Pennsylvania

From Science Olympiad Student Center Wiki
Revision as of 17:42, 16 September 2016 by Eaststroudsburg13 (talk | contribs)

Jump to: navigation, search
Map of USA Pennsylvania.png
Pennsylvania At a Glance
Total teams 334
B Champion Springhouse Middle School
C Champion Harriton High School
States location Juniata College, Huntingdon, Pa.
State website https://www.cabrini.edu/about/departments/academic-departments/school-of-natural-sciences-and-allied-health/science/science-olympiad


The state of Pennsylvania is one of the most competitive states, containing 334 teams. Their representatives at the national competition usually do very well. In fact, in Division B, Pennsylvania can claim two national titles (1994-1995), both from State College Junior High School. In Division C, Pennsylvania has won four national titles (1988, 1995, 2001, 2005), three of which are from Harriton High School and one from Haverford High School. In 2004, Pennsylvania hosted the national tournament at Juniata College.

History

Past State Champions

This is a record of the past state champions and runners up, and their respective places at the national competition, if applicable. Scores at the state competition may be shown in parentheses.

Division B Results
Year Division B Champion B Champ Nats Place Division B Runner-up B Runner-up Nats Place Division B Third Place
1985 Abraham Lincoln Junior High School 5 Hershey Middle School
1986 N/A
1987 N/A
1988 Stroudsburg Junior High School 5 Hershey Middle School 15
1989 Peirce Middle School 5 Governor Mifflin Middle School 39
1990 Peirce Middle School 3 Stroudsburg Junior High School 17
1991 Peirce Middle School 3 Unami Middle School 18
1992 Peirce Middle School 4 Stroudsburg Junior High School 13
1993 State College Junior High School 9 Peirce Middle School 11
1994 State College Junior High School 1 Stroudsburg Junior High School 18
1995 State College Junior High School 1 Stroudsburg Junior High School 35
1996 State College Junior High School 2 Kane Area Middle School 33
1997 State College Junior High School 2 Stroudsburg Junior High School 32
1998 State College Junior High School 2 Stroudsburg Junior High School 28
1999 State College Junior High School 3 Stroudsburg Junior High School 29
2000 Stroudsburg Junior High School 11 Kane Area Middle School 20
2001 Welsh Valley Middle School 11 Bala Cynwyd Middle School 32 Kane Area Middle School
2002 Stroudsburg Junior High School (180) 20 Bala Cynwyd Middle School (190) 4 Shady Side Academy Middle School (201)
2003 Stroudsburg Junior High School (132) 9 Shady Side Academy Middle School (137) 20 Bala Cynwyd Middle School (172)
2004 Shady Side Academy Middle School (125) 3 Stroudsburg Junior High School (175) 15 Bishop McDevitt Junior High School (288)
2005 Shady Side Academy Middle School (134) 9 Stroudsburg Junior High School (161) 12 Bala Cynwyd Middle School (261)
2006 Stroudsburg Junior High School (162) 25 Sewickley Academy Middle School (197) 39 Bala Cynwyd Middle School (206)
2007 Sewickley Academy Middle School (161) 13 Shady Side Academy Middle School (171) 17 Welsh Valley Middle School (195)
2008 Sewickley Academy Middle School (76) 6 Bala Cynwyd Middle School (142) 11 Shady Side Academy Middle School (158)
2009 Sewickley Academy Middle School (98) 15 Shady Side Academy Middle School (148) 20 Bala Cynwyd Middle School (177)
2010 Bala Cynwyd Middle School (137) 14 Strath Haven Middle School (165) 19 Shady Side Academy Middle School (166)
2011 Strath Haven Middle School (111) 11 Shady Side Academy Middle School (122) 18 Bala Cynwyd Middle School (214)
2012 Shady Side Academy Middle School (117) 26 Strath Haven Middle School (153) 17 Bala Cynwyd Middle School (212)
2013 Shady Side Academy Middle School (79) 11 Strath Haven Middle School (154) 14 Stroudsburg Junior High School (213)
2014 Shady Side Academy Middle School (106) 14 Springhouse Middle School (160) 17 Bala Cynwyd Middle School (185)
2015 Springhouse Middle School (87) 11 Shady Side Academy Middle School (102) 16 Bala Cynwyd Middle School (201)
2016 Springhouse Middle School (97) 12 Bala Cynwyd Middle School (103) 17 Shady Side Academy Middle School (150)
Division C Results
Year Division C Champion C Champ Nats Place Division C Runner-up C Runner-up Nats Place Division C Third Place
1985 Sun Valley Senior High School 10 Wallenpaupack High School 23
1986 Hershey High School 9 Wallenpaupack High School 25
1987 Haverford High School 7 Hershey High School 11
1988 Haverford High School 1 Hershey High School 8
1989 Stroudsburg High School 10 Haverford High School 3
1990 Stroudsburg High School 5 Haverford High School 19
1991 Stroudsburg High School 8 Haverford High School 7
1992 Haverford High School 10 Stroudsburg High School 25
1993 Haverford High School 12 Harriton High School 14
1994 Harriton High School 2 B. Reed Henderson High School 7
1995 Harriton High School 1 B. Reed Henderson High School 6
1996 B. Reed Henderson High School 12 Harriton High School 9
1997 State College Area High School 5 Harriton High School 7
1998 Harriton High School 8 State College Area High School 9
1999 Harriton High School 3 State College Area High School 7
2000 Harriton High School 7 State College Area High School 9
2001 Harriton High School 1 State College Area High School 10 B. Reed Henderson High School
2002 Harriton High School (90) 2 State College Area High School* (221) 8 Fleetwood Area High School (221)
2003 Harriton High School (126) 3 Lower Merion High School (137) 7 Penncrest High School (159)
2004 Harriton High School 3 Penncrest High School 8 Lower Merion High School
2005 Harriton High School (112) 1 Penncrest High School (134) 11 Lower Merion High School (211)
2006 Harriton High School (128) 9 Penncrest High School (131) 5 Shady Side Academy High School (231)
2007 Harriton High School (74) 8 Penncrest High School (89) 7 Conestoga High School
2008 Harriton High School (109) 5 Penncrest High School (121) 8 Conestoga High School (151)
2009 Harriton High School (65) 4 Penncrest High School (138) 6 Bayard Rustin High School (151)
2010 Harriton High School (76) 8 Penncrest High School (118) 4 Bayard Rustin High School (183)
2011 Harriton High School (66) 8 Penncrest High School (130) 5 Athens Area High School (155)
2012 Harriton High School (68) 6 Bayard Rustin High School (134) 14 Penncrest High School (136)
2013 Harriton High School (81) 2 Penncrest High School (148) 14 Conestoga High School (149)
2014 Penncrest High School (124) 8 Harriton High School (133) 3 Conestoga High School (165)
2015 Harriton High School (82) 8 Bayard Rustin High School (112) 18 Penncrest High School (141)
2016 Harriton High School (79) 2 Bayard Rustin High School (111) 13 Penncrest High School (151)

