Difference between revisions of "Pennsylvania"
Xopherirvin (talk | contribs) |
m |
||
(47 intermediate revisions by 10 users not shown) | |||
Line 4: | Line 4: | ||
|Number B teams= | |Number B teams= | ||
|Number C teams= | |Number C teams= | ||
− | |Total teams= | + | |Total teams= 324 |
|States location= Juniata College, Huntingdon, Pa. | |States location= Juniata College, Huntingdon, Pa. | ||
|B champs= [[Springhouse Middle School]] | |B champs= [[Springhouse Middle School]] | ||
Line 10: | Line 10: | ||
|website=http://www.pascioly.org | |website=http://www.pascioly.org | ||
}} | }} | ||
− | The state of Pennsylvania is one of the most competitive states, containing | + | The state of Pennsylvania is one of the most competitive states, containing 324 teams. Their representatives at the national competition usually do very well. In fact, in Division B, Pennsylvania can claim two [[National Tournament Winners|national titles]] (1994-1995), both from [[State College Junior High School]]. In Division C, Pennsylvania has won four [[National Tournament Winners|national titles]] (1988, 1995, 2001, 2005), three of which are from [[Harriton High School]] and one from [[Haverford High School]]. |
− | In 2004, Pennsylvania hosted the national tournament at Juniata College. | + | |
+ | In 2004, Pennsylvania hosted the [[Juniata College 2004|national tournament at Juniata College]]. | ||
==History== | ==History== | ||
+ | Pennsylvania's first state tournament took place in 1985 at Harrisburg Area Community College. In 1987, regional tournaments were conducted for the first time, and the number of regionals had expanded to four by 1991. | ||
===Past State Champions=== | ===Past State Champions=== | ||
Line 88: | Line 90: | ||
|[[2017 Pennsylvania State Tournament|2017]] || [[Springhouse Middle School]] (72) || 9 || [[Shady Side Academy Middle School]] (125) || 20 || [[Eagle View Middle School]] (149) | |[[2017 Pennsylvania State Tournament|2017]] || [[Springhouse Middle School]] (72) || 9 || [[Shady Side Academy Middle School]] (125) || 20 || [[Eagle View Middle School]] (149) | ||
|- | |- | ||
− | |[[2018 Pennsylvania State Tournament|2018]] || | + | |[[2018 Pennsylvania State Tournament|2018]] || [[Springhouse Middle School]] (72) || 5 || [[Shady Side Academy Middle School]] (98) || 13 || [[Bala Cynwyd Middle School]] (156) |
+ | |- | ||
+ | |[[2019 Pennsylvania State Tournament|2019]] || [[Springhouse Middle School]] (92) || 7 || [[Harlan Rowe Middle School]] (101) || 15 || [[Bala Cynwyd Middle School]] (108) | ||
|} | |} | ||
Line 161: | Line 165: | ||
|[[2017 Pennsylvania State Tournament|2017]] || [[Harriton High School]] (39) || 2 || [[Bayard Rustin High School]] (141) || 21 || [[Lower Merion High School]] (157) | |[[2017 Pennsylvania State Tournament|2017]] || [[Harriton High School]] (39) || 2 || [[Bayard Rustin High School]] (141) || 21 || [[Lower Merion High School]] (157) | ||
|- | |- | ||
− | |[[2018 Pennsylvania State Tournament|2018]] || | + | |[[2018 Pennsylvania State Tournament|2018]] || [[Harriton High School]] (47) || 3 || [[Lower Merion High School]] (102) || 15 || [[Bayard Rustin High School]] (115) |
+ | |- | ||
+ | |[[2019 Pennsylvania State Tournament|2019]] || [[Harriton High School]] (81) || 3 || [[Bayard Rustin High School]] (109) || 16 || [[Lower Merion High School]] (112) | ||
|} | |} | ||
Note: * = Won on medal count | Note: * = Won on medal count | ||
Line 202: | Line 208: | ||
**[[Media:2017 PA C Results.pdf|C Scores]] | **[[Media:2017 PA C Results.pdf|C Scores]] | ||
**[[2017 Pennsylvania State Tournament]] | **[[2017 Pennsylvania State Tournament]] | ||
+ | *2018 | ||
+ | **[[Media:2018PAB.pdf|B Scores]] | ||
+ | **[[Media:2018PAC.pdf|C Scores]] | ||
+ | **[[2018 Pennsylvania State Tournament]] | ||
+ | *2019 | ||
+ | **[[Media:2019 PA B Results.pdf|B Scores]] | ||
+ | **[[Media:2019 PA C Results.pdf|C Scores]] | ||
+ | **[[2019 Pennsylvania State Tournament]] | ||
==Competitions== | ==Competitions== | ||
Line 209: | Line 223: | ||
===[[Invitationals]]=== | ===[[Invitationals]]=== | ||
− | :[[Rustin Invitational]] ([[Bayard Rustin High School]] [https://sites.google.com/a/wcasd.net/rustin-so/]) | + | :B Division Only |
− | :[[ | + | ::[[Rustin Invitational]] ([[Bayard Rustin High School]] [https://sites.google.com/a/wcasd.net/rustin-so/]): Saturday, Jan 5th, 2019 |
− | :[[ | + | ::[[Garnet Valley Invitational]] ([[Garnet Valley Middle School]] [https://sites.google.com/garnetvalley.org/gv-so-invitational/home]): Saturday, Jan 26th, 2019 |
− | :[[ | + | ::[[Eagle Invitational]] ([[Eagle View Middle School]] [https://sites.google.com/cvschools.org/eagleinvitational/home]): Saturday, Feb 8th, 2020 |
− | :[[ | + | ::[[Little Tiger Invitational]] ([[Northwestern Lehigh High School]] [https://sites.google.com/nwlehighsd.org/nwlhsscienceteam/invitationals/little-tiger-invitational]): Saturday, Feb 16th, 2019 |
− | :[[ | + | :C Division Only |
− | :[[ | + | ::[[Battle at Valley Forge Invitational]] ([[Conestoga High School]] [https://sites.google.com/view/bvfso/]): Saturday, Jan 12th, 2019 |
− | :[[ | + | ::[[Carnegie Mellon Invitational]] (Carnegie Mellon University [https://cmuscioly.org/]): Saturday, Jan 12th, 2019 |
− | : | + | ::[[North Pocono Invitational]] ([[North Pocono High School]] [http://www.npscioly.org/invitational/]): Saturday, Jan 26th, 2019 |
+ | ::[[MC Barons Invitational]] ([[Manheim Central High School]] [http://reneekowalchik.wixsite.com/baroninvitational]): Saturday, Feb 2nd, 2019 | ||
+ | ::[[Tiger Invitational]] ([[Northwestern Lehigh High School]] [https://sites.google.com/nwlehighsd.org/nwlhsscienceteam/invitationals/tiger-invitational]): Saturday, Feb 9th, 2019 | ||
+ | ::[[Penn Invitational]] (University of Pennsylvania [http://www.pennscienceolympiad.org/]): Saturday, Feb 16th, 2019 | ||
====County Competitions==== | ====County Competitions==== | ||
− | :[[Berks County Tournament|Berks County]] (Kutztown University)- C Division Only: Thursday, January | + | :[[Berks County Tournament|Berks County]] (Kutztown University)- C Division Only: Thursday, January 10, 2019 |
− | :[[Eastern Pennsylvania Conference Tournament|Eastern Pennsylvania Conference]] - Pike/Monroe/Northampton/Lehigh Counties (Northampton Community College [http://epc18.org/extra-curricular])- C Division Only: Friday, | + | :[[Eastern Pennsylvania Conference Tournament|Eastern Pennsylvania Conference]] - Pike/Monroe/Northampton/Lehigh Counties (Northampton Community College [http://epc18.org/extra-curricular])- C Division Only: Friday, March 1st, 2019 |
====Past Invitationals==== | ====Past Invitationals==== | ||
Line 230: | Line 247: | ||
===[[Regions of Pennsylvania|Regional Competitions]]=== | ===[[Regions of Pennsylvania|Regional Competitions]]=== | ||
− | :[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]] (Neumann University [http://www.neumann.edu/ScienceOlympiad/]) - Wednesday, | + | :[[Central Pennsylvania Regional|Central]] (Millersville University of PA [https://blogs.millersville.edu/musciolym/]) - Saturday, February 29th, 2020 |
− | :[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]] (Penn State Behrend [http://psbehrend.psu.edu/school-of-science/research-outreach/science-olympiad]) - Tuesday, March | + | :[[Southeast Pennsylvania Regional South|Southeast South]] (Neumann University [http://www.neumann.edu/ScienceOlympiad/]) - Wednesday, March 4th, 2020 |
− | :[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]] (Penn State-Wilkes Barre [http://www2.wb.psu.edu/uwt/nepascioly/]) - | + | :[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]] (California University of Pennsylvania [https://www.calu.edu/inside/events/science-olympiad.aspx]) - Wednesday, March 4th, 2020 |
− | :[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]] (Kutztown University of Pennsylvania [https://www.kutztown.edu/events/science-olympiad.htm]) - | + | :[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]] (Penn State Behrend [http://psbehrend.psu.edu/school-of-science/research-outreach/science-olympiad]) - Tuesday, March 10th, 2020 |
− | :[[ | + | :[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]] (Penn State-Wilkes Barre [http://www2.wb.psu.edu/uwt/nepascioly/]) - Wednesday, March 11th, 2020 |
− | + | :[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]] (Kutztown University of Pennsylvania [https://www.kutztown.edu/events/science-olympiad.htm]) - Wednesday, March 11th, 2020 | |
− | :[[Southeast Urban Pennsylvania Regional|Southeastern Urban]] (St. Joseph’s University [https://www.facebook.com/UrbanschoolsPAScienceOlympiad/]) - Saturday, March | + | :[[Southeast Pennsylvania Regional North|Southeast North]] (St. Joseph's University) - Saturday, March 21st, 2020 |
+ | :[[Southeast Urban Pennsylvania Regional|Southeastern Urban]] (St. Joseph’s University [https://www.facebook.com/UrbanschoolsPAScienceOlympiad/]) - Saturday, March 7th, 2020 | ||
− | [[Image:PARegionsWithSEUrban.jpg|thumb|600px|center|A map of the regions in PA]] | + | [[Image:PARegionsWithSEUrban.jpg|thumb|600px|center|A map of the regions in PA (as of 2019)]] |
===State Competition=== | ===State Competition=== | ||
[[Image:Juniata_Map.png|thumb|400px|right|A map of the buildings used during the 2011 PA State Competition at Juniata College]] | [[Image:Juniata_Map.png|thumb|400px|right|A map of the buildings used during the 2011 PA State Competition at Juniata College]] | ||
− | : | + | :2019 location: Juniata College [http://pascioly.org/index.php?p=states] , Huntingdon, PA on Saturday, April 27. |
:2 Teams move on to national competition in each division | :2 Teams move on to national competition in each division | ||
− | : | + | :In 2011, one spot was added to each division, resulting in 36 teams per division. |
====Awards==== | ====Awards==== | ||
Line 252: | Line 270: | ||
**In 2016, [[Hovercraft]] (B/C) was run. | **In 2016, [[Hovercraft]] (B/C) was run. | ||
**In 2017, Bag of Bones, We've Got Your Number, and [[Code Busters]] were run. | **In 2017, Bag of Bones, We've Got Your Number, and [[Code Busters]] were run. | ||
+ | **In 2018, Chem Clues was run | ||
[[File:PAShirt12.jpg|thumb|300px|right|The T-shirt design for the 2012 PA State Competition. NOTE: Millersville is not geographically north of Kutztown; it is in fact southwest.]] | [[File:PAShirt12.jpg|thumb|300px|right|The T-shirt design for the 2012 PA State Competition. NOTE: Millersville is not geographically north of Kutztown; it is in fact southwest.]] | ||
− | ==== | + | ====2019 State Qualifying Teams==== |
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division B teams that have qualified for the | + | |+Division B teams that have qualified for the 2019 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ||
! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ||
! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
− | |||
|- | |- | ||
− | | [[Bala Cynwyd Middle School]] ( | + | | [[Bala Cynwyd Middle School]] (50) || [[Eagle View Middle School]] (59) || [[Laurel Junior High School]] (99) || [[Shady Side Academy Middle School]] (33) || [[Harlan Rowe Middle School]] (34) || [[Springhouse Middle School]] (33) |
+ | |- | ||
