Difference between revisions of "Northern Florida Regional"

From Wiki - Scioly.org
Jump to: navigation, search
(Added 2018 results)
(Added 2017 results and "Events Not Held" section)
Line 15: Line 15:
 
|+Division B Results
 
|+Division B Results
 
! <big>Year</big> !! <big>Division B Champion</big> !! <big>B Champ States Place</big> !! <big>Division B Runner-up</big> !! <big>Division B Runner-up States Place</big> !! <big>Division B Third Place</big> !! <big>Division B Third Place States Place</big>
 
! <big>Year</big> !! <big>Division B Champion</big> !! <big>B Champ States Place</big> !! <big>Division B Runner-up</big> !! <big>Division B Runner-up States Place</big> !! <big>Division B Third Place</big> !! <big>Division B Third Place States Place</big>
 +
|-
 +
|[[2017]] || [[River City Science Academy]] (61) || 6th (257) || [[Fairview Middle School]] (84) || 27th (400) || [[Tallahassee School of Math and Science]] (89) || 37th (415)
 
|-
 
|-
 
|[[2018]] || [[River City Science Academy]] (55) || 1st (157) || [[Fairview Middle School]]<sup>1</sup> (75) || 17th (347) || [[Timber Springs Middle School]] (96) || 29th (384)
 
|[[2018]] || [[River City Science Academy]] (55) || 1st (157) || [[Fairview Middle School]]<sup>1</sup> (75) || 17th (347) || [[Timber Springs Middle School]] (96) || 29th (384)
Line 28: Line 30:
 
|+Division C Results
 
|+Division C Results
 
! <big>Year</big> !! <big>Division C Champion</big> !! <big>C Champ States Place</big> !! <big>Division C Runner-up</big> !! <big>Division C Runner-up States Place</big> !! <big>Division C Third Place</big> !! <big>Division C Third Place States Place</big>
 
! <big>Year</big> !! <big>Division C Champion</big> !! <big>C Champ States Place</big> !! <big>Division C Runner-up</big> !! <big>Division C Runner-up States Place</big> !! <big>Division C Third Place</big> !! <big>Division C Third Place States Place</big>
 +
|-
 +
|[[2017]] || [[Dixie County High School]] (39) || 39th (445) || [[Paxon School for Advanced Studies]] (42) || 40th (457) || [[Baker County High School]] (42) || 42nd (473)
 
|-
 
|-
 
|[[2018]] || [[Dixie County High School]] (30) || N/A || [[Fort White High School]] (46) || 41st (468) ||colspan="2" style="background: #ffdddd;"|No other teams attended
 
|[[2018]] || [[Dixie County High School]] (30) || N/A || [[Fort White High School]] (46) || 41st (468) ||colspan="2" style="background: #ffdddd;"|No other teams attended
Line 58: Line 62:
 
:[[P. K. Yonge Developmental Research School]]
 
:[[P. K. Yonge Developmental Research School]]
 
:[[River City Science Academy]]
 
:[[River City Science Academy]]
 +
 +
== Events Not Held ==
 +
 +
<big>'''[[2019]]'''</big>
 +
:[[Division B]]
 +
::All events were held
 +
 +
:[[Division C]]
 +
::All events were held
 +
 +
{|
 +
|-
 +
|<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''Events Not Held in Past Years'''
 +
<div class="mw-collapsible-content">
 +
<big>'''[[2018]]'''</big>
 +
:[[Division B]]
 +
::[[Road Scholar]]
 +
 +
:[[Division C]]
 +
::All events were held
 +
 +
<big>'''[[2017]]'''</big>
 +
:[[Division B]]
 +
::[[Road Scholar]]
 +
 +
:[[Division C]]
 +
::[[Electric Vehicle]]
 +
::[[Helicopters]]
 +
::[[Hydrogeology]]
 +
::[[Materials Science]]
 +
::[[Remote Sensing]]
 +
</div></div>
 +
|}

Revision as of 23:21, 21 July 2019

The Northern Florida Regional is a regional tournament hosted at the University of Florida in Gainesville, Florida. It serves the state's Leon, Wakulla, Jefferson, Madison, Taylor, Dixie, Hamilton, Lafayette, Suwannee, Columbia, Baker, Duval, Nassau, Clay, Alachua, Marion, Levy, Gilchrist, Union, and Bradford counties.

Northern Florida Regional
General Information
Location University of Florida
Division B Champion River City Science Academy
Division C Champion James S. Rickards High School
Date January 19, 2019
Website Regional Site


Results

Division B

Division B Results
Year Division B Champion B Champ States Place Division B Runner-up Division B Runner-up States Place Division B Third Place Division B Third Place States Place
2017 River City Science Academy (61) 6th (257) Fairview Middle School (84) 27th (400) Tallahassee School of Math and Science (89) 37th (415)
2018 River City Science Academy (55) 1st (157) Fairview Middle School1 (75) 17th (347) Timber Springs Middle School (96) 29th (384)
2019 River City Science Academy (56) 2nd (184) Oak Hall School (75) 9th (271) Fairview Middle School2 (128) 19th (354)
1 River City Science Academy's second team (Rocks) came second with 75 points
2 River City Science Academy's second team (Rocketeers) came third with 107 points

Division C

Division C Results
Year Division C Champion C Champ States Place Division C Runner-up Division C Runner-up States Place Division C Third Place Division C Third Place States Place
2017 Dixie County High School (39) 39th (445) Paxon School for Advanced Studies (42) 40th (457) Baker County High School (42) 42nd (473)
2018 Dixie County High School (30) N/A Fort White High School (46) 41st (468) No other teams attended
2019 James S. Rickards High School (91) 20th (384) River City Science Academy1 (102) 27th (407) Buchholz High School (110) 9th (339)
1 James S. Rickards High School's second team (The Droids) came second with 101 points

Participating Schools

Division B

Fairview Middle School
Imagine Schools
New Springs Schools
Oak Hall School
P. K. Yonge Developmental Research School
River City Science Academy
Swift Creek Middle School
Tallahassee School of Math and Science

Division C

Baker County High School
Buchholz High School
Dixie County High School
Florida State University Schools
Fort White High School
James S. Rickards High School
Oak Hall School
P. K. Yonge Developmental Research School
River City Science Academy

Events Not Held

2019

Division B
All events were held
Division C
All events were held