Difference between revisions of "Washington"
Tailsfan101 (talk | contribs) |
Tailsfan101 (talk | contribs) m (→Eastern Region) |
||
(34 intermediate revisions by 3 users not shown) | |||
Line 5: | Line 5: | ||
|Member C teams= | |Member C teams= | ||
|Total teams=161 | |Total teams=161 | ||
− | |States location= | + | |States location=Highline College (2019) |
|B champs=[[Evergreen Middle School]] | |B champs=[[Evergreen Middle School]] | ||
− | |C champs=[[ | + | |C champs=[[Bothell High School]] |
|website=http://www.washingtonscienceolympiad.com/ | |website=http://www.washingtonscienceolympiad.com/ | ||
}} | }} | ||
− | Washington State Science Olympiad has grown more competitive over the years, with a number of new schools and teams each season. It has grown from having only three regional tournaments to having five regional tournaments. | + | Washington State Science Olympiad has grown more competitive over the years, with a number of new schools and teams each season. It has grown from having only three regional tournaments to having five regional tournaments. Washington's regional competitions include the [[Northwest Washington Regional|Northwest Region]] (Bothell High School for Division B, University of Washington for Division C), the [[Southwest Washington Regional|Southwest Region]] (Clark College), the [[Eastern Washington Regional|Eastern Region]] (Spokane Falls Community College), and the [[South Central Washington Regional|South Central Region]] (Yakima Valley Community College, Division B only). |
In recent years, the state tournament has been held at either Clark College, Highline College, or Eastern Washington University (switching from Eastern Washington to Western Washington each year). | In recent years, the state tournament has been held at either Clark College, Highline College, or Eastern Washington University (switching from Eastern Washington to Western Washington each year). | ||
Line 22: | Line 22: | ||
! <big>Year</big> !! <big>Division B Champion</big> !! <big>B Champ Nats Place</big> !! <big>Division B Runner-up</big> !! <big>B Runner-up Nats Place</big> !! <big>Division C Champion</big> !! <big>C Champ Nats Place</big> !! <big>Division C Runner-up</big> !! <big>C Runner-up Nats Place</big> | ! <big>Year</big> !! <big>Division B Champion</big> !! <big>B Champ Nats Place</big> !! <big>Division B Runner-up</big> !! <big>B Runner-up Nats Place</big> !! <big>Division C Champion</big> !! <big>C Champ Nats Place</big> !! <big>Division C Runner-up</big> !! <big>C Runner-up Nats Place</big> | ||
|- | |- | ||
− | |1986|| || || || ||Sehome|| ||Woodinville|| | + | |1986|| || || || ||Sehome High School|| ||Woodinville High School|| |
|- | |- | ||
− | |1987|| | + | |1987||Shuksan Middle School|| ||Snohomish Middle School|| ||[[Toledo High School]]||30th||Woodinville High School|| |
|- | |- | ||
− | |1988|| | + | |1988||Shuksan Middle School|| ||Alderwood Middle School|| ||[[Toledo High School]]||42nd||[[Bothell High School]]|| |
|- | |- | ||
− | |1989|| | + | |1989||Shuksan Middle School|| ||Whatcom Middle School|| ||[[Sehome High School]]||43rd||Lakewood High School|| |
|- | |- | ||
− | |1990|| | + | |1990||Shuksan Middle School|| ||Monroe Middle School|| ||[[Toledo High School]]||12th||Central Valley High School|| |
|- | |- | ||
− | |1991||Fairhaven||42nd ||Alderwood||N/A ||Toledo||18th||[[Inglemoor High School | + | |1991||Fairhaven Middle School||42nd ||Alderwood Middle School||N/A ||[[Toledo High School]]||18th||[[Inglemoor High School]]|| |