+ | | [[Strath Haven Middle School]] (108) || [[Hershey Middle School]] (137) || [[North Clarion Junior High School]] (103) || [[Franklin Regional Middle School]] (85) || [[Abington Heights Middle School]] (80) || [[Orefield Middle School]] (87) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Garnet Valley Middle School]] (109) || [[Park Forest Middle School]] (145) || [[Clarion Area Junior High School]] (119) || [[Norwin Middle School]] (114) || [[Dallas Middle School]] (146) || [[Whitehall-Coplay Middle School]] (105) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Stetson Middle School]] (128) || [[Good Hope Middle School]] (147) || [[Kane Area Middle School]] (120) || [[Winchester Thurston Middle School]] (118) || [[Wilkes-Barre Academy]] (149) || [[Kutztown Area Middle School]] (113) | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Welsh Valley Middle School]] (152) || [[Warwick Middle School]] (166) || [[Wattsburg Area Middle School]] (126) || [[Quaker Valley Middle School]] (145) || [[Wayne Highlands Middle School]] (156) || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Springton Lake Middle School]] (215) || [[Spring Grove Area Middle School]] (168) || XX || [[Peters Township Middle School]] (167) || [[North Pocono Middle School]] (168) || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Haverford Middle School]] (218) || [[Waynesboro Area Middle School]] (198) || XX || XX || XX || XX |
− | |||
− | |||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[J.R. Fugett Middle School]] (223) || XX || XX || XX || XX || XX |
|- | |- | ||
− | |||
|} | |} | ||
Line 285: | Line 307: | ||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division C teams that have qualified for the | + | |+Division C teams that have qualified for the 2019 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ||
− | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | + | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> |
− | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | + | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> |
− | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East | + | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> |
− | |||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Lower Merion High School]] (63) || [[Cumberland Valley High School]] (61) || [[North East High School]] (97) || [[Shady Side Academy High School]] (42) || [[North Pocono High School]] (104) || [[Parkland High School]] (99) |
+ | |- | ||
+ | | [[Harriton High School]] (72) || [[State College Area High School]] (135) || [[Laurel Senior High School]] (130) || [[Franklin Regional High School]] (162) || [[Abington Heights High School]] (109) || [[Northwestern Lehigh High School]] (112) | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bayard Rustin High School]] (101) || [[Manheim Central High School]] (156) || [[Seneca High School]] (143) || [[Quaker Valley High School]] (199) || [[Stroudsburg High School]] (121) || [[Perkiomen Valley High School]] (142) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Penncrest High School]] (136) || [[Red Land High School]] (157) || [[Kane Area High School]] (200) || [[Mount Lebanon High School]] (203) || [[Dallas High School]] (146) || [[Allentown Central Catholic High School]] (159) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Conestoga High School]] (147) || [[Hershey High School]] (172) || XX || [[Winchester Thurston Upper School]] (215) || [[Wyoming Area High School]] (181) || [[Kutztown Area High School]] (189) |
− | |||
− | |||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Garnet Valley High School]] (189) || [[Elizabethtown Area High School]] (226) || XX || [[Norwin High School]] (221) || [[Wallenpaupack Area High School]] (186) || [[Wyoming Seminary Upper School]] (208) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[North Penn High School]] (210) || XX || XX || XX || XX || XX |
|- | |- | ||
− | | [[The Shipley School]] ( | + | | [[The Shipley School]] (231) || XX || XX || XX || XX || XX |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Line 313: | Line 335: | ||
:XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | :XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | ||
:<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
+ | :<nowiki>*</nowiki> [[Northwest Pennsylvania Collegiate Academy]] placed 2nd, [[North Clarion Senior High School]] placed 5th, [[Wilmington Area High School]] placed 6th, and [[Clarion Area High School]] placed 7th, but all declined their spots. | ||
====Past State Qualifying Teams==== | ====Past State Qualifying Teams==== | ||
− | {{SpoilerBoxBegin}}''' | + | {{SpoilerBoxBegin}}'''2018 State Qualifying Teams''' |
{{SpoilerBoxContent}} | {{SpoilerBoxContent}} | ||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division B teams that have qualified for the | + | |+Division B teams that have qualified for the 2018 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ||
! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
− | |||
! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bala Cynwyd Middle School]] (96) || [[Laurel Junior High School]] (97) || [[Shady Side Academy Middle School]] (48) || [[Harlan Rowe Middle School]] (55) || [[Springhouse Middle School]] (31) || [[Eagle View Middle School]] (78) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Garnet Valley Middle School]] (98) || [[Wattsburg Area Middle School]] (123) || [[Franklin Regional Middle School]] (92) || [[Abington Heights Middle School]] (69) || [[Orefield Middle School]] (65) || [[Hershey Middle School]] (119) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven Middle School]] (128) || [[Wilmington Area Middle School]] (142) || [[Quaker Valley Middle School]] (153) || [[Dallas Middle School]] (109) || [[Kutztown Area Middle School]] (109) || [[Park Forest Middle School]] (150) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Stetson Middle School]] (143) || [[Kane Area Middle School]] (143) || [[Winchester Thurston School]] (162) || [[Wayne Highlands Middle School]] (111) || [[Whitehall-Coplay Middle School]] (119) || [[Good Hope Middle School]] (160) |
|- | |- | ||
− | | [[Welsh Valley Middle School]] ( | + | | [[Welsh Valley Middle School]] (160) || [[Clarion Area Junior High School]] (153) || [[Norwin Middle School]] (172) || [[Wilkes-Barre Academy]] (138) || XX || [[Spring Grove Area Middle School]] (161) |
|- | |- | ||
− | | [[Springton Lake Middle School]] (202) || XX || [[Wyoming Seminary Lower School]] (172) || XX || [[Spring Valley School]] (160) || [[Warwick Middle School]] (208) | + | | [[Springton Lake Middle School]] (205) || XX || [[Leechburg Area Junior High School]] (185) || [[Wyoming Seminary Lower School]] (184) || XX || [[Middletown Area Middle School]] (165) |
+ | |- | ||
+ | | [[Haverford Middle School]] (220) || XX || XX || [[Jersey Shore Area Middle School]] (195) || XX || [[Elizabethtown Area Middle School]] (193) | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | :XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | ||
+ | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
+ | |||
+ | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
+ | |+Division C teams that have qualified for the 2018 State Tournament- | ||
+ | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Harriton High School]] (44) || [[Laurel Senior High School]] (107) || [[Shady Side Academy High School]] (54) || [[Abington Heights High School]] (78) || [[Northwestern Lehigh High School]] (100) || [[State College High School]] (103) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Lower Merion High School]] (80) || [[Northwest Pennsylvania Collegiate Academy]] (110) || [[Norwin High School]] (173) || [[North Pocono High School]] (92) || [[Perkiomen Valley High School]] (118) || [[Cumberland Valley High School]] (107) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Conestoga High School]] (93) || [[Seneca High School]] (147) || [[Quaker Valley High School]] (183) || [[Stroudsburg High School]] (93) || [[Allentown Central Catholic High School]] (164) || [[Central York High School]] (161) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Bayard Rustin High School]] (117) || [[North East High School]] (150) || [[Plum Senior High School]] (201) || [[Wyoming Area High School]] (149) || [[Parkland High School]] (169) || [[Hershey High School]] (178) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Penncrest High School]] (119) || XX || [[Gateway Senior High School]] (207) || [[Wallenpaupack Area High School]] (161) || [[Exeter Township Senior High School]] (221) || [[Cedar Cliff High School]] (189) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[North Penn High School]] (193) || XX || XX || [[Dallas High School]] (181) || [[Kutztown Area High School]] (224) || [[Red Land High School]] (201) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Garnet Valley High School]] (263) || XX || XX || XX || XX || [[Manheim Central High School]] (216) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[The Shipley School]] (312) || XX || XX || XX || XX || XX | ||
+ | |- | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | :XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | ||
+ | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
+ | {{SpoilerBoxEnd}} | ||
+ | {{SpoilerBoxBegin}}'''2017 State Qualifying Teams''' | ||
+ | {{SpoilerBoxContent}} | ||
+ | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
+ | |+Division B teams that have qualified for the 2017 State Tournament- | ||
+ | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Strath Haven Middle School]] (74) || [[North East Middle School]] (85) || [[Abington Heights Middle School]] (106) || [[Springhouse Middle School]] (37) || [[Shady Side Academy Middle School]] (38) || [[Eagle View Middle School]] (65) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Bala Cynwyd Middle School]] (104) || [[Wattsburg Area Middle School]] (107) || [[Wyoming Area Middle School]] (120) || [[Orefield Middle School]] (89) || [[Franklin Regional Middle School]] (67) || [[Park Forest Middle School]] (108) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Garnet Valley Middle School]] (138) || [[Laurel Junior High School]] (119) || [[Wayne Highlands Middle School]] (135) || [[Whitehall Coplay Middle School]] (101) || [[Winchester Thurston School]] (127) || [[Hershey Middle School]] (110) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[J.R. Fugett Middle School]] (147) || [[Wilmington Area Middle School]] (126) || [[Dallas Middle School]] (139) || [[Kutztown Area Middle School]] (117) || [[Charles Huston Middle School]] (139) || [[Spring Grove Area Middle School]] (112) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Welsh Valley Middle School]] (174) || XX || [[Wilkes-Barre Academy]] (157) || XX || [[Peters Township Middle School]] (159) || [[Middletown Area Middle School]] (199) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Springton Lake Middle School]] (202) || XX || [[Wyoming Seminary Lower School]] (172) || XX || [[Spring Valley School]] (160) || [[Warwick Middle School]] (208) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Stetson Middle School]] (209) || XX || [[Harlan Rowe Middle School]] (181) || XX || XX || [[Eastern York Middle School]] (223) | ||