Note: * = Won on medal count

Past Scores

Competitions

Any detailed descriptions of each competition may be made here.

Invitationals

[1]Rustin Invitational (Bayard Rustin High School)- B Division Only: Saturday, Dec 17th, 2016
Battle at Valley Forge Invitational (Conestoga High School)- C Division Only: Saturday, Jan 14th, 2017
MC Barons Invitational (Manheim Central High School)- C Division Only: Saturday, Feb 4th, 2017
Tiger Invitational (Northwestern Lehigh High School)- C Division Only: Saturday, Feb 11th, 2017
[2]North Pocono Invitational (North Pocono High School) - C Division Only: Saturday, Feb 25th, 2017


Comet Invitational (Abington Heights Middle School)- B Division Only: Not held in 2016
Twin Tiers Invitational (Athens Area High School)- C Division Only: Not held in 2016
Harriton Festivus (Harriton High School)- C Division Only: Not held in 2016

County Competitions

Berks County- Kutztown University [3] - C Division Only
Eastern Pennsylvania Conference (Pike/Monroe/Northampton/Lehigh Counties)- Northampton Community College [4] -C Division Only

Regional Competitions

Southeast- Neumann University [5] - 8 B, 7 C teams go to states: Wednesday, March 2nd, 2016
Central- Millersville University of PA [6] - ? B, ? C teams go to states: Saturday, March 19th, 2016
Northwest- Penn State Behrend [7] - 5 B, C teams go to states: Tuesday, March 8th, 2016
Northeast- Penn State-Wilkes Barre [8] - 8 B, 6 C teams go to states: Wednesday, March 9th, 2016
Southwest- California University of Pennsylvania [9] - ? B, ? C teams go to states: Wednesday, March 16th, 2016
Central East- Kutztown University of Pennsylvania [10] - 4 B, 7 C teams go to states: Wednesday, March 9th, 2016
Southeastern Urban- St. Joseph’s University [11] - 0 B, 0 C teams go to states: Saturday, March 5th, 2016
A map of the regions in PA

State Competition

A map of the buildings used during the 2011 PA State Competition at Juniata College
2016 location: Juniata College [12] , Huntingdon, PA on Friday, April 23rd, 2016.
2 Teams move on to national competition in each division
For 2011, one spot has been added to each division, resulting in 36 teams per division.

Awards

  • Medals awarded to top 6 in each event
  • Trophies awarded to top 6 in each division
  • 2 trial events have been held for both divisions in recent years. They have no effect on the overall team score, but medals are awarded to the top 3 places in each trial event. In 2016, Hovercraft (B/C) was run.


The T-shirt design for the 2012 PA State Competition. NOTE: Millersville is not geographically north of Kutztown; it is in fact southwest.