|- | |- | ||
− | |1992||[[Frontier]]||24th ||Fairhaven||N/A ||Ferris||34th||Toledo|| | + | |1992||[[Frontier Middle School]]||24th ||Fairhaven Middle School||N/A ||Ferris High School||34th||[[Toledo High School]]|| |
|- | |- | ||
− | |1993||Stanwood||15th ||Monroe||N/A ||Kamiakin||36th||Toledo|| | + | |1993||Stanwood Middle School||15th ||Monroe Middle School||N/A ||Kamiakin High School||36th||[[Toledo High School]]|| |
|- | |- | ||
− | |1994||Stanwood||32nd ||Frontier||N/A ||Sehome||47th||Ferris|| | + | |1994||Stanwood Middle School||32nd ||[[Frontier Middle School]]||N/A ||[[Sehome High School]]||47th||Ferris High School|| |
|- | |- | ||
− | |1995||Stanwood||16th ||Frontier||26th ||Toledo||28th||Ferris|| | + | |1995||Stanwood Middle School||16th ||[[Frontier Middle School]]||26th ||[[Toledo High School]]||28th||Ferris High School|| |
|- | |- | ||
− | |1996||[[Frontier]]||12th ||Stanwood||20th ||Toledo||37th||Ferris|| | + | |1996||[[Frontier Middle School]]||12th ||Stanwood Middle School||20th ||[[Toledo High School]]||37th||Ferris High School|| |
|- | |- | ||
− | |1997||[[Frontier]]||4th ||Stanwood||N/A ||[[Stanwood High School | + | |1997||[[Frontier Middle School]]||4th ||Stanwood Middle School||N/A ||[[Stanwood High School]]||15th ||[[Sehome High School]]||N/A |
|- | |- | ||
− | |1998||Moses Lake||15th ||Stanwood||27th ||[[Moses Lake High School | + | |1998||Moses Lake Middle School||15th ||Stanwood Middle School||27th ||[[Moses Lake High School]]||26th||[[Sehome High School]]||41st |
|- | |- | ||
− | |1999||Snoqualmie||19th ||Frontier||N/A ||[[Stanwood High School | + | |1999||Snoqualmie Middle School||19th ||[[Frontier Middle School]]||N/A ||[[Stanwood High School]]||14th ||[[Prairie High School]]||36th |
|- | |- | ||
− | |2000||[[Frontier]]||31st ||NOVA|| 41st||Prairie|| 19th||[[Stanwood High School | + | |2000||[[Frontier Middle School]]||31st ||NOVA Middle School|| 41st||[[Prairie High School]]|| 19th||[[Stanwood High School]]||22nd |
|- | |- | ||
− | |2001||[[Frontier]] | + | |2001||[[Frontier Middle School]] 1||15th ||[[Frontier Middle School]] 2||N/A ||[[Prairie High School]]|| 18th||[[Stanwood High School]]||30th |
|- | |- | ||
− | |2002||[[Frontier]] | + | |2002||[[Frontier Middle School]]||24th ||NOVA Middle School||36th ||[[Prairie High School]]|| 4th ||[[Stanwood High School]]|| 16th |
|- | |- | ||
− | |2003|| | + | |2003||Southwest Washington Academic Team||24th ||[[Canyon Park Junior High School]]||N/A ||[[Prairie High School]]|| 4th ||[[Stanwood High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2004||[[ExCEL]]||20th ||[[Canyon Park]]||N/A ||Prairie|| 12th ||Columbia River|| N/A | + | |2004||[[ExCEL Homeschoolers]]||20th ||[[Canyon Park Junior High School]]||N/A ||[[Prairie High School]]|| 12th ||Columbia River High School|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2005||[[ExCEL]]||13th ||Port Susan||20th ||Prairie|| 3rd ||[[Lakeside School|Lakeside]]|| 23rd | + | |2005||[[ExCEL Homeschoolers]]||13th ||Port Susan Middle School||20th ||[[Prairie High School]]|| 3rd ||[[Lakeside High School (Washington)|Lakeside High School]]|| 23rd |
|- | |- | ||