+ | |- | ||
+ | | XX || XX || XX || XX || XX || [[Good Hope Middle School]] (228) | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | :XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | ||
+ | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
+ | |||
+ | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
+ | |+Division C teams that have qualified for the 2017 State Tournament- | ||
+ | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Harriton High School]] (49) || [[North East High School]] (106) || [[Abington Heights High School]] (66) || [[Northwestern Lehigh High School]] (90) || [[Shady Side Academy High School]] (54) || [[Hershey High School]] (125) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Conestoga High School]] (104) || [[Northwest Pennsylvania Collegiate Academy]] (114) || [[Stroudsburg High School]] (108) || [[Perkiomen Valley High School]] (98) || [[Franklin Regional High School]] (167) || [[Central York High School]] (136) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Bayard Rustin High School]] (129) || [[Seneca High School]] (121) || [[North Pocono High School]] (127) || [[Allentown Central Catholic High School]] (118) || [[Norwin High School]] (167) || [[State College Area High School]] (151) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Lower Merion High School]] (131) || [[Laurel Senior High School (Pennsylvania)|Laurel Senior High School]] (131) || [[Wallenpaupack High School]] (156) || [[Parkland High School]] (125) || [[Quaker Valley High School]] (177) || [[Red Land High School]] (172) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Penncrest High School]] (155) || XX || [[Wyoming Area High School]] (166) || [[Whitehall High School]] (161) || [[Pittsburgh Allderdice High School]] (178) || [[Elizabethtown Area High School]] (181) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Central Bucks High School South]] (187) || XX || [[Athens Area High School]] (212)* || [[Wyomissing Area Senior High School]] (170) || [[Woodland Hills High School]] (195) || [[Manheim Central High School]] (203) | ||
+ | |- | ||
+ | | [[North Penn High School]] (212) || XX || XX || XX || XX || [[Exeter Township Senior High School]] (223) | ||
+ | |- | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | :XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | ||
+ | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
+ | :<nowiki>*</nowiki> [[East Stroudsburg High School South]] placed 6th, [[Pleasant Valley High School]] placed 7th, and [[Dallas High School]] placed 8th, but all declined their spots. | ||
+ | {{SpoilerBoxEnd}} | ||
+ | {| | ||
|- | |- | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
+ | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''2016 State Qualifying Teams''' | ||
+ | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division B teams that have qualified for the 2016 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ||
− | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | + | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> |
− | + | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | |
− | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ||
! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bala Cynwyd Middle School]] (54) || [[Springhouse Middle School]] (42) || [[Wattsburg Area Middle School]] (104) || [[Wilkes-Barre Academy]] (121) || [[Shady Side Academy Middle School]] (52) || [[Eagle View Middle School]] (109) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven Middle School]] (106) || [[Whitehall Coplay Middle School]] (97) || [[North East Middle School]] (106) || [[Wyoming Area Middle School]] (134) || [[Franklin Regional Middle School]] (76) || [[Hershey Middle School]] (115) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Welsh Valley Middle School]] (143) || [[Kutztown Area Middle School]] (130) || [[Laurel Junior High School]] (116) || [[Park Forest Middle School]] (135) || [[Charles Huston Middle School]] (146) || [[Spring Grove Area Middle School]] (121) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Devon Preparatory School]] (163) || [[Fleetwood Area Middle School]] (139) || [[North Clarion Junior High School]] (121) || [[Abington Heights Middle School]] (143) || [[Winchester Thurston School]] (148) || [[Middletown Area Middle School]] (150) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Stetson Middle School]] (172) || xx || [[Wilmington Area Middle School]] (135) || [[Wayne Highlands Middle School]] (157) || [[Quaker Valley Middle School]] (159) || [[Good Hope Middle School]] (158) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Tredyffrin Easttown Middle School]] (188)# || xx || xx || [[Wallenpaupack Area Middle School]] (197) || xx || [[Conestoga Valley Middle School]] (160) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Springton Lake Middle School]] (188) || xx || xx || [[Jersey Shore Area Middle School]] (215) || xx || xx |
|- | |- | ||
+ | | [[Garnet Valley Middle School]] (196) || xx || xx || [[Wyoming Seminary Lower School]] (224) || xx || xx | ||
|} | |} | ||
:XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | :XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | ||
:<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division C teams that have qualified for the 2016 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ||
! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
− | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | + | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> |
! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bayard Rustin High School]] (99) || [[Perkiomen Valley High School]] (121) || [[Seneca High School]] (105) || [[North Pocono High School]] (80) || [[Shady Side Academy High School]] (69) || [[Hershey High School]] (125) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Harriton High School]] (102) || [[Northwestern Lehigh High School]] (139) || [[Clarion Area High School]] (131) || [[Stroudsburg High School]] (89) || [[Franklin Regional High School]] (147) || [[Elizabethtown Area High School]] (149) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Penncrest High School]] (108) || [[Allentown Central Catholic High School]] (153) || [[Northwest Pennsylvania Collegiate Academy]] (135) || [[Abington Heights High School]] (111) || [[Norwin High School]] (168) || [[Cedar Cliff High School]] (156) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Conestoga High School]] (130) || [[Parkland High School]] (158) || [[Laurel Senior High School]] (141) || [[Wyoming Area High School]] (142) || [[Taylor Allderdice High School]] (180) || [[State College Area High School]] (169) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Lower Merion High School]] (146) || [[Kutztown Area High School]] (189) || xx || [[Dallas High School]] (206) || [[Montour High School]] (180) || [[Red Land High School]] (169) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven High School]] (171) || [[Fleetwood Area High School]] (214) || xx || [[Wallenpaupack High School]] (224) || [[Quaker Valley High School]] (188) || [[Central York High School]] (196) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Garnet Valley High School]] (191) || [[Exeter Township Senior High School]] (249) || xx || xx || xx || xx |
|- | |- | ||
− | |||
|} | |} | ||
:XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | :XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | ||
:<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
− | + | {{SpoilerBoxEnd}} | |
+ | {| | ||
+ | |- | ||
+ | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''2015 State Qualifying Teams''' | ||
+ | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division B teams that have qualified for the 2015 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ||
! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
− | |||
! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bala Cynwyd Middle School]] (120) || [[Springhouse Middle School]] (43) || [[Wilmington Middle School]] (112) || [[Wyoming Area Secondary Center]] (104) || [[Eagle View Middle School]] (102) || [[Shady Side Academy Middle School]] (55) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Welsh Valley Middle School]] (124) || [[Whitehall Coplay Middle School]] (81) || [[Laurel Junior High School]] (113) || [[Park Forest Middle School]] (124) || [[Allen Middle School]] (123) || [[Quaker Valley Middle School]] (119) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Devon Preparatory School]] (132) || [[Kutztown Area Middle School]] (98) || [[North East Middle School]] (133) || [[Wayne Highlands Middle School]] (138) || [[Hershey Middle School]] (130) || [[Bedford Middle School (Pennsylvania)|Bedford Middle School]] (123)# |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven Middle School]] (138) || [[Exeter Township Junior High School]] (127) || [[Clarion Area Junior High School]] (140) || [[J.T. Lambert Intermediate School]] (142) || [[Good Hope Middle School]] (136) || [[Franklin Regional Middle School]] (123) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Springton Lake Middle School]] (178) || XX || XX || [[Wilkes-Barre Academy]] (176) || [[Young Scholars of Central PA]] (151) || [[Spring Valley School]] (124) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Garnet Valley Middle School]] (189) || XX || XX || [[Abington Heights Middle School]] (180) || [[Conestoga Valley Middle School]] (170) || [[Huston Middle School]] (145) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Stetson Middle School]] (216) || XX || XX || [[Wallenpaupack Area Middle School]] (185) || XX || [[Norwin Middle School]] (195) |
|- | |- | ||
+ | | [[J.R. Fugett Middle School]] (226) || XX || XX || XX || XX || XX | ||
|} | |} | ||
:XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | :XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | ||
:<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
− | + | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division C teams that have qualified for the 2015 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
Line 451: | Line 562: | ||
! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Harriton High School]] (75) || [[Northwestern Lehigh High School]] (121) || [[Northwest Pennsylvania Collegiate Academy]] (105) || [[North Pocono High School]] (85) || [[Hershey High School]] (128) || [[Shady Side Academy High School]] (85) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Conestoga High School]] (96) || [[Perkiomen Valley High School]] (127) || [[Seneca High School]] (121) || [[Stroudsburg High School]] (115) || [[Spring Grove Area High School]] (157) || [[Quaker Valley High School]] (132) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bayard Rustin High School]] (109) || [[Fleetwood Area High School]] (168) || [[Wilmington High School]] (137) || [[Abington Heights High School]] (127) || [[Cedar Cliff High School]] (170) || [[Pittsburgh Allderdice High School]] (195) |
|- | |- | ||
