Webster | 17 | Williamsville North |
1997 | Webster | 18 | Ward Melville | 17 | Horace Greeley |
1998 | Maine-Endwell | 5 | Webster | 12 | Ward Melville |
1999 | Webster | 6 | Fayetteville-Manlius | 19 | Maine-Endwell |
2000 | Maine-Endwell (232) | 10 | Fayetteville-Manlius (263) | 4 | Webster (271) |
2001 | Maine-Endwell (184) | 8 (422) | Fayetteville-Manlius (251) | 4 (330) | Greece Arcadia (295) |
2002 | Ward Melville | 15 (543) | Fayetteville-Manlius | 6 (367) | Maine-Endwell |
2003 | Fayetteville-Manlius | 11 (406) | Maine-Endwell | 10 (380) | Ward Melville |
2004 | Fayetteville-Manlius (199) | 1 (263) | Ward Melville (205) | 10 (407) | Maine-Endwell (222) |
2005 | Fayetteville-Manlius (166) | 5 (375) | Ward Melville (282) | 10 (419) | John Jay (299) |
2006 | Fayetteville-Manlius (177) | 4 (303) | Maine-Endwell (234) | 8 (352) | Spackenkill (266) |
2007 | Fayetteville-Manlius (153) | 4 (287) | Spackenkill (210) | 14 (442) | Ward Melville (286) |
2008 | Fayetteville-Manlius (136) | 7 (346) | Spackenkill (239) | 15 (474) | Ward Melville (248) |
2009 | Fayetteville-Manlius (172) | 5 (330) | Ward Melville (330) | 16 (491) | Columbia (349) |
2010 | Fayetteville-Manlius (153) | 10 (367) | Ward Melville (197) | 14 (423) | Columbia (349) |
2011 | Fayetteville-Manlius (229) | 11 (438) | Ward Melville (246) | 18 (538) | Spackenkill (265) |
2012 | Fayetteville-Manlius (176) | 7 (334) | Ward Melville (273) | 16 (528) | Syosset (306) |
2013 | Ward Melville (147) | 5 (312) | Fayetteville-Manlius (211) | 8 (388) | Half Hollow Hills East (219) |
2014 | Fayetteville-Manlius (158) | TBD | Columbia (183) | TBD | Half Hollow Hills East (279) |
Complete State Results
Division B
Division C
Competitions
Invitationals
Division B
- Ravena-Coeymans-Selkirk - Date: TBA; Location: Ravena, New York
- Red Creek - Date: TBA; Location: Red Creek, New York
Division C
- Palmyra-Macedon - Date: January 19th, 2013; Location: Palmyra-Macedon High School, Palmyra, New York
- Capital District - Date: January 12th, 2013; Location: RCS High School
Regional Competitions
Divison B
There are 11 regionals for Div B. (name- location; date):
- Adirondack- SUNY Potsdam; TBA
- Capital District- Ravena-Coeymans-Selkirk Middle School; TBA
- Eastern Long Island- Candlewood MS, Dix Hills; TBA
- Lake Erie/Niagara- West Hertel Academy 94; TBA
- Lower Hudson- Scarsdale Middle School; TBA
- Mid-Hudson- Monroe-Woodbury Middle School; March 2, 2013
- Mid-State- East Syracuse-Minoa High School, East Syracuse; March 2, 2013
- Midwestern- St. John Fisher College; March 16, 2013
- New York City- Grover Cleveland High School, Queens; TBA
- Southern Tier- Horseheads Middle School; TBA
- Western Long Island- Wisdom Lane Middle School; March 16, 2013.
New York State B-Division Regional Information
Division C
Currently, there are 12 regionals for Div C.
- Adirondack- Clarkson University; TBA
- Capital District- College at St. Rose; February 8, 2014
- Eastern Long Island- Half Hollow Hills HS East; Feb. 8, 2014
- Eastern Nassau County-Syosset High School; February 1, 2014
- Lake Erie/Niagra- Canisius College; TBA
- Lower Hudson- Byram Hills High School; TBA
- Mid-Hudson- SUNY Ulster, Stone Ridge; TBA
- Mid-State- LeMoyne College; TBA
- Midwestern- SUNY Brockport; TBA
- New York City- Grover Cleveland High School; TBA
- Southern Tier- Binghamton University; TBA
- Western Nassau County- Kellenberg Memorial High; February 1, 2014.