2016 State Qualifying Teams

Division B teams that have qualified for the 2016 State Tournament-
Southeast Central East Northwest Northeast Southwest Central
Bala Cynwyd Middle School (54) Springhouse Middle School (42) Wattsburg Area Middle School (104) Wilkes-Barre Academy (121) Shady Side Academy Middle School (52) Eagle View Middle School (109)
Strath Haven Middle School (106) Whitehall Coplay Middle School (97) North East Middle School (106) Wyoming Area Middle School (134) Franklin Regional Middle School (76) Hershey Middle School (115)
Welsh Valley Middle School (143) Kutztown Area Middle School (130) Laurel Junior High School (116) Park Forest Middle School (135) Charles Huston Middle School (146) Spring Grove Area Middle School (121)
Devon Preperatory School (163) Fleetwood Area Middle School (139) North Clarion Middle School (121) Abington Heights Middle School (143) Winchester Thurston School (148) Middletown Area Middle School (150)
Stetson Middle School (172) xx Wilmington Area Middle School (135) Wayne Highlands Middle School (157) Quaker Valley Middle School (159) Good Hope Middle School (158)
Tredyffrin Easttown Middle School (188)# xx xx Wallenpaupack Middle School (197) xx Conestoga Valley Middle School (160)
Springton Lake Middle School (188) xx xx Jersey Shore Middle School (215) xx xx
Garnet Valley Middle School (196) xx xx Wyoming Seminary Lower School (224) xx xx
XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region
# Team won a tiebreaker.
Division C teams that have qualified for the 2016 State Tournament-
Southeast Central East Northwest Northeast Southwest Central
Bayard Rustin High School (99) Perkiomen Valley High School (121) Seneca High School (105) North Pocono High School (80) Shady Side Academy High School (69) Hershey High School (125)
Harriton High School (102) Northwestern Lehigh High School (139) Clarion Area High School (131) Stroudsburg High School (89) Franklin Regional High School (147) Elizabethtown Area High School (149)
Penncrest High School (108) Allentown Central Catholic High School (153) Northwest Pennsylvania Collegiate Academy (135) Abington Heights High School (111) Norwin High School (168) Cedar Cliff High School (156)
Conestoga High School (130) Parkland High School (158) Laurel Senior High School (141) Wyoming Area High School (142) Taylor Allderdice High School (180) State College Area High School (169)
Lower Merion High School (146) Kutztown Area High School (189) xx Dallas High School (206) Montour High School (180) Red Land High School (169)
Strath Haven High School (171) Fleetwood Area High School (214) xx Wallenpaupack High School (224) Quaker Valley High School (188) Central York High School (196)
Garnet Valley High School (191) Exeter Township Senior High School (249) xx xx xx xx
XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region
# Team won a tiebreaker.

Past State Qualifying Teams

<spoiler text="2015 State Qualifying Teams">

Division B teams that have qualified for the 2015 State Tournament-
Southeast Central East Northwest Northeast Central Southwest
Bala Cynwyd Middle School (120) Springhouse Middle School (43) Wilmington Middle School (112) Wyoming Area Secondary Center (104) Eagle View Middle School (102) Shady Side Academy Middle School (55)
Welsh Valley Middle School (124) Whitehall Coplay Middle School (81) Laurel Junior High School (113) Park Forest Middle School (124) Allen Middle School (123) Quaker Valley Middle School (119)
Devon Preparatory School (132) Kutztown Area Middle School (98) North East Middle School (133) Wayne Highlands Middle School (138) Hershey Middle School (130) Bedford Middle School (123)#
Strath Haven Middle School (138) Exeter Township Junior High School (127) Clarion Area Junior High School (140) J.T. Lambert Intermediate School (142) Good Hope Middle School (136) Franklin Regional Middle School (123)
Springton Lake Middle School (178) XX XX Wilkes-Barre Academy (176) Young Scholars of Central PA (151) Spring Valley Middle School (124)
Garnet Valley Middle School (189) XX XX Abington Heights Middle School (180) Conestoga Valley Middle School (170) Huston Middle School (145)
Stetson Middle School (216) XX XX Wallenpaupack Middle School (185) XX Norwin Middle School (195)
J.R. Fugett Middle School (226) XX XX XX XX XX
XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region
# Team won a tiebreaker.
Division C teams that have qualified for the 2015 State Tournament-
Southeast Central East Northwest Northeast Central Southwest
Harriton High School (75) Northwestern Lehigh High School (121) Northwest Pennsylvania Collegiate Academy (105) North Pocono High School (85) Hershey High School (128) Shady Side Academy High School (85)
Conestoga High School (96) Perkiomen Valley High School (127) Seneca High School (121) Stroudsburg High School (115) Spring Grove Area High School (157) Quaker Valley High School (132)
Bayard Rustin High School (109) Fleetwood Area High School (168) Wilmington High School (137) Abington Heights High School (127) Cedar Cliff High School (170) Pittsburgh Allderdice High School (195)
Strath Haven High School (146) Exeter Township Senior High School (171) Clarion Area High School (152) Wyoming Area Secondary Center (166) Elizabethtown Area High School (186) Norwin High School (196)
Penncrest High School (173) Kutztown Area High School (176) XX Lehighton High School (184) Central York High School (196)# Peters Township High School (201)
Garnet Valley High School (174) Parkland High School (180) XX Dallas High School (207) Red Land High School (196) Montour High School (209)
Lower Merion High School (198) XX XX XX State College Area High School (205) XX
XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region
# Team won a tiebreaker.