− | |2006||[[Canyon Park]]||22nd||[[ExCEL]]||21st||Prairie|| 10th ||[[Inglemoor High School | + | |2006||[[Canyon Park Junior High School]]||22nd||[[ExCEL Homeschoolers]]||21st||[[Prairie High School]]|| 10th ||[[Inglemoor High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2007||[[ExCEL]]||14th||[[Canyon Park]]||5th||[[Bothell High School | + | |2007||[[ExCEL Homeschoolers]]||14th||[[Canyon Park Junior High School]]||5th||[[Bothell High School]]||28th||[[Lakeside High School (Washington)|Lakeside High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2008||[[ExCEL]]||4th||[[Canyon Park]]||N/A ||[[Bothell High School | + | |2008||[[ExCEL Homeschoolers]]||4th||[[Canyon Park Junior High School]]||N/A ||[[Bothell High School]]||17th||[[Lakeside High School (Washington)|Lakeside High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2009||[[ExCEL]]||2nd ||Jason Lee||N/A ||[[Bothell High School | + | |2009||[[ExCEL Homeschoolers]]||2nd ||[[Jason Lee Middle School]]||N/A ||[[Bothell High School]]||15th ||[[Stanwood High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2010||[[ExCEL]]||20th ||[[Canyon Park]]||N/A ||[[Stanwood High School | + | |2010||[[ExCEL Homeschoolers]]||20th ||[[Canyon Park Junior High School]]||N/A ||[[Stanwood High School]]|| 22nd ||[[Bothell High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2011||[[ExCEL]]||21st ||[[Canyon Park]]||N/A ||[[Camas]]|| 14th ||[[Bothell High School | + | |2011||[[ExCEL Homeschoolers]]||21st ||[[Canyon Park Junior High School]]||N/A ||[[Camas High School]]|| 14th ||[[Bothell High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2012||[[ExCEL]]||11th ||[[Canyon Park]]||N/A ||[[Camas]]||11th ||[[Union High School (Washington)|Union]]|| 44th | + | |2012||[[ExCEL Homeschoolers]]||11th ||[[Canyon Park Junior High School]]||N/A ||[[Camas High School]]||11th ||[[Union High School (Washington)|Union High School]]|| 44th |
|- | |- | ||
− | |2013||[[Canyon Park]]||36th ||[[Frontier]]||N/A ||[[Camas]]||13th ||[[Bothell High School | + | |2013||[[Canyon Park Junior High School]]||36th ||[[Frontier Middle School]]||N/A ||[[Camas High School]]||13th ||[[Bothell High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2014||[[Frontier]]|| 48th ||[[Canyon Park]]||N/A ||[[Camas]]|| 19th ||[[Bothell High School | + | |2014||[[Frontier Middle School]]|| 48th ||[[Canyon Park Junior High School]]||N/A ||[[Camas High School]]|| 19th ||[[Bothell High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2015||[[Northshore Junior High School | + | |2015||[[Northshore Junior High School]]|| 39th ||[[Canyon Park Junior High School]]||N/A ||[[Camas High School]]|| 29th ||[[Bothell High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2016||[[Northshore Junior High School | + | |2016||[[Northshore Junior High School]]|| 38th ||[[Frontier Middle School]]|| 41st ||[[Bothell High School]]|| 29th ||[[Camas High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2017||[[Northshore Junior High School | + | |2017||[[Northshore Junior High School]]|| 22nd ||[[Evergreen Middle School]]|| N/A ||[[Camas High School]]|| 25th ||[[Bothell High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | |2018||[[Evergreen Middle School | + | |2018||[[Evergreen Middle School]]|| 20th || [[Redmond Middle School]] || N/A ||[[Camas High School]]|| 11th ||[[Bothell High School]]|| N/A |
|- | |- | ||
− | | | + | |2019||[[Evergreen Middle School]]|| 17th || [[Redmond Middle School]] || N/A || [[Bothell High School]] || 22nd || [[Camas High School]] || N/A |
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | | | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | | | ||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
− | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Line 121: | Line 98: | ||