New York State C-Division Regional Information
State Competition
Division B
- 2014 location: Greece-Arkadia High School
- Date: April 4 & 5, 2013. Competition Info
A complete history of the B division state results can be found here.
Division C
- 2013 location: Kellenberg Memorial High School
- Date: March 8 & 9, 2013- Competition Information
A complete history of the C division state results can be found here.
Trial Events
New York runs two trial events for each division each year.
Teams
The brackets are used to provide links to the team pages. The goal is that over time, every team will have a wiki as well. You can see that New York has the most teams. Please note that a large number of teams are still missing.
Note: the parenthesizes on the right side of some team names indicate that the school sends more than one team to the competition. It does not indicate division.
Division B
Adirondack
- No Information Available
Capital District
- Ballston Spa (#2,#4)
- Goff (#5,#7,#9)
- HENAA Homeschool
- New Lebanon
- Onteora Team
- Ravena-Coeymans-Selkirk (#1,#3)
- Seton All Saints
- Roxbury (#11,#13)
Eastern Long Island
- Accompsett (A,B)
- Babylon
- Beach Street (A,B)
- Bellport
- Brentwood
- Candlewood (A,B)
- Commack
- Copiague
- East Northport
- Paul J. Gelinas (A,B,C,D,E)
- Great Hollow
- Hauppauge
- Islip
- James Wilson Young
- Murphy (A,B,C)
- Nesaquake (A,B)
- Northport
- Port Jefferson (A,B,C)
- Southampton
- Springs (A,B)
- Stimson
- Tuckahoe
- Udall Road
- West Babylon
- West Hollow
- William T. Rogers (A,B)
Lake Erie- Niagara
- Amherst Middle School
- Buffalo Academy of Science
- Hamburg Middle School
- Heim Middle School
- International Prep @ Grover #198
- Lancaster Middle School
- Lovejoy Discovery School
- Math Science and Technology #197
- Nichols School
- St. Gregory the Great (White, Red)
- St. Mary's Elementary
- The Park School of Buffalo
- Veronica Connor Middle School
- Williamsville East Transit Middle School
Lower Hudson
- Alexander Hamilton
- Ardsley
- A.MacArthur Barr (A,B)
- Bronxville (A,B)
- Fox Lane
- Hommocks
- H.C. Crittenden (A,B)
- Irvington
- Isaac Young
- John Jay
- Louis M Klein
- Nyack
- Pearls Yonkers
- Pelham
- Scarsdale (A,B,C)
- South Orangetown (A,B)
- Suffern (A,B)
- Tuckahoe (A,B)
- Westlake
Mid-Hudson
- Monroe-Woodbury
- Highland
- Orville Todd
- Poughkeepsie (A,B)
- CJ Hooker (A,B)
- Van Wyck (1,2)
- Marlboro
- MC Miller
- Heritage
- Robert Kaiser
- Fallsburg
Mid-State
- Bishop Ludden
- Boynton (A,B)
- Canastota
- Chesnut Hill
- Chittenango
- Dryden
- Eagle Hill
- Fabius-Pompey
- Faith Heritage
- Jamesville-Dewitt
- Jordan-Elbridge
- LaFayette
- Marcellus (A,B)
- North Syracuse (Blue,Green)
- Oneida
- Onondaga Hill
- Perry Junior High
- Pine Grove
- Red Creek
- Sandy Creek (A,B)
- Syracuse Academy
- Wellwood
- Whitesboro
Midwestern
- A D Oliver
- Albion
- Armstrong
- Barker RD (Maroon,Gold)
- Bay Trail (White,Red)
- Calkins (Gold,Blue)
- East Rochester
- Honeoye Falls - Lima
- Livonia
- Lyndonville
- Merton Williams
- Rochester Academy Charter
- Sodus
- Spry(Gold,Blue,Silver)
- Twelve Corners
- Willink
New York Metropolitan
- A. Fantis
- Bleeker
- Brooklyn Amity
- CIS
- Collegiate (Orange,Blue)
- Cunningham
- DGK
- Dwight
- Hellenic Classic Chart
- Hewitt
- Horace Mann
- Pasteur
- Razi
- Renaissance
- Ryan
- St. Ignatius Loyola
Southern Tier
- No Information Available
Western Long Island
- Baldwin
- Berner (1,2)
- Bro. J. Fox LS
- Carle Place MS
- Clarke (W.T.) M.S
- C.P. Weber MS (1,2)
- Finley (R.M.) MS
- Garden City MS (1,2)
- Great Neck North MS
- Great Neck South MS (1,2)
- Hereber (Howard T.)