</spoiler>

<spoiler text="2014 State Qualifying Teams">

Division B teams that have qualified for the 2014 State Tournament-
Southeast Central Northwest Northeast Southwest Central East
Bala Cynwyd Middle School (112) Hershey Middle School (84) Wilmington Middle School (73) Wyoming Area Middle School (125) Shady Side Academy Middle School (59) Springhouse Middle School (46)
Strath Haven Middle School (172) Allen Middle School (105) North East Middle School (109) Abington Heights Middle School (131) Bedford Middle School (125) Fleetwood Area Middle School (77)
Welsh Valley Middle School (175) Eagle View Middle School (115) Clarion Area Junior High School (127) Park Forest Middle School (134) Quaker Valley Middle School (130) Kutztown Area Middle School (91)
Devon Preparatory School (187) Young Scholars of Central PA Charter School (144) North Clarion Junior High School (130) Wilkes-Barre Academy (151) Franklin Regional Middle School (140) Exeter Township Junior High School (104)
Springton Lake Middle School (194) Middletown Area Middle School (162) XX J.T. Lambert Intermediate School (167) Huston Middle School (146) XX
Garnet Valley Middle School (210) Eastern York Middle School (165) XX Wayne Highlands Middle School (170) Norwin Middle School (182) XX
Valley Forge Middle School (225) XX XX Lake Lehman Junior High School (211) Ringgold Middle School (195) XX
Stetson Middle School (228) XX XX XX XX XX
XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region
# Team won a tiebreaker.
Division C teams that have qualified for the 2014 State Tournament-
Southeast Central Northwest Northeast Southwest Central East
Conestoga High School (88) Spring Grove Area High School (114) Wilmington High School (113) North Pocono High School (76) Shady Side Academy High School (74) Northwestern Lehigh High School (101)
Harriton High School (93) State College Area High School (123) North Clarion Senior High School (133) Stroudsburg High School (91) Quaker Valley High School (126) Perkiomen Valley High School (133)
Penncrest High School (105) Cedar Cliff High School (145) Clarion Area High School (143) Wyoming Area High School (148) Franklin Regional High School (155) Fleetwood Area High School (149)
Strath Haven High School (131) Hershey High School (150) Venango Catholic High School (152) East Stroudsburg High School South (154) Burrell High School (174) Kutztown Area High School (174)*
Bayard Rustin High School (144) Elizabethtown Area High School (163) XX Lehighton High School (174) Montour High School (204) Whitehall High School (179)
Garnet Valley High School (175) Harrisburg Academy (180) XX Athens Area High School (192) Norwin High School (210) Parkland High School (226)
Lower Merion High School (206) XX XX XX XX XX
Haverford High School (207) XX XX XX XX XX

XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region

# Team won a tiebreaker.
* Allentown Central Catholic High School placed 4th with 172 points, but were unable to attend states due to a scheduling conflict.

</spoiler>

<spoiler text="2013 State Qualifying Teams">

Division B teams that have qualified for the 2013 State Tournament-
Southeast Northwest Northeast Southwest Central East Central
Strath Haven Middle School (50) Wilmington Middle School (83) Abington Heights Middle School (82) Shady Side Academy Middle School (57) Whitehall-Coplay Middle School (85) Allen Middle School (51)
Welsh Valley Middle School (140) North Clarion Middle School (106) J.T. Lambert Intermediate School (99) Charles Huston Middle School (114) Park Forest Middle School (86) Hershey Middle School (97)
Bala Cynwyd Middle School (166) Clarion Junior High School (114) Wyoming Area Middle School (134) Franklin Regional Middle School (128) Kutztown Area Middle School (100) Spring Grove Area Middle School (126)
Springton Lake Middle School (188) Laurel Junior High School (118) Wayne Highlands Middle School (143) Quaker Valley Middle School (136) Springhouse Middle School (103) Middletown Area Middle School (129)
Chichester Middle School (251)# XX Stroudsburg Junior High School (150) Bedford Middle School (152) Fleetwood Area Middle School (110) XX
Stetson Middle School (251) XX Wilkes Barre Academy (189) Independence Middle School (183) XX XX
Garnet Valley Middle School (252) XX Dallas Middle School (190) Spring Valley Middle School (203) XX XX
Devon Preperatory Middle School (286) XX XX XX XX XX
Tredyffrin-Easttown Middle School (289) XX XX XX XX XX
XX- Denotes that fewer spots were alloted to that region
# Team won a tiebreaker.
Division C teams that have qualified for the 2013 State Tournament-
Southeast Northwest Northeast Southwest Central East Central
Harriton High School (50) Wilmington High School (121) Athens Area High School (76) Pittsburgh Allderdice High School (136) Perkiomen Valley High School (141) Spring Grove Area High School (141)
Penncrest High School (96) Seneca High School (144) Wyoming Area High School (140) Shady Side Academy High School (141) Kutztown Area High School (142) Central York High School (142)
Conestoga High School (113) Venango Catholic High School (152)# North Pocono High School (141) Quaker Valley High School (176) Fleetwood Area High School (147) Hershey High School (146)
Bayard Rustin High School (119) Laurel Senior High School (152) Stroudsburg High School (168) Montour High School (178) Whitehall High School (171) State College Area High School (165)
Lower Merion High School (149) XX East Stroudsburg High School South (170) Franklin Regional High School (203)# Parkland High School (174) Cumberland Valley High School (168)
Strath Haven High School (154) XX Dallas High School (191) Plum Senior High School (203) Allentown Central Catholic High School (175) Cedar Cliff High School (209)
Haverford High School (201) XX XX XX XX XX
Garnet Valley High School (289) XX XX XX XX XX