− | | [[Strath Haven | + | | [[Strath Haven High School]] (146) || [[Exeter Township Senior High School]] (171) || [[Clarion Area High School]] (152) ||[[Wyoming Area Secondary Center]] (166) || [[Elizabethtown Area High School]] (186) || [[Norwin High School]] (196) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Penncrest High School]] (173) || [[Kutztown Area High School]] (176) || XX || [[Lehighton High School]] (184) || [[Central York High School]] (196)# || [[Peters Township High School]] (201) |
|- | |- | ||
− | | [[Garnet Valley | + | | [[Garnet Valley High School]] (174) || [[Parkland High School]] (180) || XX || [[Dallas High School]] (207) || [[Red Land High School]] (196) || [[Montour High School]] (209) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Lower Merion High School]] (198) || XX || XX || XX || [[State College Area High School]] (205) || XX |
|- | |- | ||
− | |||
|} | |} | ||
:XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | :XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | ||
:<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
+ | </div></div> | ||
+ | |} | ||
+ | {| | ||
+ | |- | ||
+ | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''2014 State Qualifying Teams''' | ||
+ | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division B teams that have qualified for the 2014 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
− | ! <big>[[Central | + | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> |
! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ||
! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
− | |||
! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bala Cynwyd Middle School]] (112) || [[Hershey Middle School]] (84) || [[Wilmington Middle School]] (73) || [[Wyoming Area Middle School]] (125) || [[Shady Side Academy Middle School]] (59) || [[Springhouse Middle School]] (46) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven Middle School]] (172) || [[Allen Middle School]] (105) || [[North East Middle School]] (109) || [[Abington Heights Middle School]] (131) || [[Bedford Middle School (Pennsylvania)|Bedford Middle School]] (125) || [[Fleetwood Area Middle School]] (77) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Welsh Valley Middle School]] (175) || [[Eagle View Middle School]] (115) || [[Clarion Area Junior High School]] (127) || [[Park Forest Middle School]] (134) || [[Quaker Valley Middle School]] (130) || [[Kutztown Area Middle School]] (91) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Devon Preparatory School]] (187) || [[Young Scholars of Central PA Charter School]] (144) || [[North Clarion Junior High School]] (130) || [[Wilkes-Barre Academy]] (151) || [[Franklin Regional Middle School]] (140) || [[Exeter Township Junior High School]] (104) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Springton Lake Middle School]] (194) || [[Middletown Area Middle School]] (162) || XX || [[J.T. Lambert Intermediate School]] (167) || [[Huston Middle School]] (146) || XX |
|- | |- | ||
− | | [[Garnet Valley | + | | [[Garnet Valley Middle School]] (210) || [[Eastern York Middle School]] (165) || XX || [[Wayne Highlands Middle School]] (170) || [[Norwin Middle School]] (182) || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Valley Forge Middle School]] (225) || XX || XX || [[Lake Lehman Junior High School]] (211) || [[Ringgold Middle School]] (195) || XX |
|- | |- | ||
+ | | [[Stetson Middle School]] (228) || XX || XX || XX || XX || XX | ||
|} | |} | ||
:XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | :XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | ||
:<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division C teams that have qualified for the 2014 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
Line 514: | Line 625: | ||
! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Conestoga High School]] (88) || [[Spring Grove Area High School]] (114) || [[Wilmington High School]] (113) || [[North Pocono High School]] (76) || [[Shady Side Academy High School]] (74) || [[Northwestern Lehigh High School]] (101) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Harriton High School]] (93) || [[State College Area High School]] (123) || [[North Clarion Senior High School]] (133) || [[Stroudsburg High School]] (91) || [[Quaker Valley High School]] (126) || [[Perkiomen Valley High School]] (133) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Penncrest High School]] (105) || [[Cedar Cliff High School]] (145) || [[Clarion Area High School]] (143) || [[Wyoming Area High School]] (148) || [[Franklin Regional High School]] (155) || [[Fleetwood Area High School]] (149) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven High School]] (131) || [[Hershey High School]] (150) || [[Venango Catholic High School]] (152) || [[East Stroudsburg High School South]] (154) || [[Burrell High School]] (174) || [[Kutztown Area High School]] (174)* |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bayard Rustin High School]] (144) || [[Elizabethtown Area High School]] (163) || XX || [[Lehighton High School]] (174) || [[Montour High School]] (204) || [[Whitehall High School]] (179) |
|- | |- | ||
− | | [[Garnet Valley | + | | [[Garnet Valley High School]] (175) || [[Harrisburg Academy]] (180) || XX || [[Athens Area High School]] (192) || [[Norwin High School]] (210) || [[Parkland High School]] (226) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Lower Merion High School]] (206) || XX || XX || XX || XX || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Haverford High School]] (207) || XX || XX || XX || XX || XX |
|} | |} | ||
− | + | XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | |
:<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
+ | :<nowiki>*</nowiki> [[Allentown Central Catholic High School]] placed 4th with 172 points, but were unable to attend states due to a scheduling conflict. | ||
+ | </div></div> | ||
+ | |} | ||
+ | {| | ||
+ | |- | ||
+ | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''2013 State Qualifying Teams''' | ||
+ | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division B teams that have qualified for the 2013 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
− | |||
! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ||
! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ||
! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven Middle School]] (50) || [[Wilmington Middle School]] (83) || [[Abington Heights Middle School]] (82) || [[Shady Side Academy Middle School]] (57) || [[Whitehall-Coplay Middle School]] (85) || [[Allen Middle School]] (51) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Welsh Valley Middle School]] (140) || [[North Clarion Junior High School]] (106) || [[J.T. Lambert Intermediate School]] (99) || [[Charles Huston Middle School]] (114) || [[Park Forest Middle School]] (86) || [[Hershey Middle School]] (97) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bala Cynwyd Middle School]] (166) || [[Clarion Junior High School]] (114) || [[Wyoming Area Middle School]] (134) || [[Franklin Regional Middle School]] (128) || [[Kutztown Area Middle School]] (100) || [[Spring Grove Area Middle School]] (126) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Springton Lake Middle School]] (188) || [[Laurel Junior High School]] (118) || [[Wayne Highlands Middle School]] (143) || [[Quaker Valley Middle School]] (136) || [[Springhouse Middle School]] (103) || [[Middletown Area Middle School]] (129) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Chichester Middle School]] (251)# || XX || [[Stroudsburg Junior High School]] (150) || [[Bedford Middle School]] (152) || [[Fleetwood Area Middle School]] (110) || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Stetson Middle School]] (251) || XX || [[Wilkes Barre Academy]] (189) || [[Independence Middle School (Pennsylvania)|Independence Middle School]] (183) || XX || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Garnet Valley Middle School]] (252) || XX || [[Dallas Middle School]] (190) || [[Spring Valley School]] (203) || XX || XX |
+ | |- | ||
+ | | [[Devon Preparatory Middle School]] (286) || XX || XX || XX || XX || XX | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Tredyffrin-Easttown Middle School]] (289) || XX || XX || XX || XX || XX |
|} | |} | ||
− | XX- Denotes that fewer spots were | + | :XX- Denotes that fewer spots were alloted to that region |
:<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division C teams that have qualified for the 2013 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> | ||
Line 579: | Line 692: | ||
! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Harriton High School]] (50) || [[Wilmington High School]] (121)|| [[Athens Area High School]] (76) || [[Pittsburgh Allderdice High School]] (136) || [[Perkiomen Valley High School]] (141) || [[Spring Grove Area High School]] (141) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Penncrest High School]] (96) || [[Seneca High School]] (144) || [[Wyoming Area High School]] (140) || [[Shady Side Academy High School]] (141) || [[Kutztown Area High School]] (142) || [[Central York High School]] (142) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Conestoga High School]] (113) || [[Venango Catholic High School]] (152)# || [[North Pocono High School]] (141) || [[Quaker Valley High School]] (176) || [[Fleetwood Area High School]] (147) || [[Hershey High School]] (146) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bayard Rustin High School]] (119) || [[Laurel Senior High School]] (152) || [[Stroudsburg High School]] (168) || [[Montour High School]] (178) || [[Whitehall High School]] (171) || [[State College Area High School]] (165) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Lower Merion High School]] (149) || XX || [[East Stroudsburg High School South]] (170) || [[Franklin Regional High School]] (203)# || [[Parkland High School]] (174) || [[Cumberland Valley High School]] (168) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven High School]] (154) || XX || [[Dallas High School]] (191) || [[Plum Senior High School]] (203) || [[Allentown Central Catholic High School]] (175) || [[Cedar Cliff High School]] (209) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Haverford High School]] (201) || XX || XX || XX || XX || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Garnet Valley High School]] (289) || XX || XX || XX || XX || XX |
− | |||
− | |||
|} | |} | ||
− | + | XX- Denotes that fewer spots were alloted to that region | |
:<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
+ | </div></div> | ||
+ | |} | ||
+ | {| | ||
+ | |- | ||
+ | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''2012 State Qualifying Teams''' | ||
+ | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division B teams that have qualified for the 2012 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
− | |||
! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
+ | ! <big>[[Central East Pennsylvania Regional|Central East]]</big> | ||
! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ! <big>[[Southwest Pennsylvania Regional|Southwest]]</big> | ||
− | ! <big>[[ | + | ! <big>[[Northwest Pennsylvania Regional|Northwest]]</big> |
! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven Middle School]] (77) || [[Stroudsburg Junior High School]] (100) || [[Whitehall-Coplay Middle School]] (80) || [[Shady Side Academy Middle School]] (49) || [[Wilmington Middle School]] (92) || [[Allen Middle School]] (60) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bala Cynwyd Middle School]] (167) || [[Wayne Highlands Middle School]] (160) || [[Fleetwood Middle School]] (94) || [[Charles Huston Middle School]] (94) || [[North East Middle School]] (100) || [[Hershey Middle School]] (95) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Welsh Valley Middle School]] (178) || [[Park Forest Middle School]] (164) || [[Kutztown Area Middle School]] (100) || [[Franklin Regional Middle School]] (113) || [[Clarion Junior High School]] (103) || [[Spring Grove Area Middle School]] (107) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Stetson Middle School]] (244) || [[J.T. Lambert Intermediate School]] (170) || [[East Hills Middle School]] (108) || [[Independence Middle School (Pennsylvania)|Independence Middle School]] (162) || [[Laurel Junior High School]] (117) || [[Eastern York Middle School]] (110) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Garnet Valley Middle School]] (248) || [[Mount Nittany Middle School]] (175) || XX || [[Ringgold Middle School]] (173) || XX || [[Millersburg Area Middle School]] (116) |
+ | |- | ||
+ | | [[E.T. Richardson Middle School]] (281) || [[Abington Heights Middle School]] (196) || XX || [[Bedford Middle School]] (174) || XX || XX | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Chichester Middle School]] (289) || [[Wilkes-Barre Academy]] (228) || XX || XX || XX || XX | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Springton Lake Middle School]] (299) || XX || XX || XX || XX || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Devon Preparatory Middle School]] (338) || XX || XX || XX || XX || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Peirce Middle School]] (349) || XX || XX || XX || XX || XX |
|} | |} | ||
− | XX- Denotes that fewer spots were alloted to that region | + | :XX- Denotes that fewer spots were alloted to that region |
:<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division C teams that have qualified for the 2012 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
Line 645: | Line 760: | ||
! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Harriton High School]] (73) || [[Athens Area High School]] (46) || [[Allentown Central Catholic High School]] (117) || [[Pittsburgh Allderdice High School]] (170) || [[Wilmington High School]] (101) || [[Spring Grove Area High School]] (126) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Penncrest High School]] (91) || [[East Stroudsburg High School South]] (96) || [[Kutztown Area High School]] (122)# || [[Montour High School]] (180) || [[Seneca High School]] (130) || [[State College Area High School]] (135) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bayard Rustin High School]] (128) || [[Stroudsburg High School]] (153) || [[Perkiomen Valley High School]] (122) || [[Peters Township High School]] (199)# || [[North East High School]] (135) || [[Hershey High School]] (166) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Conestoga High School]] (138) || [[North Pocono High School]] (160) || [[Whitehall High School]] (136) || [[Shady Side Academy High School]] (199) || [[Laurel Senior High School]] (139) || [[Cedar Cliff High School]] (195) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven High School]] (154) || [[Lehighton Area High School]] (181) || [[Northwestern Lehigh High School]] (175) || [[Quaker Valley High School]] (221) || XX || [[Central York High School]] (206) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Lower Merion High School]] (156) || [[Greater Nanticoke Area High School]] (201) || [[Fleetwood High School]] (183) || [[Franklin Regional High School]] (228) || XX || [[Cumberland Valley High School]] (227) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Haverford High School]] (241) || XX || XX || [[Uniontown Area High School]] (231) || XX || XX |
− | |||
− | | [[ | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
|} | |} | ||
− | + | XX- Denotes that fewer spots were alloted to that region | |
:<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | :<nowiki>#</nowiki> Team won a tiebreaker. | ||
+ | </div></div> | ||
+ | |} | ||
+ | {| | ||
+ | |- | ||
+ | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''2011 State Qualifying Teams''' | ||
+ | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division B teams that have qualified for the 2011 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
Line 678: | Line 793: | ||
! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven Middle School]] (96) || [[J.T. Lambert Intermediate School]] (95) || [[Fleetwood Middle School]] (72) || [[Shady Side Academy Middle School]] (50) || [[Park Forest Middle School]] (87) || [[Spring Grove Area Middle School]] (94) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bala Cynwyd Middle School]] (131) || [[Wyoming Area Middle School]] (110) || [[Whitehall-Coplay Middle School]] (79) || [[Quaker Valley Middle School]] (100) || [[Mount Nittany Middle School]] (100) || [[Hershey Middle School]] (107) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Welsh Valley Middle School]] (131) || [[Dallas Middle School]] (177) || [[East Hills Middle School]] (123) || [[Charles Huston Middle School]] (109) || [[Wilmington Middle School]] (125) || [[Eastern York Middle School]] (108) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Haverford Middle School]] (154) || [[Stroudsburg Junior High School]] (186) || [[Nazareth Area Middle School]] (123) || [[Franklin Regional Middle School]] (124) || [[Laurel Junior High School]] (165) || [[Middletown Area Middle School]] (115)# |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Garnet Valley Middle School]] (192) || [[Abington Heights Middle School]] (187) || [[Exeter Township Junior High School]] (147) || [[Norwin Middle School]] (158) || [[North East Middle School]] (192) || [[Allen Middle School]] (115) |
+ | |- | ||
+ | | [[Chichester Middle School]] (204) || [[Jersey Shore Area Middle School]] (200) || XX || XX || [[Northwestern Middle School]] (195) || XX | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Unami Middle School]] (234)* || XX || XX || XX || XX || XX | ||
+ | |- | ||
+ | | [[E.T. Richardson Middle School]] (238) || XX ||XX|| XX || XX|| XX | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Stetson Middle School]] (262) ||XX||XX|| XX || XX || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Springton Lake Middle School]] (267) ||XX||XX|| XX || XX|| XX |
|} | |} | ||
− | XX- Denotes that fewer spots were | + | :XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region. |
− | :<nowiki>#</nowiki> | + | :-* Due to a lack of funding, Unami will not be able to attend the state competition. |
− | + | :<nowiki>#</nowiki> Middletown won the gold medal tiebreaker, 4 to 3. | |
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division C teams that have qualified for the 2011 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
Line 711: | Line 827: | ||
! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Harriton High School]] (76) || [[Athens Area High School]] (50) || [[Exeter Township Senior High School]] (121) || [[Shady Side Academy High School]] (129) || [[State College Area High School]] (81) || [[Hershey High School]] (144) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Penncrest High School]] (123) || [[Wyoming Area High School]] (188) || [[Perkiomen Valley High School]] (123) || [[Taylor Allderdice High School]] (150) || [[North East High School]] (124) || [[Spring Grove Area High School]] (155) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bayard Rustin High School]] (150) || [[Greater Nanticoke Area High School]] (193) || [[Fleetwood Area High School]] (141) || [[Peters Township High School]] (161) || [[Laurel Senior High School]] (144) || [[Mechanicsburg Area High School]] (177) |
|- | |- | ||
− | | [[Haverford | + | | [[Haverford High School]] (170) || [[Stroudsburg High School]] (202) || [[Kutztown Senior High School]] (145) || [[Uniontown Area High School]] (X) || [[Seneca High School]] (181) || [[Bishop McDevitt High School]] (193) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven High School]] (172) || [[Lehighton High School]] (217) || [[Allentown Central Catholic High School]] (160) || [[Plum Senior High School]] (X) || [[Wilmington High School]] (192) || [[Cumberland Valley High School]] (204) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Conestoga High School]] (173) || [[Wallenpaupack Area High School]] (229) || [[Whitehall Coplay High School]] (176) || [[Franklin Regional High School]] (X) || XX || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Lower Merion High School]] (190) || XX || XX || XX || XX || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Central Bucks High School South]] (218) || XX || XX || XX || XX || XX |
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
|} | |} | ||
− | + | XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region. | |
− | + | </div></div> | |
− | + | |} | |
+ | {| | ||
+ | |- | ||
+ | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''2010 State Qualifying Teams''' | ||
+ | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division B teams that have qualified for the 2010 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
Line 745: | Line 861: | ||
! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven Middle School]] (92) || [[J.T. Lambert Intermediate School]] (75) || [[Whitehall-Coplay Middle School]] (72) || [[Shady Side Academy Middle School]] (65) || [[Park Forest Middle School]] (92) || [[Spring Grove Area Middle School]] (116) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bala Cynwyd Middle School]] (113) || [[Wyoming Area Middle School]] (99) || [[Kutztown Area Middle School]] (86) || [[Quaker Valley Middle School]] (108) || [[Wilmington Middle School]] (132) || [[Allen Middle School]] (119) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Welsh Valley Middle School]] (173) || [[Stroudsburg Junior High School]] (136) || [[Fleetwood Middle School]] (106) || [[Franklin Regional Middle School]] (125) || [[DuBois Area Middle School]] (153) || [[Hershey Middle School]] (121) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Unami Middle School]] (230) || [[Dallas Middle School]] (156) || [[East Hills Middle School]] (118) || [[Huston Middle School]] (146) || [[Laurel Junior High School]] (163) || [[Middletown Area Middle School]] (128) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[E.T. Richardson Middle School]] (249) || [[Greater Nanticoke Area Educational Center]] (162) || [[Exeter Township Junior High School]] (122) || [[Norwin Middle School]] (172) || [[Mount Nittany Middle School]] (166) || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Chichester Middle School]] (258) || [[Wallenpaupack Area Middle School]] (188) || XX || XX || XX || XX |
+ | |- | ||
+ | | [[Garnet Valley Middle School]] (292) || XX || XX || XX || XX || XX | ||
+ | |- | ||
+ | | [[Tamanend Middle School]] (309) || XX || XX || XX || XX || XX | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Springton Lake Middle School]] (311) || XX || XX || XX || XX || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Haverford Middle School]] (319) || XX || XX || XX || XX || XX |