:Southwest Region Invitational - [[Camas High School]] (Division B) | :Southwest Region Invitational - [[Camas High School]] (Division B) | ||
:Southwest Region Invitational - [[Camas High School]] (Division C) | :Southwest Region Invitational - [[Camas High School]] (Division C) | ||
− | :Northwest Region Invitational - [[Canyon Park]] (Division B) | + | :Northwest Region Invitational - [[Canyon Park Junior High School]] (Division B) |
:Northwest Region Invitational - [[Interlake High School]] (Division C) | :Northwest Region Invitational - [[Interlake High School]] (Division C) | ||
:Northwest Region Invitational - [[Aviation High School]] (Division C) | :Northwest Region Invitational - [[Aviation High School]] (Division C) | ||
Line 127: | Line 104: | ||
===Regional Competitions=== | ===Regional Competitions=== | ||
− | :Eastern Region (Division B/C) - Spokane Falls Community College | + | :[[Eastern Washington Regional|Eastern Region]] (Division B/C) - March 9, 2019 at Spokane Falls Community College |
− | :Northwest Region (Division B | + | :[[Northwest Washington Regional|Northwest Region]] (Division B) - March 16, 2019 at Bothell High School |
− | :Northwest Region (Division | + | :[[Northwest Washington Regional|Northwest Region]] (Division C) - March 9, 2019 at University of Washington |
− | :Southwest Region (Division B/C) - | + | :[[Southwest Washington Regional|Southwest Region]] (Division B/C) - March 2, 2019 at Clark College |
− | :South Central Region (Division B) - Yakima Valley | + | :[[South Central Washington Regional|South Central Region]] (Division B) - January 26, 2019 at Yakima Valley College |
===State Competition=== | ===State Competition=== | ||
+ | :Highline College (2019) | ||
:Eastern Washington University (2018) | :Eastern Washington University (2018) | ||
:Highline College (2017) | :Highline College (2017) | ||
Line 142: | Line 120: | ||
:Eastern Washington University (2012) | :Eastern Washington University (2012) | ||
:Clark College (2011) | :Clark College (2011) | ||
+ | |||
+ | ===Regional Tournament Results=== | ||
+ | {| | ||
+ | |- | ||
+ | |<div class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="width:auto">'''Regional Tournament Results''' | ||
+ | <div class="mw-collapsible-content"> | ||
+ | {| | ||
+ | |- | ||
+ | ====Eastern Regional==== | ||
+ | =====Division B===== | ||
+ | :[[Media:WA Eastern Region 2015 B Results.pdf|2015]] | ||
+ | :[[Media:WA Eastern Region 2016 B Results.pdf|2016]] | ||
+ | :[[Media:Scoresheet SpokaneCC B 2017 Regional.pdf|2017]] | ||
+ | :[[Media:WA Eastern Region 2018 B Results.pdf|2018]] | ||
+ | :[[Media:WA Eastern Region 2019 B Results.pdf|2019]] | ||
+ | |||
+ | =====Division C===== | ||
+ | :[[Media:WA Eastern Region 2015 C Results.pdf|2015]] | ||
+ | :[[Media:WA Eastern Region 2016 C Results.pdf|2016]] | ||
+ | :[[Media:Scoresheet SpokaneCC C 2017 Regional.pdf|2017]] | ||
+ | :[[Media:WA Eastern Region 2018 C Results.pdf|2018]] | ||
+ | :[[Media:WA Eastern Region 2019 C Results.pdf|2019]] | ||
+ | |||
+ | ====Northwest Regional (SCCC)==== | ||
+ | =====Division B===== | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region SCCC 2015 B Results.pdf|2015]] | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region SCCC 2016 B Results.pdf|2016]] | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region SCCC 2017 B Results.xlsx|2017]] (.xlsx) | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region SCCC 2018 B Results.pdf|2018]] | ||
+ | |||