XX- Denotes that fewer spots were alloted to that region

# Team won a tiebreaker.

</spoiler>

<spoiler text="2012 State Qualifying Teams">

Division B teams that have qualified for the 2012 State Tournament-
Southeast Northeast Central East Southwest Northwest Central
Strath Haven Middle School (77) Stroudsburg Junior High School (100) Whitehall-Coplay Middle School (80) Shady Side Academy Middle School (49) Wilmington Middle School (92) Allen Middle School (60)
Bala Cynwyd Middle School (167) Wayne Highlands Middle School (160) Fleetwood Middle School (94) Charles Huston Middle School (94) North East Middle School (100) Hershey Middle School (95)
Welsh Valley Middle School (178) Park Forest Middle School (164) Kutztown Area Middle School (100) Franklin Regional Middle School (113) Clarion Junior High School (103) Spring Grove Area Middle School (107)
Stetson Middle School (244) J.T. Lambert Intermediate School (170) East Hills Middle School (108) Independence Middle School (162) Laurel Junior High School (117) Eastern York Middle School (110)
Garnet Valley Middle School (248) Mount Nittany Middle School (175) XX Ringgold Middle School (173) XX Millersburg Area Middle School (116)
E.T. Richardson Middle School (281) Abington Heights Middle School (196) XX Bedford Middle School (174) XX XX
Chichester Middle School (289) Wilkes-Barre Academy (228) XX XX XX XX
Springton Lake Middle School (299) XX XX XX XX XX
Devon Preparatory Middle School (338) XX XX XX XX XX
Pierce Middle School (349) XX XX XX XX XX
XX- Denotes that fewer spots were alloted to that region
# Team won a tiebreaker.
Division C teams that have qualified for the 2012 State Tournament-
Southeast Northeast Central East Southwest Northwest Central
Harriton High School (73) Athens Area High School (46) Allentown Central Catholic High School (117) Pittsburgh Allderdice High School (170) Wilmington High School (101) Spring Grove Area High School (126)
Penncrest High School (91) East Stroudsburg High School South (96) Kutztown Area High School (122)# Montour High School (180) Seneca High School (130) State College Area High School (135)
Bayard Rustin High School (128) Stroudsburg High School (153) Perkiomen Valley High School (122) Peters Township High School (199)# North East High School (135) Hershey High School (166)
Conestoga High School (138) North Pocono High School (160) Whitehall High School (136) Shady Side Academy High School (199) Laurel Senior High School (139) Cedar Cliff High School (195)
Strath Haven High School (154) Lehighton Area High School (181) Northwestern Lehigh High School (175) Quaker Valley High School (221) XX Central York High School (206)
Lower Merion High School (156) Greater Nanticoke Area High School (201) Fleetwood High School (183) Franklin Regional High School (228) XX Cumberland Valley High School (227)
Haverford High School (241) XX XX Uniontown Area High School (231) XX XX

XX- Denotes that fewer spots were alloted to that region

# Team won a tiebreaker.

</spoiler>

<spoiler text="2011 State Qualifying Teams">

Division B teams that have qualified for the 2011 State Tournament-
Southeast Northeast Central East Southwest Northwest Central
Strath Haven Middle School (96) J.T. Lambert Intermediate School (95) Fleetwood Middle School (72) Shady Side Academy Middle School (50) Park Forest Middle School (87) Spring Grove Area Middle School (94)
Bala Cynwyd Middle School (131) Wyoming Area Middle School (110) Whitehall-Coplay Middle School (79) Quaker Valley Middle School (100) Mount Nittany Middle School (100) Hershey Middle School (107)
Welsh Valley Middle School (131) Dallas Middle School (177) East Hills Middle School (123) Charles Huston Middle School (109) Wilmington Middle School (125) Eastern York Middle School (108)
Haverford Middle School (154) Stroudsburg Junior High School (186) Nazareth Middle School (123) Franklin Regional Middle School (x) Laurel Junior High School (165) Middletown Area Middle School (115)#
Garnet Valley Middle School (192) Abington Heights Middle School (187) Exeter Township Junior High School (147) Norwin Middle School (x) Northeast Middle School (192) Allen Middle School (115)
Chichester Middle School (204) Jersey Shore Middle School (200) XX XX Northwestern Middle School (195) XX
Unami Middle School (234)* XX XX XX XX XX
E.T. Richardson Middle School (238) XX XX XX XX XX
Stetson Middle School (262) XX XX XX XX XX
Springton Lake Middle School (267) XX XX XX XX XX
XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region.
-* Due to a lack of funding, Unami will not be able to attend the state competition.
# Middletown won the gold medal tiebreaker, 4 to 3.
Division C teams that have qualified for the 2011 State Tournament-
Southeast Northeast Central East Southwest Northwest Central
Harriton High School (76) Athens Area High School (50) Exeter Township Senior High School (121) Shady Side Academy High School (129) State College Area High School (81) Hershey High School (144)
Penncrest High School (123) Wyoming Area High School (188) Perkiomen Valley High School (123) Taylor Allderdice High School (150) North East High School (124) Spring Grove Area High School (155)
Bayard Rustin High School (150) Greater Nanticoke Area High School (193) Fleetwood Area High School (141) Peters Township High School (161) Laurel Senior High School (144) Mechanicsburg Area High School (177)
Haverford High School (170) Stroudsburg High School (202) Kutztown Senior High School (145) Uniontown Area High School (X) Seneca High School (181) Bishop McDevitt High School (193)
Strath Haven High School (172) Lehighton High School (217) Allentown Central Catholic High School (160) Plum Senior High School (X) Wilmington High School (192) Cumberland Valley High School (204)
Conestoga High School (173) Wallenpaupack Area High School (229) Whitehall Coplay High School (176) Franklin Regional High School (X) XX XX
Lower Merion High School (190) XX XX XX XX XX
Central Bucks High School South (218) XX XX XX XX XX

XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region. </spoiler>

<spoiler text="2010 State Qualifying Teams">

Division B teams that have qualified for the 2010 State Tournament-
Southeast Northeast Central East Southwest Northwest Central
Strath Haven Middle School (92) J.T. Lambert Intermediate School (75) Whitehall-Coplay Middle School (72) Shady Side Academy Middle School (65) Park Forest Middle School (92) Spring Grove Middle School (116)
Bala Cynwyd Middle School (113) Wyoming Area Middle School (99) Kutztown Area Middle School (86) Quaker Valley Middle School (108) Wilmington Middle School (132) Allen Middle School (119)
Welsh Valley Middle School (173) Stroudsburg Junior High School (136) Fleetwood Middle School (106) Franklin Regional Middle School (125) DuBois Middle School (153) Hershey Middle School (121)
Unami Middle School (230) Dallas Middle School (156) East Hills Middle School (118) Huston Middle School (146) Laurel Junior High School (163) Middletown Area Middle School (128)
ET Richardson Middle School (249) Greater Nanticoke Area Educational Center (162) Exeter Township Junior High School (122) Norwin Middle School (172) Mount Nittany Middle School (166) XX
Chichester Middle School (258) Wallenpaupack Middle School (188) XX XX XX XX
Garnet Valley Middle School (292) XX XX XX XX XX
Tamanend Middle School (309) XX XX XX XX XX
Springton Lake Middle School (311) XX XX XX XX XX
Haverford Middle School (319) XX XX XX XX XX

XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region

Division C teams that have qualified for the 2010 State Tournament-
Southeast Northeast Central East Southwest Northwest Central
Penncrest High School (110) Athens High School (95) Fleetwood High School (92) Montour High School (143) State College High School (76) Bishop McDevitt High School (127)
Harriton High School (112) Wyoming Area High School (110) Kutztown Area High School (94) Allderdice High School (143) North East High School (141) Hershey High School (134)
Conestoga High School (125) Wallenpaupack High School (188) Emmaus High School (147) Shady Side Academy High School (153) Indiana High School (163) Spring Grove Area High School (138)
Bayard Rustin High School (143) Stroudsburg High School (203) Exeter Township Senior High School (147) Uniontown Area High School (211) Laurel High School (187) Mechanicsburg Area Senior High School (151)
Strath Haven High School (151) Lehighton High School (220) Allentown Central Catholic High School (153) Plum Senior High School (214) Seneca High School (190) Susquehanna Township High School (161)
Lower Merion High School (191) Wyoming Valley West High School (244) XX Franklin Regional High School (236) XX XX
Perkiomen Valley High School (245) Abington Heights High School (256) XX XX XX XX

XX- Denotes that fewer spots were allotted to that region </spoiler>

Teams

This is a list of division B and C teams in Pennsylvania. Click on a region to see the teams.

Division B

<spoiler text="Northwest Teams">

Northwest

Butler Junior High School
Brookville Area Junior High School
Clarion Area Junior High School
DuBois Middle School
Harbor Creek Junior High School
Kane Area Middle School
Laurel Junior High School
Maplewood Junior High School
Neshannock Junior High School
New Castle Christian Academy
North Clarion Middle School
North East Middle School
Northwestern Middle School
Oil City Middle School
Penns Valley Junior High School
Redbank Valley Junior High School
Sugar Valley Rural Charter School
Wattsburg Area Middle School
Wilmington Middle School

</spoiler>

<spoiler text="Southwest Teams">

Southwest

A.E. Oblock Junior High School
A.J. McMullan Middle School
Albiruni Holistic Academy
Bedford Middle School
Bellmar Middle School
Ben Franklin School
Central Cambria Middle School
Finley Middle School
Founders Hall/Tiger Stripe Academy
Franklin Regional Middle School
Greater Latrobe Junior High School
HOPE for Hyndman Charter Middle School
Huston Middle School
Independence Middle School
Ingomar Middle School
McGuffey Middle School
North Allegheny Intermediate High School
North Hills Junior High
Norwin Middle School
Penns Manor Junior High School
Peters Township Middle School
Plum Junior High School
Quaker Valley Middle School
Ringgold Middle School
Rochester Area Junior High School
Rostraver Middle School
Sewickley Academy Middle School
Shady Side Academy Middle School
Snowdrop Science Academy
St. Ursula School
West Allegheny Middle School
Winchester Thurston School
Windber Area Middle School
Woodland Hills Junior High School
Young Scholars of Western PA Charter School

</spoiler>

<spoiler text="Central Teams">

Central

Allen Middle School
Central Dauphin Middle School
Conestoga Valley Middle School
Eagle View Middle School
Eastern York Middle School
Garden Spot Middle School
Good Hope Middle School
Hanover Middle School
Hershey Middle School
J. Frank Faust Junior High School
Lancaster Mennonite Middle School
Lemoyne Middle School
Linglestown Middle School
Mechanicsburg Middle School
Middletown Area Middle School
Millersburg Area Middle School
Northeastern Middle School
Penns Valley Middle School
Reynolds Middle School
Shippensburg Area Middle School
Southern Huntingdon County Middle School
Southern Middle School
Spring Grove Area Middle School
Truebright Science Academy Middle School
Warwick Middle School
Waynesboro Area Middle School
Wheatland Middle School
Young Scholars of Central PA Charter School

