Difference between revisions of "Washington"

From Science Olympiad Student Center Wiki
Jump to: navigation, search
Line 1: Line 1:
 
 
{{SOInfoBox
 
{{SOInfoBox
 
|State name=
 
|State name=
Line 5: Line 4:
 
|Number B teams=
 
|Number B teams=
 
|Member C teams=
 
|Member C teams=
|Total teams=105
+
|Total teams=110
 
|States location=Clark College // Eastern Washington University
 
|States location=Clark College // Eastern Washington University
 
|B champs=EXCEL Homeschoolers
 
|B champs=EXCEL Homeschoolers

Revision as of 18:44, 14 June 2011

Washington At a Glance
Total teams 110
B Champion EXCEL Homeschoolers
C Champion Camas High School
States location Clark College // Eastern Washington University
State website http://www.washingtonscienceolympiad.com/



History

Past State Champions

This is a record of the past state champions and runners up, and their respective places at the national competition, if applicable. Scores at the state competition may be shown in parentheses.

Year Division B Champion B Champ Nats Place Division B Runner-up B Runner-up Nats Place Division C Champion C Champ Nats Place Division C Runner-up C Runner-up Nats Place
1987 Shuskan Snohomish Toledo Woodinville
1988 Shuskan Alderwood Toledo Bothell
1989 Shuskan Whatcom Sehome Lakewood
1990 Shuskan Monroe Toledo Central Valley
1991 Fairhaven Alderwood Toledo Inglemoor
1992 Frontier Fairhaven Ferris Toledo
1993 Stanwood Monroe Kamiakin Toledo
1994 Stanwood Frontier Sehome Ferris
1995 Stanwood Frontier Toledo Ferris
1996 Frontier Stanwood Toledo Ferris
1997 Frontier Stanwood Stanwood Sehome
1998 Moses Lake Stanwood Moses Lake Stanwood
1999 Snoqualmie 19th Frontier N/A Stanwood 14th Prairie 36th
2000 Frontier 31st NOVA 41st Prairie 19th Stanwood 22nd
2001 Frontier #1 15th Frontier #2 N/A Prairie 18th Stanwood 30th
2002 Frontier Blue 24th NOVA 36th Prairie 4th Stanwood 16th
2003 SWAT 24th Canyon Park N/A Prairie 4th Stanwood N/A
2004 ExCEL 20th Canyon Park N/A Prairie 12th Columbia River N/A
2005 ExCEL 13th Port Susan 20th Prairie 3rd Lakeside 23rd
2006 Canyon Park 22nd ExCEL 21st Prairie 10th Inglemoor N/A
2007 ExCEL 14th Canyon Park 5th Bothell 28th Lakeside N/A
2008 ExCEL 4th Canyon Park N/A Bothell 17th Lakeside N/A
2009 ExCEL 2nd Jason Lee N/A Bothell 15th Stanwood N/A
2010 ExCEL 20th Canyon Park N/A Stanwood 22nd Bothell N/A
2011 ExCEL 21st Canyon Park N/A Camas 14th Bothell N/A

Competitions

Invitationals

Camas MS Invitational- B Division Only (1/9/10)
Canyon Park MS Invitational- B Division Only (1/23/10)
Camas Invitational- C Division only (1/23/10)
Aviation HS Invitational- C Division Only (2/6/10)
Pines MS Invitational- B Division only (2/20/10)

Regional Competitions

Eastern Region- Spokane Falls Community College on March 3, 2010
Northwest Region- Seattle Central Community College on February 27, 2010
Southwest Region- Lower Columbia College on March 13, 2010

State Competition

Eastern Washington University on April 10, 2010

Teams

Division B

Eastern Region

Team 1

Northwest Region

Team 1

Southwest Region

ExCEL Homeschoolers

Division C

Eastern Region

Chelan High School
Colton High School
Colville High School
Davenport High School
Jenkins High School
Kamiakin High School
Kennewick High School
Moses Lake High School
Shadle Park High School
Southridge High School

Northwest Region

Aviation High School
Bothell High School
Lakeside High School
Stanwood High School

Southwest Region

Camas High School
Columbia River High School
Union High School