+ | =====Division C===== | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region SCCC 2015 C Results.pdf|2015]] | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region SCCC 2016 C Results.pdf|2016]] | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region SCCC 2017 C Results.xlsx|2017]] (.xlsx) | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region SCCC 2018 C Results.pdf|2018]] | ||
+ | |||
+ | ====Northwest Regional (HCC, UW)==== | ||
+ | =====Division B===== | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region HCC 2015 B Results.pdf|2015]] | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region HCC 2016 B Results.pdf|2016]] | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region UW 2018 B Results.pdf|2018]] | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region 2019 B Results.pdf|2019]] | ||
+ | |||
+ | =====Division C===== | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region HCC 2015 C Results.pdf|2015]] | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region HCC 2016 C Results.pdf|2016]] | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region UW 2017 C Results.pdf|2017]] | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region UW 2018 C Results.pdf|2018]] | ||
+ | :[[Media:WA Northwest Region 2019 C Results.pdf|2019]] | ||
+ | |||
+ | ====South-Central Regional==== | ||
+ | =====Division B===== | ||
+ | :[[Media:WA South-Central Region 2015 B Results.pdf|2015]] | ||
+ | :[[Media:WA South-Central Region 2016 B Results.xlsx|2016]] (.xlsx) | ||
+ | :[[Media:WA South-Central Region 2017 B Results.pdf|2017]] | ||
+ | :[[Media:WA South-Central Region 2018 B Results.pdf|2018]] | ||
+ | :[[Media:WA South-Central Region 2019 B Results.pdf|2019]] | ||
+ | |||
+ | ====Southwest Regional==== | ||
+ | =====Division B===== | ||
+ | :[[Media:WA Southwest Region 2015 B Results.pdf|2015]] | ||
+ | :[[Media:WA Southwest Region 2016 B Results.pdf|2016]] | ||
+ | :[[Media:WA Southwest Region 2017 B Results.pdf|2017]] | ||
+ | :[[Media:WA Southwest Region 2018 B Results.pdf|2018]] | ||
+ | :[[Media:WA Southwest Region 2019 B Results.pdf|2019]] | ||
+ | |||
+ | =====Division C===== | ||
+ | :[[Media:WA Southwest Region 2015 C Results.pdf|2015]] | ||
+ | :[[Media:WA Southwest Region 2016 C Results.pdf|2016]] | ||
+ | :[[Media:WA Southwest Region 2017 C Results.pdf|2017]] | ||
+ | :[[Media:WA Southwest Region 2018 C Results.pdf|2018]] | ||
+ | :[[Media:WA Southwest Region 2019 C Results.pdf|2019]] | ||
+ | |- | ||
+ | |} | ||
+ | </div></div> | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | ===State Tournament Results=== | ||
+ | ====Division B==== | ||
+ | :[[Media:2010 WA B Results.pdf|2010]] | ||
+ | :[[Media:2011 WA B Results.pdf|2011]] | ||
+ | :[[Media:2012 WA B Results.pdf|2012]] | ||
+ | :[[Media:2013 WA B Results.pdf|2013]] | ||
+ | :[[Media:2014 WA B Results.pdf|2014]] | ||
+ | :[[Media:2015 WA B Results.pdf|2015]] | ||
+ | :[[Media:2016 WA B Results.pdf|2016]] | ||
+ | :[[Media:Scoresheet State B 2017 Highline.pdf|2017]] | ||
+ | :[[Media:2018 WA B Results.pdf|2018]] | ||
+ | :[[Media:2019 WA B Results.pdf|2019]] | ||
+ | |||
+ | ====Division C==== | ||
+ | :[[Media:2010 WA C Results.pdf|2010]] | ||
+ | :[[Media:2011 WA C Results.pdf|2011]] | ||
+ | :[[Media:2012 WA C Results.pdf|2012]] | ||
+ | :[[Media:2013 WA C Results.pdf|2013]] | ||
+ | :[[Media:2014 WA C Results.pdf|2014]] | ||
+ | :[[Media:2015 WA C Results.pdf|2015]] | ||
+ | :[[Media:2016 WA C Results.pdf|2016]] | ||