|} | |} | ||
− | XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | + | XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region |
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
{| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | {| class="wikitable sortable" style="text-align:center" | ||
− | |+Division | + | |+Division C teams that have qualified for the 2010 State Tournament- |
! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ! <big>[[Southeast Pennsylvania Regional|Southeast]]</big> | ||
! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ! <big>[[Northeast Pennsylvania Regional|Northeast]]</big> | ||
Line 779: | Line 893: | ||
! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ! <big>[[Central Pennsylvania Regional|Central]]</big> | ||
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Penncrest High School]] (110) || [[Athens High School]] (95) || [[Fleetwood High School]] (92) || [[Montour High School]] (143) || [[State College High School]] (76) || [[Bishop McDevitt High School]] (127) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Harriton High School]] (112) || [[Wyoming Area High School]] (110) || [[Kutztown Area High School]] (94) || [[Allderdice High School]] (143) || [[North East High School]] (141) || [[Hershey High School]] (134) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Conestoga High School]] (125) || [[Wallenpaupack High School]] (188) || [[Emmaus High School]] (147) || [[Shady Side Academy High School]] (153) || [[Indiana High School]] (163) || [[Spring Grove Area High School]] (138) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Bayard Rustin High School]] (143) || [[Stroudsburg High School]] (203) || [[Exeter Township Senior High School]] (147) || [[Uniontown Area High School]] (211) || [[Laurel Senior High School]] (187) || [[Mechanicsburg Area Senior High School]] (151) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Strath Haven High School]] (151) || [[Lehighton High School]] (220) || [[Allentown Central Catholic High School]] (153) || [[Plum Senior High School]] (214) || [[Seneca High School]] (190) || [[Susquehanna Township High School]] (161) |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Lower Merion High School]] (191) || [[Wyoming Valley West High School]] (244) || XX || [[Franklin Regional High School]] (236) || XX || XX |
|- | |- | ||
− | | [[ | + | | [[Perkiomen Valley High School]] (245) || [[Abington Heights High School]] (256) || XX || XX || XX || XX |
− | |||
− | |||
− | |||
− | | [[ | ||
− | |||
− | |||
|} | |} | ||
XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region | ||
+ | </div></div> | ||
+ | |} | ||
− | + | ==Teams== | |
− | + | This is a list of division B and C teams in Pennsylvania. Click on a region to see the teams. | |
− | + | ===Division B=== | |
− | + | ||
− | + | {| | |
− | + | |- | |
− | + | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''Northwest Teams''' | |
− | + | <div class="mw-collapsible-content"> | |
− | + | ====Northwest==== | |
− | + | :[[Butler Junior High School]] | |
− | + | :[[Brookville Area Junior High School]] | |
− | + | :[[Clarion Area Junior High School]] | |
− | + | :[[Clarion-Limestone Junior High School]] | |
− | + | :[[DuBois Area Middle School]] | |
− | + | :[[Farrell Area Middle School]] | |
− | + | :[[Harbor Creek Junior High School]] | |
− | + | :[[Kane Area Middle School]] | |
− | + | :[[Laurel Junior High School]] | |
− | + | :[[Maplewood Junior High School]] | |
− | + | :[[Mount Nittany Middle School]] | |
− | + | :[[Neshannock Junior High School]] | |
− | + | :[[New Castle Christian Academy]] | |
− | + | :[[North Clarion Junior High School]] | |
− | + | :[[North East Middle School]] | |
− | + | :[[Northwestern Middle School]] | |
+ | :[[Oil City Middle School]] | ||
+ | :[[Park Forest Middle School]] | ||
+ | :[[Penns Valley Junior High School]] | ||
+ | :[[Redbank Valley Junior High School]] | ||
+ | :[[Sugar Valley Rural Charter School]] | ||
+ | :[[Wattsburg Area Middle School]] | ||
+ | :[[West Shamokin Middle School]] | ||
+ | :[[Wilmington Area Middle School]] | ||
+ | :[[Woodrow Wilson Middle School (Pennsylvania)|Woodrow Wilson Middle School]] | ||
</div></div> | </div></div> | ||
|} | |} | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
− | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">''' | + | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''Southwest Teams''' |
<div class="mw-collapsible-content"> | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
− | ==== | + | ====Southwest==== |
− | :[[ | + | :[[A.E. Oblock Junior High School]] |
− | :[[ | + | :[[A.J. McMullan Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Albiruni Holistic Academy]] |
− | :[[ | + | :[[Bedford Middle School (Pennsylvania)|Bedford Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Bellmar Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Ben Franklin School]] |
− | :[[ | + | :[[Burgettstown Area Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Central Cambria Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Charles Huston Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Finley Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Founders Hall/Tiger Stripe Academy]] |
− | :[[ | + | :[[Franklin Regional Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Frazier Middle School]] |
− | :[[North | + | :[[Greater Latrobe Junior High School]] |
− | :[[North | + | :[[HOPE for Hyndman Charter School]] |
− | :[[ | + | :[[Independence Middle School (Pennsylvania)|Independence Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Ingomar Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Leechburg Area Junior High School]] |
− | :[[ | + | :[[McGuffey Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Meyersdale Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[North Allegheny Intermediate High School]] |
− | :[[ | + | :[[North Hills Junior High School]] |
− | :[[West | + | :[[Norwin Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Penns Manor Junior High School]] |
− | :[[ | + | :[[Peters Township Middle School]] |
− | </div></div> | + | :[[Plum Junior High School]] |
− | |} | + | :[[Portage Area Junior High School]] |
+ | :[[Quaker Valley Middle School]] | ||
+ | :[[Ringgold Middle School]] | ||
+ | :[[Rochester Area Junior High School]] | ||
+ | :[[Rostraver Middle School]] | ||
+ | :[[Sewickley Academy Middle School]] | ||
+ | :[[Shady Side Academy Middle School]] | ||
+ | :[[Snowdrop Science Academy]] | ||
+ | :[[Spring Valley School]] | ||
+ | :[[St. Ursula School]] | ||
+ | :[[West Allegheny Middle School]] | ||
+ | :[[Winchester Thurston School]] | ||
+ | :[[Windber Area Middle School]] | ||
+ | :[[Woodland Hills Junior High School]] | ||
+ | :[[Young Scholars of Western PA Charter School]] | ||
+ | </div></div> | ||
+ | |} | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
− | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">''' | + | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''Central Teams''' |
<div class="mw-collapsible-content"> | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
− | ==== | + | ====Central==== |
− | :[[ | + | :[[Allen Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Central Dauphin Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Conestoga Valley Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Eagle View Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Eastern York Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Elizabethtown Area Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Ephrata Mennonite School]] |
− | :[[ | + | :[[Garden Spot Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Good Hope Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Hanover Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Harrisburg Academy]] |
− | :[[ | + | :[[Hershey Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[J. Frank Faust Junior High School]] |
− | :[[ | + | :[[Lancaster Mennonite Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Lemoyne Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Linglestown Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[McKinley K-8 School]] |
− | :[[ | + | :[[Mechanicsburg Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Middletown Area Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Millersburg Area Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Mount Nittany Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Mountain View Middle School (Pennsylvania)|Mountain View Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Nittany Christian School]] |
− | :[[ | + | :[[Northeastern Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Park Forest Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Penns Valley Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Reynolds Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Shippensburg Area Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Southern Huntingdon County Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Southern Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Spring Grove Area Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Truebright Science Academy Middle School]] |
− | + | :[[Veritas Academy]] | |
− | :[[ | + | :[[Warwick Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Waynesboro Area Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Wheatland Middle School]] |
− | + | :[[Young Scholars of Central PA Charter School]] | |
− | :[[ | ||
− | :[[Young Scholars of | ||
</div></div> | </div></div> | ||
|} | |} | ||
Line 916: | Line 1,045: | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
− | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">''' | + | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''Southeast Teams''' |
<div class="mw-collapsible-content"> | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
− | ==== | + | |
− | :[[ | + | ====Southeast==== |
− | :[[ | + | :[[Abington Friends School]] |
− | :[[ | + | :[[Abington Junior High School]] |
− | :[[ | + | :[[Armenian Sisters Academy]] |
− | :[[ | + | :[[Bala Cynwyd Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Cedarbrook Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Chichester Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Colonial Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Corpus Christi Catholic School]] |
− | :[[ | + | :[[Delaware County Christian School]] |
− | :[[ | + | :[[Devon Preparatory School]] |
− | :[[ | + | :[[E.T. Richardson Middle School]] |
− | :[[J. | + | :[[E.N. Peirce Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Friends Central Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[G.A. Stetson Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Garnet Valley Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Haverford Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Holicong Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Jack M. Barrack Hebrew Academy]] |
− | :[[ | + | :[[J.R. Fugett Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Keith Valley Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Maple Point Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[MaST Community Charter School]] |