</spoiler>

<spoiler text="Southeast Teams">

Southeast

Abington Friends School
Abington Junior High School
Armenian Sisters Academy
Bala Cynwyd Middle School
Cedarbrook Middle School
Chichester Middle School
Colonial Middle School
Corpus Christi Catholic School
Devon Preparatory School
E.T. Richardson Middle School
E.N. Peirce Middle School
Friends Central Middle School
Garnet Valley Middle School
Haverford Middle School
Holicong Middle School
Jack M. Barrack Hebrew Academy
J.R. Fugett Middle School
Keith Valley Middle School
Maple Point Middle School
Northley Middle School
Paxon Hollow Middle School
Pennridge Central Middle School
Pennridge North Middle School
Pennridge South Middle School
Penn Wood Middle School
Poquessing Middle School
Pottsgrove Middle School
Robert Shafer Middle School
Springton Lake Middle School
Stetson Middle School
Strath Haven Middle School
Tamanend Middle School
Tohickon Middle School
Tredyffrin-Easttown Middle School
Twin Valley Middle School
Unami Middle School
University Scholars PA Leadership Charter School
Upper Merion Area Middle School
Valley Forge Middle School
Waldron Mercy Academy
Welsh Valley Middle School
Wissahickon Middle School

</spoiler>

<spoiler text="Central East Teams">

Central East

Boyertown Junior High School East
Brandywine Heights Middle School
Conrad Weiser Middle School
East Hills Middle School
Exeter Township Junior High School
Fleetwood Area Middle School
Governor Mifflin Middle School
Hamburg Area Middle School
Kutztown Area Middle School
Moravian Academy Middle School
Muhlenberg Middle School
Nazareth Area Middle School
Northwest Middle School
Northwestern Lehigh Middle School
Pottsgrove Middle School
Schuylkill Valley Middle School
Springhouse Middle School
Tulpehocken Junior High School
Upper Merion Area Middle School
Whitehall-Coplay Middle School
Wyomissing Area Middle School
Young Scholars of Central Pennsylvania Charter School

</spoiler>

<spoiler text="Northeast Teams">

Northeast

Abington Heights Middle School
Bear Creek Community Charter School
Bloomsburg Middle School
Central Columbia Middle School
Crestwood Middle School
Dallas Middle School
Delaware Valley Middle School
Dingman Delaware Middle School
Greater Nanticoke Area Educational Center
Harlan Rowe Junior High School
Hazleton Area Junior High School
Jersey Shore Middle School
J.T. Lambert Intermediate School
Lake Lehman Junior High School
Martin L. Mattei Middle School
MMI Preparatory Middle School
Mount Carmel Middle School
Mount Nittany Middle School
Mountain View Middle School
Muncy Junior High School
North Pocono Middle School
Old Forge Junior High School
Park Forest Middle School
Pittston Area Middle School
Stroudsburg Junior High School
Tunkhannock Middle School
Wayne Highlands Middle School
Wallenpaupack Middle School
Wilkes-Barre Academy
Wyoming Area Secondary Center
Wyoming Valley West Middle School

</spoiler>

<spoiler text="Southeast Urban Teams">

Conwell Magnet Middle School
Nebinger Elementary School
Penn Alexander School
Penrose School
Philadelphia Performing Arts Charter School
St. Katherine of Siena School
Vare-Washington Elementary School
William D. Kelley School

</spoiler>

Division C

<spoiler text="Northwest Teams">

Northwest

Brockway Area High School
Brookville Area High School
Clarion Area High School
Clarion-Limestone High School
DuBois Area Senior High School
Franklin Area High School
Indiana Area Senior High School
Kane Area High School
Kittanning Senior High School
Laurel Senior High School
Maplewood Senior High School
Meadville Senior High School
Neshannock Senior High School
North Clarion Senior High School
North East High School
Northwest Pennsylvania Collegiate Academy
Northwestern High School
Oil City Senior High School
Penns Manor High School
Penns Valley High School
Redbank Valley High School
Ridgway Area High School
Saegertown High School
Seneca High School
Sharpsville Area High School
Titusville High School
Venango Catholic High School
Venango Technology Center
Warren Area High School
Wilmington High School

</spoiler>

<spoiler text="Southwest Teams">

Southwest

Baldwin High School
Belle Vernon Area High School
Bethel Park High School
Brownsville High School
Burgettstown Area High School
Burrell High School
California Area High School
Canon-McMillan High School
Cardinal Wuerl North Catholic High School
Career Connections Charter High School
Elizabeth Forward High School
Fort Cherry Senior High School
Franklin Regional High School
Frazier High School
Gateway Senior High School
Greater Latrobe Senior High School
Hollidaysburg Area High School
HOPE for Hyndman Charter High School
Jefferson Morgan High School
McGuffey High School
Montour High School
North Allegheny Senior High School
Norwin High School
Penn Cambria Senior High School
Penns Manor Senior High School
Peters Township High School
Pittsburgh Allderdice High School
Pittsburgh Central Catholic High School
Plum Senior High School
Quaker Valley High School
Ringgold High School
Rochester Area Senior High School
Shady Side Academy High School
Somerset Area High School
Trinity Christian School
Trinity High School
Uniontown Area High School
Upper St. Clair High School
West Allegheny High School
Woodland Hills High School