+ | :[[Media:Scoresheet State C 2017 Highline.pdf|2017]] | ||
+ | :[[Media:2018 WA C Results.pdf|2018]] | ||
+ | :[[Media:2019 WA C Results.pdf|2019]] | ||
===Trial Events=== | ===Trial Events=== | ||
Line 181: | Line 260: | ||
:[[Jenkins Middle School (Washington)|Jenkins Middle School]] | :[[Jenkins Middle School (Washington)|Jenkins Middle School]] | ||
:[[LaCrosse High School]] | :[[LaCrosse High School]] | ||
− | :[[Lakeside Middle School]] | + | :[[Lakeside Middle School (Spokane)|Lakeside Middle School]] |
− | :[[Libby Center | + | :[[Libby Center Odyssey]] |
− | :[[Lincoln Middle School]] | + | :[[Lincoln Middle School (Washington)|Lincoln Middle School]] |
:[[Reardan-Edwall Middle School]] | :[[Reardan-Edwall Middle School]] | ||
− | |||
:[[Westwood Middle School]] | :[[Westwood Middle School]] | ||
Line 195: | Line 273: | ||
:[[Big Picture School]] | :[[Big Picture School]] | ||
:[[Canyon Park Junior High School]] | :[[Canyon Park Junior High School]] | ||
− | :[[Centennial Middle School]] | + | :[[Centennial Middle School (Washington)|Centennial Middle School]] |
:[[Chimacum Middle School]] | :[[Chimacum Middle School]] | ||
:[[Chinook Middle School]] | :[[Chinook Middle School]] | ||
Line 202: | Line 280: | ||
:[[International Community School]] | :[[International Community School]] | ||
:[[La Conner Middle School]] | :[[La Conner Middle School]] | ||
− | :[[Lakeside School]] | + | :[[Lakeside Middle School (Seattle)|Lakeside Middle School]] |
:[[Meridian Middle School]] | :[[Meridian Middle School]] | ||
:[[Mount Baker Middle School]] | :[[Mount Baker Middle School]] | ||
Line 210: | Line 288: | ||
:[[Port Susan Middle School]] | :[[Port Susan Middle School]] | ||
:[[Redmond Middle School]] | :[[Redmond Middle School]] | ||
− | :[[ | + | :[[SGC Homeschoolers]] |
:[[Seattle Academy of Arts & Science]] | :[[Seattle Academy of Arts & Science]] | ||
:[[Stanwood Middle School]] | :[[Stanwood Middle School]] | ||
Line 235: | Line 313: | ||
:[[East Valley Central Middle School]] | :[[East Valley Central Middle School]] | ||
− | :[[Franklin Middle School]] | + | :[[Franklin Middle School (Washington)|Franklin Middle School]] |
:[[Highlands Middle School]] | :[[Highlands Middle School]] | ||
− | :[[St. Joseph | + | :[[St. Joseph's School]] |
:[[West Valley Junior High School]] | :[[West Valley Junior High School]] | ||
:[[West Valley Middle School]] | :[[West Valley Middle School]] | ||
− | :[[Wilson Middle School]] | + | :[[Wilson Middle School (Washington)|Wilson Middle School]] |
===Division C=== | ===Division C=== | ||
Line 261: | Line 339: | ||
:[[International Community School]] | :[[International Community School]] | ||
:[[King's High School]] | :[[King's High School]] | ||
− | :[[Lakeside School]] | + | :[[Lakeside High School (Washington)|Lakeside High School]] |
:[[Mariner High School]] | :[[Mariner High School]] | ||
:[[Mentor Homeschoolers]] | :[[Mentor Homeschoolers]] | ||
− | :[[ | + | :[[Mount Vernon High School (Washington)|Mount Vernon High School]] |
:[[Newport High School]] | :[[Newport High School]] | ||
+ | :[[Nikola Tesla STEM High School]] | ||
:[[Orting High School]] | :[[Orting High School]] | ||
:[[Redmond High School]] | :[[Redmond High School]] | ||
Line 283: | Line 362: | ||
:[[Centralia High School]] | :[[Centralia High School]] | ||
:[[Columbia River High School]] | :[[Columbia River High School]] | ||
− | :[[Evergreen High School]] | + | :[[Evergreen High School (Washington)|Evergreen High School]] |