− | :[[ | + | :[[Northley Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Paxon Hollow Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Pennridge Central Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Pennridge North Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Pennridge South Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Penn Wood Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Poquessing Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Pottsgrove Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Ridley Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Robert Shafer Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Springton Lake Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Strath Haven Middle School]] |
+ | :[[Tamanend Middle School]] | ||
+ | :[[The Shipley School]] | ||
+ | :[[Tohickon Middle School]] | ||
+ | :[[Tredyffrin-Easttown Middle School]] | ||
+ | :[[Twin Valley Middle School]] | ||
+ | :[[Unami Middle School]] | ||
+ | :[[University Scholars PA Leadership Charter School]] | ||
+ | :[[Upper Merion Area Middle School]] | ||
+ | :[[Valley Forge Middle School]] | ||
+ | :[[Waldron Mercy Academy]] | ||
+ | :[[Welsh Valley Middle School]] | ||
+ | :[[Wissahickon Middle School]] | ||
</div></div> | </div></div> | ||
|} | |} | ||
Line 959: | Line 1,100: | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
− | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">''' | + | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''Central East Teams''' |
<div class="mw-collapsible-content"> | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
− | ==== | + | ====Central East==== |
− | :[[ | + | :[[Boyertown Junior High School East]] |
− | + | :[[Brandywine Heights Middle School]] | |
− | :[[ | ||
− | |||
− | |||
− | |||
:[[Colonial Middle School]] | :[[Colonial Middle School]] | ||
− | :[[ | + | :[[Conrad Weiser Middle School]] |
− | + | :[[East Hills Middle School (Pennsylvania)|East Hills Middle School]] | |
− | + | :[[Exeter Township Junior High School]] | |
− | :[[ | + | :[[Fleetwood Area Middle School]] |
− | + | :[[Governor Mifflin Middle School]] | |
− | :[[ | + | :[[Hamburg Area Middle School]] |
− | :[[ | ||
− | :[[ | ||
− | :[[ | ||
− | |||
:[[J.R. Fugett Middle School]] | :[[J.R. Fugett Middle School]] | ||
− | :[[ | + | :[[Kutztown Area Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Moravian Academy Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Muhlenberg Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Nazareth Area Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Northwest Middle School (Pennsylvania)|Northwest Middle School]] |
− | + | :[[Northwestern Lehigh Middle School]] | |
− | + | :[[Orefield Middle School]] | |
− | :[[ | ||
− | :[[ | ||
:[[Pottsgrove Middle School]] | :[[Pottsgrove Middle School]] | ||
− | :[[ | + | :[[Schuylkill Valley Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Springhouse Middle School]] |
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
:[[Tohickon Middle School]] | :[[Tohickon Middle School]] | ||
− | :[[ | + | :[[Tulpehocken Junior High School]] |
:[[Twin Valley Middle School]] | :[[Twin Valley Middle School]] | ||
− | |||
− | |||
:[[Upper Merion Area Middle School]] | :[[Upper Merion Area Middle School]] | ||
− | :[[ | + | :[[Whitehall-Coplay Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Wyomissing Area Middle School]] |
− | + | :[[Young Scholars of Central Pennsylvania Charter School]] | |
− | :[[ | ||
</div></div> | </div></div> | ||
|} | |} | ||
Line 1,011: | Line 1,135: | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
− | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">''' | + | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''Northeast Teams''' |
<div class="mw-collapsible-content"> | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
− | ==== | + | ====Northeast==== |
− | :[[ | + | :[[Abington Heights Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Bear Creek Community Charter School]] |
− | :[[ | + | :[[Bloomsburg Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Central Columbia Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Crestwood Middle School (Pennsylvania)|Crestwood Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Dallas Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Delaware Valley Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Dingman Delaware Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Greater Nanticoke Area Educational Center]] |
− | :[[J. | + | :[[Harlan Rowe Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Hazleton Area Junior High School]] |
− | :[[ | + | :[[Jersey Shore Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[J.T. Lambert Intermediate School]] |
− | :[[ | + | :[[Lake Lehman Junior High School]] |
− | :[[ | + | :[[Lehman Intermediate School]] |
− | :[[ | + | :[[Martin L. Mattei Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[MMI Preparatory Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Mount Carmel Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Mount Nittany Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Mountain View Junior High School]] |
− | :[[ | + | :[[Muncy Junior High School]] |
− | :[[ | + | :[[North Pocono Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Old Forge Junior High School]] |
− | :[[ | + | :[[Park Forest Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Pittston Area Middle School]] |
− | :[[ | + | :[[Pocono Mountain East Junior High School]] |
+ | :[[Stroudsburg Junior High School]] | ||
+ | :[[Sugar Valley Rural Charter School]] | ||
+ | :[[Tunkhannock Middle School]] | ||
+ | :[[Wallenpaupack Area Middle School]] | ||
+ | :[[Wayne Highlands Middle School]] | ||
+ | :[[Western Wayne Middle School]] | ||
+ | :[[Wilkes-Barre Academy]] | ||
+ | :[[Wyalusing Valley Junior High School]] | ||
+ | :[[Wyoming Area Secondary Center]] | ||
+ | :[[Wyoming Seminary Lower School]] | ||
+ | :[[Wyoming Valley West Middle School]] | ||
</div></div> | </div></div> | ||
|} | |} | ||
Line 1,045: | Line 1,180: | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
− | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">''' | + | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''Southeast Urban Teams''' |
<div class="mw-collapsible-content"> | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
− | ==== | + | ====Southeast Urban==== |
− | :[[ | + | :[[Blaine Academy Plus School]] |
− | + | :[[Conwell Magnet Middle School]] | |
− | :[[ | + | :[[Folk Arts-Cultural Treasures Charter School]] |
− | :[[ | + | :[[Friere Charter School]] |
− | :[[ | + | :[[George W. Nebinger Elementary School]] |
− | :[[ | + | :[[Kirkbride Elementary School]] |
− | :[[ | + | :[[Penn Alexander School]] |
− | :[[ | + | :[[Penrose School]] |
− | :[[ | + | :[[Philadelphia Performing Arts Charter School]] |
− | + | :[[Simon Gratz Prep Mastery Middle Charter School]] | |
− | :[[ | + | :[[St. Katherine of Siena School]] |
− | :[[ | + | :[[Vare-Washington Elementary School]] |
− | :[[ | + | :[[William D. Kelley Elementary School]] |
− | :[[ | + | :[[William M. Meredith School]] |
− | :[[ | + | </div></div> |
− | :[[ | + | |} |
− | + | ||
− | + | ===Division C=== | |
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | </div></div> | ||
− | |} | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
− | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">''' | + | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''Northwest Teams''' |
<div class="mw-collapsible-content"> | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
− | + | ====Northwest==== | |
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | ====Northwest==== | ||
:[[Brockway Area High School]] | :[[Brockway Area High School]] | ||
:[[Brookville Area Senior High School]] | :[[Brookville Area Senior High School]] | ||
Line 1,119: | Line 1,213: | ||
:[[Clarion-Limestone High School]] | :[[Clarion-Limestone High School]] | ||
:[[DuBois Area Senior High School]] | :[[DuBois Area Senior High School]] | ||
+ | :[[Farrell Area High School]] | ||
:[[Franklin Area High School]] | :[[Franklin Area High School]] | ||
:[[Harbor Creek High School]] | :[[Harbor Creek High School]] | ||
Line 1,148: | Line 1,243: | ||
:[[Venango Technology Center]] | :[[Venango Technology Center]] | ||
:[[Warren Area High School]] | :[[Warren Area High School]] | ||
− | :[[Wilmington High School]] | + | :[[Wilmington Area High School]] |
</div></div> | </div></div> | ||
|} | |} | ||
Line 1,174: | Line 1,269: | ||
:[[Greater Latrobe Senior High School]] | :[[Greater Latrobe Senior High School]] | ||
:[[Hollidaysburg Area High School]] | :[[Hollidaysburg Area High School]] | ||
− | :[[HOPE for Hyndman Charter | + | :[[HOPE for Hyndman Charter School]] |
:[[Jefferson Morgan High School]] | :[[Jefferson Morgan High School]] | ||
:[[McGuffey High School]] | :[[McGuffey High School]] | ||
:[[Montour High School]] | :[[Montour High School]] | ||
+ | :[[Mount Lebanon High School]] | ||
:[[North Allegheny Senior High School]] | :[[North Allegheny Senior High School]] | ||
:[[Norwin High School]] | :[[Norwin High School]] | ||
Line 1,186: | Line 1,282: | ||
:[[Pittsburgh Central Catholic High School]] | :[[Pittsburgh Central Catholic High School]] | ||
:[[Plum Senior High School]] | :[[Plum Senior High School]] | ||
+ | :[[Portage Area Senior High School]] | ||
:[[Quaker Valley High School]] | :[[Quaker Valley High School]] | ||
:[[Ringgold High School]] | :[[Ringgold High School]] | ||
Line 1,214: | Line 1,311: | ||
:[[Central York High School]] | :[[Central York High School]] | ||
:[[Chambersburg Senior High School]] | :[[Chambersburg Senior High School]] | ||
− | :[[Conestoga Valley | + | :[[Conestoga Valley High School]] |
:[[Cumberland Valley High School]] | :[[Cumberland Valley High School]] | ||
:[[Dallastown Area High School]] | :[[Dallastown Area High School]] | ||
Line 1,223: | Line 1,320: | ||
:[[Eastern York High School]] | :[[Eastern York High School]] | ||
:[[Elizabethtown Area High School]] | :[[Elizabethtown Area High School]] | ||
+ | :[[Ephrata Mennonite School]] | ||
:[[Exeter Township Senior High School]] | :[[Exeter Township Senior High School]] | ||
:[[Garden Spot High School]] | :[[Garden Spot High School]] | ||
+ | :[[Gettysburg Area High School]] | ||
:[[Harrisburg Academy]] | :[[Harrisburg Academy]] | ||
+ | :[[Harrisburg High School SciTech Campus]] | ||
:[[Hershey High School]] | :[[Hershey High School]] | ||
:[[Hollidaysburg Area Senior High School]] | :[[Hollidaysburg Area Senior High School]] | ||
Line 1,238: | Line 1,338: | ||
:[[Milton Hershey School]] | :[[Milton Hershey School]] | ||
:[[New Oxford High School]] | :[[New Oxford High School]] | ||
+ | :[[Palmyra Area High School]] | ||
:[[Penns Valley High School]] | :[[Penns Valley High School]] | ||
:[[Red Land High School]] | :[[Red Land High School]] | ||
:[[Red Lion Area High School]] | :[[Red Lion Area High School]] | ||
− | |||
:[[Shippensburg Senior High School]] | :[[Shippensburg Senior High School]] | ||
:[[Southern Huntingdon County High School]] | :[[Southern Huntingdon County High School]] | ||
Line 1,275: | Line 1,375: | ||
:[[Conestoga High School]] | :[[Conestoga High School]] | ||