- Herricks MS (1,2)
- Hicksville Middle School
- Howitt MS
- Island Trees MS (1,2)
- Locust Valley MS (1,2)
- Manhasset
- Merrick Valley MS
- Mineola
- New Hyde Park Mem. (1,2)
- Plainview-O. Bethpage MS
- Roslyn MS (1,2)
- Salk (J.E) (1,2,3,4)
- Seaford
- South Side MS
- South Woods MS (1,2)
- St. Martin de Porres (1,2)
- St. Mary's ES
- Thomson (H.B.) MS
- Westbury (1,2)
- Wisdom Lane (1,2)
Division C
Adirondack
- Madrid-Waddington High School
- Potsdam High School
- Norwood-Norfolk High School
- Lake Placid High School
- Carthage High School
- Chateaugay High School
- Chazy High School
- Clifton-Fine High School
- Plattsburgh High School
- Potsdam High School
- Watertown High School
Capital District
- RCS (A,B)
- Schenectady
- Maple Hill
- Roxbury
- Berlin
- Colonie
- Shaker (A,B)
- BH - BL
- Cooperstown
- Hunter-Tan
- Schalmont
- Mohonasen
- Watervliet
- Bethlehem
- Niskayuna (A,B)
- Ballston
- Columbia (A,B)
- Galway
Eastern Long Island
- Ward Melville High School (1,2,3,4)
- Brentwood High School (1,2,3)
- Half Hollow Hills High School East (1,2,3)
- Port Jefferson (1,2)
- Bayport Blue Point
- Islip (1,2,3)
- Smithtown West (1,2)
- Bayshore
- West Babylon (1,2)
- Commack (1,2)
- Smithtown East
- Northport
- Centerreach
- Half Hollow Hills West
- Elwood John Glenn High School
- Lindenhurst
- Sachem North (1,2)
- Sayville
- Walt Whitman High School
- Southampton
- Walter O'Connell (Copiague) High School
- St Anthony's (1,2)
- Newfield
- Sachem East
- Brentwood Freshman Center
- Longwood
Lake Erie - Niagara
- Alden High School
- Amherst Central School
- Canisius High School
- Charter School for A.T.