:[[ExCEL Homeschoolers]] | :[[ExCEL Homeschoolers]] | ||
:[[Henrietta Lacks Health and Bioscience High School]] (HeLa) | :[[Henrietta Lacks Health and Bioscience High School]] (HeLa) | ||
Line 313: | Line 392: | ||
:[[Shadle Park High School]] | :[[Shadle Park High School]] | ||
:[[Southridge High School]] | :[[Southridge High School]] | ||
− | :[[Tri-Cities Prep]] | + | :[[Tri-Cities Prep Catholic High School]] |
[[Category:State Pages]] | [[Category:State Pages]] |
Revision as of 00:07, 20 August 2019
Washington | |
---|---|
General Information | |
Member of SO since | 1987 |
Total teams | 161 |
Division B Champion | Evergreen Middle School |
Division C Champion | Bothell High School |
State Tournament Location | Highline College (2019) |
Website | www |
Washington State Science Olympiad has grown more competitive over the years, with a number of new schools and teams each season. It has grown from having only three regional tournaments to having five regional tournaments. Washington's regional competitions include the Northwest Region (Bothell High School for Division B, University of Washington for Division C), the Southwest Region (Clark College), the Eastern Region (Spokane Falls Community College), and the South Central Region (Yakima Valley Community College, Division B only).
In recent years, the state tournament has been held at either Clark College, Highline College, or Eastern Washington University (switching from Eastern Washington to Western Washington each year).
History
Past State Champions
This is a record of the past state champions and runners up, and their respective places at the national competition, if applicable. Scores at the state competition may be shown in parentheses.
Competitions
Invitational Competitions
- Southwest Region Invitational - Clark College (Division A)
- Southwest Region Invitational - Camas High School (Division B)
- Southwest Region Invitational - Camas High School (Division C)
- Northwest Region Invitational - Canyon Park Junior High School (Division B)
- Northwest Region Invitational - Interlake High School (Division C)
- Northwest Region Invitational - Aviation High School (Division C)
Regional Competitions
- Eastern Region (Division B/C) - March 9, 2019 at Spokane Falls Community College
- Northwest Region (Division B) - March 16, 2019 at Bothell High School
- Northwest Region (Division C) - March 9, 2019 at University of Washington
- Southwest Region (Division B/C) - March 2, 2019 at Clark College
- South Central Region (Division B) - January 26, 2019 at Yakima Valley College
State Competition
- Highline College (2019)
- Eastern Washington University (2018)
- Highline College (2017)
- Eastern Washington University (2016)
- Highline College (2015)
- Eastern Washington University (2014)
- Clark College (2013)
- Eastern Washington University (2012)
- Clark College (2011)
Regional Tournament Results
Regional Tournament Results
Eastern RegionalDivision BDivision CNorthwest Regional (SCCC)Division BDivision CNorthwest Regional (HCC, UW)Division BDivision CSouth-Central RegionalDivision BSouthwest RegionalDivision BDivision C |
State Tournament Results
Division B
Division C
Trial Events
Trial events in Washington are held at Regional Tournaments at the Tournament Director's discretion, and always held at the State Tournament. Trial events are selected by the WSO Board of Directors based on coach feedback/request and/or trial events scheduled as regular events for later years on the NSO lineup.