:[[Council Rock High School South]] | :[[Council Rock High School South]] | ||
+ | :[[Delaware County Christian School]] | ||
:[[Devon Preparatory High School]] | :[[Devon Preparatory High School]] | ||
:[[Downingtown High School East]] | :[[Downingtown High School East]] | ||
Line 1,280: | Line 1,381: | ||
:[[Downingtown STEM Academy]] | :[[Downingtown STEM Academy]] | ||
:[[Friends Central High School]] | :[[Friends Central High School]] | ||
+ | :[[Friends Select School]] | ||
:[[Garnet Valley High School]] | :[[Garnet Valley High School]] | ||
:[[Germantown Friends School]] | :[[Germantown Friends School]] | ||
Line 1,291: | Line 1,393: | ||
:[[Lower Merion High School]] | :[[Lower Merion High School]] | ||
:[[Marple Newtown High School]] | :[[Marple Newtown High School]] | ||
+ | :[[MaST Community Charter School]] | ||
:[[Mastery Charter School Thomas Campus]] | :[[Mastery Charter School Thomas Campus]] | ||
:[[Methacton High School]] | :[[Methacton High School]] | ||
Line 1,300: | Line 1,403: | ||
:[[Penn Wood High School]] | :[[Penn Wood High School]] | ||
:[[Penncrest High School]] | :[[Penncrest High School]] | ||
+ | :[[Perkiomen School]] | ||
+ | :[[Philadelphia High School for Girls]] | ||
:[[Phoenixville Area High School]] | :[[Phoenixville Area High School]] | ||
:[[Plymouth Whitemarsh High School]] | :[[Plymouth Whitemarsh High School]] | ||
Line 1,333: | Line 1,438: | ||
:[[Bethlehem Catholic High School]] | :[[Bethlehem Catholic High School]] | ||
:[[Boyertown Area Senior High School]] | :[[Boyertown Area Senior High School]] | ||
+ | :[[Central Bucks High School East]] | ||
+ | :[[Central Bucks High School South]] | ||
:[[Central Bucks High School West]] | :[[Central Bucks High School West]] | ||
:[[Conrad Weiser High School]] | :[[Conrad Weiser High School]] | ||
+ | :[[Council Rock High School South]] | ||
:[[Daniel Boone Area High School]] | :[[Daniel Boone Area High School]] | ||
:[[Easton Area High School]] | :[[Easton Area High School]] | ||
Line 1,345: | Line 1,453: | ||
:[[Kutztown Area High School]] | :[[Kutztown Area High School]] | ||
:[[Lehigh Valley Academy]] | :[[Lehigh Valley Academy]] | ||
− | :[[Liberty High School]] | + | :[[Liberty High School (Pennsylvania)|Liberty High School]] |
:[[Louis E. Dieruff High School]] | :[[Louis E. Dieruff High School]] | ||
:[[Moravian Academy Upper School]] | :[[Moravian Academy Upper School]] | ||
:[[Muhlenberg High School]] | :[[Muhlenberg High School]] | ||
:[[Nazareth Area High School]] | :[[Nazareth Area High School]] | ||
+ | :[[New Hope Academy]] | ||
+ | :[[New Hope-Solebury High School]] | ||
:[[Northampton Area High School]] | :[[Northampton Area High School]] | ||
:[[Northwestern Lehigh High School]] | :[[Northwestern Lehigh High School]] | ||
Line 1,366: | Line 1,476: | ||
:[[William Allen High School]] | :[[William Allen High School]] | ||
:[[Wilson Area High School]] | :[[Wilson Area High School]] | ||
− | :[[Wilson | + | :[[Wilson High School (Pennsylvania)|Wilson High School]] |
:[[Wyoming Seminary Upper School]] | :[[Wyoming Seminary Upper School]] | ||
:[[Wyomissing Area Senior High School]] | :[[Wyomissing Area Senior High School]] | ||
Line 1,388: | Line 1,498: | ||
:[[Greater Nanticoke Area High School]] | :[[Greater Nanticoke Area High School]] | ||
:[[Hazleton Area Academy of Sciences]] | :[[Hazleton Area Academy of Sciences]] | ||
− | :[[Hazleton Area High School]] | + | :[[Hazleton Area High School]] |
− | :[[Holy Redeemer High School]] | + | :[[Holy Redeemer High School]] |
− | :[[Honesdale High School]] | + | :[[Honesdale High School]] |
− | :[[Jersey Shore High School]] | + | :[[Jersey Shore High School]] |
− | :[[Lackawanna Trail High School]] | + | :[[Lackawanna Trail High School]] |
− | :[[Lake Lehman Senior High School]] | + | :[[Lake Lehman Senior High School]] |
− | :[[Lehighton High School]] | + | :[[Lehighton High School]] |
− | :[[Mid Valley High School]] | + | :[[Mid Valley High School]] |
− | :[[MMI Preparatory High School]] | + | :[[MMI Preparatory High School]] |
− | :[[Mount Carmel High School]] | + | :[[Mount Carmel High School]] |
− | :[[Mountain View Senior High School]] | + | :[[Mountain View Senior High School]] |
− | :[[Muncy Senior High School]] | + | :[[Muncy Senior High School]] |
− | :[[North Pocono High School]] | + | :[[North Pocono High School]] |
− | :[[North Rome Christian School]] | + | :[[North Rome Christian School]] |
− | :[[Northwest Area High School]] | + | :[[Northwest Area High School]] |
− | :[[Old Forge Senior High School]] | + | :[[Old Forge Senior High School]] |
− | :[[Palmerton High School]] | + | :[[Palmerton High School]] |
− | :[[Pine Grove Area High School]] | + | :[[Pine Grove Area High School]] |
− | :[[Pittston Area High School]] | + | :[[Pittston Area High School]] |
− | :[[Pleasant Valley High School]] | + | :[[Pleasant Valley High School]] |
− | :[[Pocono Mountain East High School]] | + | :[[Pocono Mountain East High School]] |
− | :[[Pocono Mountain West High School]] | + | :[[Pocono Mountain West High School]] |
− | :[[Scranton Preparatory School]] | + | :[[Scranton Preparatory School]] |
− | :[[Shamokin Area High School]] | + | :[[Shamokin Area High School]] |
− | :[[Stroudsburg High School]] | + | :[[Stroudsburg High School]] |
+ | :[[Sugar Valley Rural Charter School]] | ||
:[[Sullivan County High School]] | :[[Sullivan County High School]] | ||
:[[Tunkhannock Area High School]] | :[[Tunkhannock Area High School]] | ||
Line 1,441: | Line 1,552: | ||
|} | |} | ||
− | {{ | + | ==External Links== |
− | + | {{Tournaments of Pennsylvania}} | |
[[Category:State Pages]] | [[Category:State Pages]] |
Revision as of 18:23, 5 February 2020
Pennsylvania | |
---|---|
General Information | |
Member of SO since | 1985 |
Total teams | 324 |
Division B Champion | Springhouse Middle School |
Division C Champion | Harriton High School |
State Tournament Location | Juniata College, Huntingdon, Pa. |
Website | www |
The state of Pennsylvania is one of the most competitive states, containing 324 teams. Their representatives at the national competition usually do very well. In fact, in Division B, Pennsylvania can claim two national titles (1994-1995), both from State College Junior High School. In Division C, Pennsylvania has won four national titles (1988, 1995, 2001, 2005), three of which are from Harriton High School and one from Haverford High School.
In 2004, Pennsylvania hosted the national tournament at Juniata College.
History
Pennsylvania's first state tournament took place in 1985 at Harrisburg Area Community College. In 1987, regional tournaments were conducted for the first time, and the number of regionals had expanded to four by 1991.
Past State Champions
This is a record of the past state champions and runners up, and their respective places at the national competition, if applicable. Scores at the state competition may be shown in parentheses.
Note: * = Won on medal count
Past Scores
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
Competitions
Any detailed descriptions of each competition may be made here.
Invitationals
- B Division Only
- Rustin Invitational (Bayard Rustin High School [1]): Saturday, Jan 5th, 2019
- Garnet Valley Invitational (Garnet Valley Middle School [2]): Saturday, Jan 26th, 2019
- Eagle Invitational (Eagle View Middle School [3]): Saturday, Feb 8th, 2020
- Little Tiger Invitational (Northwestern Lehigh High School [4]): Saturday, Feb 16th, 2019
- C Division Only
- Battle at Valley Forge Invitational (Conestoga High School [5]): Saturday, Jan 12th, 2019
- Carnegie Mellon Invitational (Carnegie Mellon University [6]): Saturday, Jan 12th, 2019
- North Pocono Invitational (North Pocono High School [7]): Saturday, Jan 26th, 2019
- MC Barons Invitational (Manheim Central High School [8]): Saturday, Feb 2nd, 2019
- Tiger Invitational (Northwestern Lehigh High School [9]): Saturday, Feb 9th, 2019
- Penn Invitational (University of Pennsylvania [10]): Saturday, Feb 16th, 2019
County Competitions
- Berks County (Kutztown University)- C Division Only: Thursday, January 10, 2019
- Eastern Pennsylvania Conference - Pike/Monroe/Northampton/Lehigh Counties (Northampton Community College [11])- C Division Only: Friday, March 1st, 2019
Past Invitationals
- Comet Invitational (Abington Heights Middle School)
- Twin Tiers Invitational (Athens Area High School)
- Harriton Festivus (Harriton High School)
Regional Competitions
- Central (Millersville University of PA [12]) - Saturday, February 29th, 2020
- Southeast South (Neumann University [13]) - Wednesday, March 4th, 2020
- Southwest (California University of Pennsylvania [14]) - Wednesday, March 4th, 2020
- Northwest (Penn State Behrend [15]) - Tuesday, March 10th, 2020
- Northeast (Penn State-Wilkes Barre [16]) - Wednesday, March 11th, 2020
- Central East (Kutztown University of Pennsylvania [17]) - Wednesday, March 11th, 2020
- Southeast North (St. Joseph's University) - Saturday, March 21st, 2020
- Southeastern Urban (St. Joseph’s University [18]) - Saturday, March 7th, 2020
State Competition
- 2019 location: Juniata College [19] , Huntingdon, PA on Saturday, April 27.
- 2 Teams move on to national competition in each division
- In 2011, one spot was added to each division, resulting in 36 teams per division.
Awards
- Medals awarded to top 6 in each event
- Trophies awarded to top 6 in each division
- 2 trial events have been held for both divisions in recent years. They have no effect on the overall team score, but medals are awarded to the top 3 places in each trial event.
- In 2016, Hovercraft (B/C) was run.
- In 2017, Bag of Bones, We've Got Your Number, and Code Busters were run.
- In 2018, Chem Clues was run
2019 State Qualifying Teams
- XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region
- # Team won a tiebreaker.
- XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region
- # Team won a tiebreaker.
- * Northwest Pennsylvania Collegiate Academy placed 2nd, North Clarion Senior High School placed 5th, Wilmington Area High School placed 6th, and Clarion Area High School placed 7th, but all declined their spots.
Past State Qualifying Teams
2017 State Qualifying Teams
|
2016 State Qualifying Teams
|
2015 State Qualifying Teams
|
2014 State Qualifying Teams
XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region
|
2013 State Qualifying Teams
XX- Denotes that fewer spots were alloted to that region
|
2012 State Qualifying Teams
XX- Denotes that fewer spots were alloted to that region
|
2011 State Qualifying Teams
XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region. |
2010 State Qualifying Teams
XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region
XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region |
Teams
This is a list of division B and C teams in Pennsylvania. Click on a region to see the teams.
Division B
Northwest Teams
Northwest
|
Southwest Teams
Southwest
|
Central Teams
Central
|
Southeast Teams
Southeast
|
Central East Teams
Central East
|
Northeast Teams
Northeast
|
Southeast Urban Teams
Southeast Urban
|
Division C
Northwest Teams
Northwest
|
Southwest Teams
Southwest
|
Central Teams
Central
|
Southeast Teams
Southeast
|
Central East Teams
Central East
|
Northeast Teams
Northeast
|
Southeast Urban Teams
Southeast Urban |