Wisconsin

From Science Olympiad Student Center Wiki
Revision as of 20:34, 25 May 2012 by Dragonshark (talk | contribs) (Past State Champions)
Jump to: navigation, search
Wisconsin At a Glance
Total teams 109
B Champion Hamilton Middle School
C Champion Madison West High School
States location Division B: UW-Oshkosh

Division C: UW-Stout

State website http://wisconsinso.org/





History

Past State Champions

This is a record of the past state champions and runners up, and their respective places at the national competition, if applicable. Scores at the state competition may be shown in parentheses.

Year Division B Champion B Champ Nats Place Division B Runner-up B Runner-up Nats Place Division C Champion C Champ Nats Place Division C Runner-up C Runner-up Nats Place
1988 Morse Middle School Menomonie Middle School
1989 Menomonie Middle School Morse Middle School
1990 Morse Middle School Platteville Middle School
1991 Jms. Madison Middle School Morse Middle School
1992 Morse Middle School Wilson Middle School
1993 Jms. Madison Middle School Morse Middle School
1994 Morse Middle School Jms. Madison Middle School
1995 Morse Middle School Jms. Madison Middle School
1996 Morse Middle School Cherokee Hts. Middle School
1997 Cherokee Hts. Middle School Morse Middle School
1998 Platteville Middle School Morse Middle School
1999 Platteville Middle School 40 N. Crawford Middle School N/A Pittsville High School 41 N/A
2000 Morse Middle School 41 Platteville Middle School N/A Washington Park High School 47 N/A
2001 Morse Middle School 26 Rice Lake Middle School N/A Madison West High School 21 N/A
2002 Cherokee Hts. Middle School 44 Morse Middle School N/A Madison West High School 21 N/A
2003 Morse Middle School 23 Cherokee Hts. Middle School N/A Madison West High School 26 Menomonie Sr. High School N/A
2004 Menomonie Middle School 38 Morse Middle School N/A Madison West High School 28 Medford High School N/A
2005 Menomonie Middle School 45 Rice Lake Middle School N/A Madison West High School 22 N/A
2006 Menomonie Middle School 35 Marshall Middle School 51 Madison West High School 21 N/A
2007 Rice Lake Middle School 49 Menomonie Middle School 48 Madison West High School 22 Madison LaFollette N/A
2008 Marshall Middle School 45 Rice Lake Middle School N/A Menomonie Sr. High School 25 Madison West High School N/A
2009 Menomonie Middle School 37 Marshall Middle School N/A Menomonie Sr. High School 28 Madison West High School N/A
2010 Hamilton Middle School 34 Eagle Middle School N/A Madison West High School 25 Menomonie Sr. High School N/A
2011 Hamilton Middle School 16 Menomonie Middle School N/A Menomonie Sr. High School 12 Madison West High School N/A
2012 Hamilton Middle School 12 Eagle Middle School N/A Madison West High School 20 Menomonie Sr. High School N/A

Competitions

Invitationals

Boyceville Invitational - Boyceville High School
River Falls Invitational - UW-River Falls

Regional Competitions

South Regional - Madison Edgewood College
North Regional - Menomonie High School
South East Regional - UW-Milwaukee
East Central Regional - UW-Marathon County

State Competition

2012 Division B location: UW-Oshkosh
2012 Division C location: UW-Stout

Division C Trial Events

2010-2011

Invasives
Rocks & Minerals
Mag-Lev
Model This
Materials Science

2011-2012

Invasives
Geocaching
Materials & Nano Science
Sumo Bots
Biotechnology
Mag-Lev

In 2011-2012, Wisconsin will not run Microbe Mission, Optics, Thermodynamics, or Robot Arm at its Division C tournaments. Of the 25 events (19 national events plus 6 trial events) that Wisconsin is running, each team may only enter only 20 of those events to count for the team score. Additionally, each team must balance its chosen 20 events from the 5 Science Standard categories. Each Team will choose 4 events from each category to reach a total of 20 events.

Teams

Division B

Hamilton Middle School
Menomonie Middle School
Eagle School
Waunakee Middle School
Badger Ridge Middle School
Mt. Horeb Middle School
Classical
Central Middle School
Boyceville Middle School
Platteville Middle School
Sparta
Marshall Middle School
Oregon Middle School
Edgewood Campus
Madison Country Day School
Nikolay Middle School
Rice Lake Middle School
Glenwood City Middle School
Mt. Horeb Middle School
Whitehorse Middle School
The Prairie School
St. Joseph
St. Lucy
Johnson Creek Junior High School
Hortonville Middle School
Stanley Boyd Middle School
Webb Middle School
St. John's Lutheran
Glacial Drumlin
DC Everest Junior High School
Eleva-Strum
Fritsche Middle School
Akira Toki Middle School
Butternut Middle School
Shorewood Intermediate

Division C

Menomonie High School
Madison West High School
Boyceville High School
Marshfield High School
Marshall High School
Wausau West High School
Verona High School
Brookfield Central High School
Mt. Horeb High School
Medford High School
Slinger High School
Prairie School High School
DC Everest High School
Sparta High School
Spring Valley High School
Lakeland Union High School
Beloit Turner High School
Cambridge High School
Sheboygan North High School
Nathan Hale High School
Neenah High School
Baraboo High School
Glenwood City High School
Washington Park High School
Fort Atkinson High School
Butternut High School
Pittsville High School
Tomah High School
Athens High School
Kenosha Tremper High School
Whitnall High School
Platteville High School
Indian Trail Academy High School
Oregon High School
Stevens Point High School
Chippewa Falls High School
Madison Edgewood High School
Eleva-Strum High School
Wisconsin Dells High School
Shorewood High School
Madison Memorial High School