</spoiler>

<spoiler text="Central Teams">

Central

Bermudian Springs High School
Bishop McDevitt High School
Carlisle Area High School
Cedar Cliff High School
Central Dauphin East High School
Central Dauphin High School
Central York High School
Chambersburg Senior High School
Conestoga Valley Senior High School
Cumberland Valley High School
Delone Catholic High School
Eastern York High School
Elizabethtown Area High School
Garden Spot High School
Harrisburg Academy
Hershey High School
Hollidaysburg Area Senior High School
Lancaster Catholic High School
Lancaster Mennonite High School
Lower Dauphin High School
Mechanicsburg Area Senior High School
Middletown Area High School
Midd-West High School
Millersburg Area High School
New Oxford High School
Pennsylvania Valley High School
Red Land High School
SciTech High School
Shippensburg Senior High School
Southern Huntingdon County High School
Spring Grove Area High School
State College Area High School
Susquehanna Township High School
Susquehannock High School
The Hill School
Warwick High School
Waynesboro Area Senior High School
York Suburban High School

</spoiler>

<spoiler text="Southeast Teams">

Southeast

Abington Friends School
Abington Senior High School
Bayard Rustin High School
Bensalem High School
Central Bucks High School East
Central Bucks High School South
Central Bucks High School West
Central Montco Technical High School
Cheltenham High School
Chichester High School
Conestoga High School
Devon Preparatory School
Downingtown High School East
Downingtown High School West
Downingtown STEM Academy
Friends Central High School
Garnet Valley High School
Germantown Friends School
Great Valley High School
G.W. Carver High School of Engineering and Science
Harriton High School
Hatboro Horsham High School
Haverford High School
Henderson High School
Jack M. Barrack Hebrew Academy
Lower Merion High School
Marple Newtown High School
Mastery Charter School Thomas Campus
Methacton High School
Neshaminy High School
New Hope Academy
New Hope Solebury High School
North Penn High School
Northeast High School
Penn Wood High School
Penncrest High School
Phoenixville Area High School
Plymouth Whitemarsh High School
Pottsgrove High School
Ridley High School
Saint Basil Academy
St. Joseph Preperatory School
Springfield High School
Strath Haven High School
Sun Valley High School
Swenson Arts and Technology High School
The Haverford School
Truebright Science Academy
Unionville High School
University Scholars PA Leadership Charter School
Upper Dublin High School
Upper Merion Area High School
West Chester East High School

</spoiler>

<spoiler text="Central East Teams">

Central East

Allentown Central Catholic High School
Antietam High School
Bensalem High School
Bethlehem Catholic High School
Boyertown Area Senior High School
Central Bucks High School West
Conrad Weiser High School
Daniel Boone Area High School
Easton Area High School
Emmaus High School
Exeter Township Senior High School
Fleetwood Area High School
Freedom High School
Governor Mifflin High School
Hamburg Area High School
Kutztown Area High School
Lehigh Valley Academy
Liberty High School
Louis E. Dieruff High School
Muhlenberg High School
Nazareth High School
Northampton Area High School
Northwestern Lehigh High School
Oley Valley High School
Parkland High School
Perkiomen Valley High School
Pine Grove Area High School
Plymouth Whitemarsh High School
Reading High School
Schuylkill Valley High School
Twin Valley High School
Upper Merion Area High School
Whitehall High School
William Allen High School
Wilson High School
Wyoming Seminary
Wyomissing Area High School

</spoiler>

<spoiler text="Northeast Teams">

Northeast

Abington Heights High School
Athens Area High School
Central Columbia High School
Crestwood High School
Dallas Area High School
Delaware Valley High School
Dunmore High School
East Stroudsburg High School North
East Stroudsburg High School South
Greater Nanticoke High School
Hazleton Area High School
Honesdale High School
Jersey Shore High School
Lackawanna Trail High School
Lake Lehman Senior High School
Lehighton High School
Mid Valley High School
MMI Preparatory High School
Mount Carmel High School
Mountain View High School
Muncy Senior High School
North Pocono High School
Old Forge Senior High School
Palmerton High School
Pine Grove Area High School
Pittston Area High School
Pleasant Valley High School
Scranton Prep High School
Shamokin Area High School
Stroudsburg High School
Sullivan County High School
Tunkhannock Area High School
Wallenpaupack Area High School
Weatherly Area High School
Western Wayne High School
Wyalusing Valley High School
Wyoming Area Secondary Center
Wyoming Seminary
Wyoming Valley West High School

</spoiler>

<spoiler text="Southeast Urban Teams">

Boys Latin of Philadelphia Charter School
G.W. Carver High School of Engineering and Science
Julia R. Masterman School
Kensington Creative and Performing Arts High School
Parkway Center City High School
Penn Upward Bound Math and Science
Swenson Arts and Technology High School</spoiler>

Pennsylvania Regions

Central · Central East · Northeast · Northwest · Southeast · Southeast Urban · Southwest