- Chautaqua Lake High School
- City Honors
- Clarence High School
- Depew High School
- Hamburg High School
- Lancaster High School
- Nichols School
- North Tonawanda High School
- Saint Gregorgy the Great
- Saint Joe's Academy
- Saint Mary's of Lancaster
- Springville Griffith Institute
- Starpoint High School
- The Buffalo Seminary
- Williamsville East High School
- Williamsville North High School
- Williamsville South High School
Lower Hudson
- Scarsdale
- New Rochelle
- Ardsley
- Bryam Hills
- Clarkson South
- Dobbs Ferry
- Fox Lane
- Horace Greely
- Nyack
- Pelham Memorial
- Suffern
- Yorktown
Mid-Hudson
- Arlington
- Ellenville
- Fallsburg
- Goshen
- Highland
- John Jay
- R.C. Ketcham
- Kingston (A,B)
- Liberty
- Mahopac
- Marlboro
- Monroe-Woodbury
- The Mount Academy
- New Paltz
- Onteora
- Pearl River
- Port Jervis
- Poughkeepsie (A,B,C)
- Red Hook
- Rondout Valley
- Spackenkill High School
- Sidney
- Valley Central (A,B)
- Wallkill
Mid State
- Baldwinsville High School (1,2)
- Clinton
- Cortland High School
- East Syracuse-Minoa High School
- Fabius-Pompey High School
- Jordan Elbridge High School (1,2)
- Canastota High School
- Marcellus High School
- Mexico High School
- Paul V. Moore High School (1,2)
- Red Creek
- Solvay High School
- Syracuse Academy of Science
- Camden High School
- Chittenango High School
- Cicero-North Syracuse High School
- Dryden High School
- Fayetteville-Manlius High School (1,2)
- Fowler High School
- LaFayette High School
- Liverpool High School
- New Hartford High School
- Nottingham High School
- Oneida High School
- Westhill High School
- Whitesboro High School
- Morrisville-Eaton High School
- Cazenovia High School
- Central Square High School
- Phoenix High School
- Mynderse Academy High School
- Fulton High School
Midwestern
- Brighton (A,B)
- Webster Schroeder (A,B)
- Webster Thomas
- East Rochester
- Livonia
- Pittsford Mendon
- Brockport
- Batavia
- Pittsford Sutherland
- Wayne
- Kendall
- Greece Arcadia
- Penfield
- Sodus
- Hilton
- Churchville-Chili
- Palmyra-Macedon
- Fairport
- Rochester Academy
New York Metropolitan
- Archbishop Molloy
- Benjamin Cardozo (A,B)
- Brooklyn Tech (A,B,C)
- Collegiate School (A,B)
- Eleanor Roosevelt HS
- Frederick Douglass Academy III
- Grover Cleveland HS (A,B)
- HS of Economics & Finance
- John Bowne HS
- Leon M. Goldstein (A,B)
- Long Island City HS
- NEST+m (A,B)
- New Utrecht
- Queens High School for the Sciences at York College
- Queens HS of Teaching (A,B)
- Stuyvesant HS (A,B,C)
- St Agnes
- St Francis Prep (A,B,C)
- The Chapin School
- The Dalton School (A,B,C)
- The Dwight School
- The Hewitt School
- The Michael J. Petrides School
- Townsend Harris (A,B,C)
Southern Tier
- Maine-Endwell HS
- Tioga Central HS
- Union-Endicott HS
- Vestal HS
- No Information Available for other teams
Western Long Island
- Kellenberg Mem. H.S. (1,2)
- Syosset S.H.S. (1,2,3)
- Hicksville High School (1,2,3)
- Schreiber (Paul D.) H.S.
- Bellmore-JFK H.S. (1,2)
- Great Neck South H.S. (1,2,3)
- Wantagh S.H.S. (1,2,3)
- Chaminade H.S. (1,2,3)
- Island Trees H.S.
- Plainview Kennedy H.S. (1,2)
- Farmingdale S.H.S. (1,2)
- Floral Park Mem. H.S.
- Division Ave. S.H.S. (1,2)
- Calhoun (S. H.) H.S.
- MacArthur (Gen. D.) S.H.S. (1,2)
- Roslyn H.S. (1,2)
- South Side H.S. (1,2)
- Baldwin S.H.S.
- Holy Trinity Diocesan H.S.
- Oceanside S.H.S.
- Herricks S.H.S. (1,2)
- New Hyde Park Mem. S.H.S. (1,2)
- Hewlett (George W.) H.S.
- Locust Valley H.S. (1,2)
- Carey (H. Frank) S.H.S.
- Valley Stream Cent. H.S. (1,2)
- Mepham (W.C.) H.S.
- St. Mary's H.S.
- Clarke (W.T.) H.S.
- Lawrence Woodmere Acad.
- Bethpage S.H.S.
- North Shore S.H.S.
- Garden City H.S.
- Sewanhaka H.S.
- East Meadow H.S.
- West Hempstead H.S.
- East Rockaway S.H.S.
- Malverne S.H.S.
- St. Dominic H.S.
- Freeport H.S.
- Seaford S.H.S.