Division B
- 2011 - Car of Tomorrow, Model This
- 2012 - Helicopter Egg Drop, Mag Lev Vehicle
- 2013 - Green Generation, Geologic Mapping
- 2014 - Geologic Mapping, Invasive Species
- 2015 - Electric Aircraft Cargo Challenge, Game On, Invasive Species
- 2016 - LEAF Challenge, Potions and Poisons
- 2017 - Potions and Poisons, Roller Coaster
- 2018 - Density Lab, Indoor Bottle Rocket
Division C
- 2011 - Car of Tomorrow, Materials Science
- 2012 - Materials Science, Mag Lev Vehicle
- 2013 - Green Generation, Geologic Mapping
- 2014 - Hydrogeology, Invasive Species
- 2015 - Hydrogeology, Invasive Species, Electric Aircraft Cargo Challenge
- 2016 - LEAF Challenge, Radio Lab
- 2017 - WiFi Lab
- 2018 - Indoor Bottle Rocket, Interrogating the Brain
Teams
Division B
Eastern Region
- Asotin Middle School
- Chelan Middle School
- Cheney Middle School
- Colton Middle School
- Colville Junior High School
- Frontier Middle School
- Greenacres Middle School
- Jenkins Middle School
- LaCrosse High School
- Lakeside Middle School
- Libby Center Odyssey
- Lincoln Middle School
- Reardan-Edwall Middle School
- Westwood Middle School
Northwest Region
- Arbor Montessori School
- Bear Creek School
- Beaver Lake Middle School
- Big Picture School
- Canyon Park Junior High School
- Centennial Middle School
- Chimacum Middle School
- Chinook Middle School
- Evergreen Middle School
- Kenmore Junior High School
- International Community School
- La Conner Middle School
- Lakeside Middle School
- Meridian Middle School
- Mount Baker Middle School
- North Lake Middle School
- Northshore Junior High School
- Pacific Cascade Middle School
- Port Susan Middle School
- Redmond Middle School
- SGC Homeschoolers
- Seattle Academy of Arts & Science
- Stanwood Middle School
- The Bear Creek School
- Timbercrest Junior High School
- Tyee Middle School
- University Preparatory Academy
Southwest Region
- Evergreen Christian School
- ExCEL Homeschoolers
- Hockinson Middle School
- Huntington Middle School
- Jason Lee Middle School
- Liberty Middle School
- Maple Grove Middle School
- Skyridge Middle School
- Toledo Middle School
- Tukes Valley Middle School
- Washington Middle School
South Central Region
- East Valley Central Middle School
- Franklin Middle School
- Highlands Middle School
- St. Joseph's School
- West Valley Junior High School
- West Valley Middle School
- Wilson Middle School
Division C
Northwest Region
- Aviation High School
- Bellevue High School
- Bellingham High School
- Bothell High School
- Bush School
- Cedarcrest High School
- Centralia High School
- Chimacum High School
- Coupeville High School
- Curtis Senior High School
- Eastlake High School
- Inglemoor High School
- Interlake High School
- International Community School
- King's High School
- Lakeside High School
- Mariner High School
- Mentor Homeschoolers
- Mount Vernon High School
- Newport High School
- Nikola Tesla STEM High School
- Orting High School
- Redmond High School
- SCG Homeschoolers
- Sehome High School
- Shorewood High School
- Skyline High School
- Stanwood High School
- Thomas Jefferson High School
- University Preparatory Academy
- Woodinville High School
Southwest Region
- Battle Ground High School
- Camas High School
- Centralia High School
- Columbia River High School
- Evergreen High School
- ExCEL Homeschoolers
- Henrietta Lacks Health and Bioscience High School (HeLa)
- Heritage High School
- Ilwaco High School
- Mark Morris High School
- Mountain View High School
- Prairie High School
- RA Long High School
- Seton Catholic High School
- Toledo High School
- Union High School
- Washougal High School
Eastern Region
- Central Valley High School
- Chelan High School
- Clarkston High School
- Colton High School
- Colville High School
- Delta High School
- Jenkins High School
- Kamiakin High School
- Kennewick High School
- Mary Walker High School
- Medical Lake High School
- Moses Lake High School
- Reardan-Edwall High School
- Shadle Park High School
- Southridge High School
- Tri-Cities Prep Catholic High School